Katowice już są Europejską Stolica Kultury 2016! [ZDJĘCIA]

  Katowice już są Europejską Stolica Kultury 2016! [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Liboska z Bytomia, jeden z siedmiu fotografów portretujących Katowice - postawił na ludzi
  1/9
  przejdź do galerii

  Tomasz Liboska z Bytomia, jeden z siedmiu fotografów portretujących Katowice - postawił na ludzi
  ©Marzena Bugała

  Jasne, że Katowice to nie Wrocław, Warszawa, Gdańsk ani Lublin. Oni mają bruk na ulicach, rynki i stare kamienice. My? Ludzi, energię i emocje. Dzięki nim miasto odmienia swoje oblicze. I staje się cud
  Trzy litery - ESK - hasło, które wystarczyło, aby w ciągu jednego dnia zmobilizować zajętych i zabieganych - szefa galerii sztuki, studentkę przed egzaminem, fotografa, dwójkę streetartowców i właściciela restauracji. Wszyscy oni biorą udział w projekcie ESK, czyli Europejskiej Stolicy Kultury. Projekcie, który na nowo definiuje Katowice i przestrzeń stolicy Górnego Śląska, który stopniowo przemienia miasto kojarzone z zapadłą poprzemysłową dziurą w zagłębie kultury, energii, pomysłów i ludzi, którzy uwierzyli, że miasto jest ich.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA TWÓRCÓW EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016 W KATOWICACH

  Krótko i na temat
  Prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury co roku przyznawany jest innemu miastu.
  W 2016 r. honory będą pełnić wspólnie miasto hiszpańskie i polskie. Konkurujemy z Gdańskiem, Lublinem, Warszawą i Wrocławiem. 21 czerwca Komisja Selekcyjna, złożona z polskich i europejskich ekspertów, desygnuje zwycięzcę konkursu. Wcześniej, w najbliższą środę, eksperci przyjadą do Katowic. Program ich wizyty opracowało katowickie biuro ESK, oprócz spotkań i wycieczek, jest w nim miejsce na... czas wolny. Brzmi groźnie, bo nie wiadomo, gdzie ekspert zajdzie i kogo zaczepi, a zaczepi na pewno i odpyta z ESK.
  Co im powiedzieć? Prawdę. Katowice zasługują na tytuł. Od pierwszego etapu konkursu, po którym z 11 aplikujących miast, zostało pięć, Katowicom i bliżej do kultury, i do Miasta Ogrodów - hasła, którym się promują.

  Niby uwierzyć nadal trudno i w ogrody, i w kulturę. Naszymi przewodnikami po zmieniającej się stolicy Górnego Śląska są ludzie realizujący pod banderą ESK projekty w Katowicach. A żeby było bardziej obiektywnie, to nie katowiczanie!

  Rybniczanka i ogrody, których zazdrości Kraków
  Kasia Jendrośka-Goik na zaplanowaną przez nas sesję fotograficzną dobiegła kilka minut po egzaminie. Jest na 4. roku studiów na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jak poszło? - Szóstka! - brawo i lecimy na ósme. Ósme piętro największego na południu Polski bloku mieszkalnego - Superjednostki - tu Kasia sadzi… ogrody ESK. Mini-ogrody na 300 balkonach.
  CZYTAJ O STARANIACH KATOWIC W WALCE O EUROPEJSKĄ STOLICĘ KULTURY 2016
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...a to akurat jest

  figlarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 60

  w skansenie, a skansen w Chorzowie. ;-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo