Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Odsłonięto kamień upamiętniający Niezależne Zrzeszenie Studentów. NZS oficjalnie zarejestrowano 42 lata temu

PAP
PAP
W Katowicach odsłonięto kamień upamiętniający Niezależne Zrzeszenie Studentów
W Katowicach odsłonięto kamień upamiętniający Niezależne Zrzeszenie Studentów Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Kamień upamiętniający Niezależne Zrzeszenie Studentów odsłonięto w piątek (17 lutego) po południu na katowickim skwerze noszącym nazwę tej organizacji, która powstała przed ponad czterdziestoma laty, na fali strajków robotniczych z Sierpnia. Skwer Niezależnego Zrzeszenia Studentów znajduje się zbiegu ulic Bogucickiej i Czecha w Katowicach, w rejonie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Skwer otwarto w październiku 2021 r. z udziałem dawnych i obecnych działaczy organizacji oraz przedstawicieli władz. Podobne grono zgromadziło w piątek odsłonięcie kamienia, ufundowanego przez władze miasta.

Pamiatkowa inskrypcja

„Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało jesienią 1980 r. po fali letnich strajków robotniczych. NZS tworzyli studenci wyższych uczelni z całej Polski, których połączyła antykomunistyczna postawa oraz chęć zmiany otaczającej ich rzeczywistości" – brzmi część umieszonej na kamieniu inskrypcji.

Zaznaczono w niej, że członkowie Zrzeszenia walczyli o wolną Polskę, demokratyzację życia akademickiego, przestrzeganie przez władze podstawowych swobód obywatelskich i poszanowanie praw człowieka.

- Oficjalnie zarejestrowane zostało ono w lutym 1981 r., a zdelegalizowane po wprowadzeniu stanu wojennego, w wyniku którego internowano w Polsce ponad czterystu członków NZS, z czego około stu na terenie ówczesnego województwa katowickiego. W wielu ośrodkach akademickich Zrzeszenie prowadziło działalność podziemną. NZS ponownie zarejestrowano we wrześniu 1989 r. – przypomina napis.

Skwer NZS w Katowicach

Skwer Niezależnego Zrzeszenia Studentów znajduje się zbiegu ulic Bogucickiej i Czecha w Katowicach, w rejonie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Skwer otwarto w październiku 2021 r. z udziałem dawnych i obecnych działaczy organizacji oraz przedstawicieli władz. Podobne grono zgromadziło w piątek odsłonięcie kamienia, ufundowanego przez władze miasta.

Jak mówiła inicjatorka utworzenia skweru i montażu kamienia, katowicka radna PO, dawniej m.in. działaczka NZS, Barbara Wnęk-Gabor, chodzi o oddanie przez wolną Polskę szacunku działaczom Zrzeszenia, którzy o nią walczyli w latach 80. ub. wieku.
Wnęk-Gabor wyjaśniała, że monument, który ma pełnić funkcje upamiętniającą i edukacyjną to kamień, bo kamieniem można rzucić w mur, aby ten runął, ale ma on też formę stołu, w który można uderzyć, wyrażając sprzeciw podobnie, jak czynili to niegdyś działacze NZS. Radna podkreśliła, że przy stole można też rozmawiać.

Wspomnienie lat 80.

Inicjatorce dziękował m.in. pierwszy przewodniczący NZS w Uniwersytecie Śląskim, obecnie poseł PiS, Wojciech Szarama, który podkreślił, że początek działalności Zrzeszenia był pięknym czasem i wyraził radość z kultywowania tradycji spotkań jej członków. „To była piękna organizacja, która nas wszystkich nauczyła patriotyzmu, miłości do Polski – oczywiście wynieśliśmy to z domów, ale to na studiach zostało to utrwalone” – mówił Szarama.

Pierwszy przewodniczący NZS w Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) Andrzej Klimowicz przyznał, że w życiu do głowy by mu nie przyszło, gdy biegał kiedyś w okolicy z plakatami, że „czterdzieści parę lat później na tym skwerku, w tak szacownym gronie będziemy wspominać te czasy i świętować tamte działania”.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun przypomniał, że ruch demokratyzacji ruchu studenckiego i „postawienia się” władzom komunistycznym był czymś absolutnie wyjątkowym. „Wyrastało to z miłości do ojczyzny. I z takim apelem zwracam się do młodszych kolegów, którzy dzisiaj przewodzą strukturom, którzy dzisiaj są na uczelniach, żeby pamiętali, że miłość do ojczyzny to jest coś absolutnie wyjątkowego - co przed ponad 40 laty zgromadziło studentów wszystkich uczelni wyższych” – podkreślił Bojarun.

Niezależne Zrzeszenie Studentów

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r., organizacja była uważana za studencki odpowiednik NSZZ „Solidarność” i skupiała młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, domagających się demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju i praw człowieka oraz szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych.

Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS. Dopiero w wyniku strajków studenckich, szczególnie w Łodzi, ówczesny rząd zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która miała miejsce 17 lutego 1981 r. Organizacja obok działań typowo studenckich, związanych między innymi z postulatami reformy szkolnictwa wyższego, zajmowała się także wspieraniem działań Solidarności.
Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy - aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadził jednak działalność podziemną. Po roku 1989 NZS został ponownie zalegalizowany. Stopniowo zmieniał też profil swojej działalności, ograniczając inicjatywy polityczne, stając się organizacją o typowo studenckim charakterze. Dziś zrzesza blisko 30 organizacji uczelnianych.(PAP)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera