MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Psycho Fans Ruchu Chorzów skazani! Sąd Apelacyjny wydał wyroki skazujące: "To jest farsa! Tu jest gorzej niż na Białorusi"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar.
Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar. Magdalena Grabowska
Zapadł wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach w sprawie Psycho Fans. 15 oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej pseudokibiców Ruchu Chorzów będzie musiało niemal w całości odbyć karę, którą wyznaczył sąd okręgowy. Maciej M., ps Maślak będzie musiał odbyć najsurowszą karę – 15 lat więzienia. - To jest farsa! Tu jest gorzej niż na Białorusi - skomentował Łukasz L. ps. „Lucky" i poprosił o wyprowadzenie go z sali rozpraw. Nie słyszał uzasadnienia wyroku, podobnie jak pozostali oskarżeni. Wszyscy wyszli z impetem.

Psycho Fans z Ruchu Chorzów skazani: Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał niemal w całości wyrok I instancji, dokonał tylko drobnych korekt orzeczenia. Jak wyjaśniał sędzia Robert Kirejew, podobnie jak sąd okręgowy dał wiarę "małym świadkom koronnym", współpracującym z prokuraturą. Dodał, że ich zeznania wydają się być wiarygodne.

Spis treści

„Maślak" uważany za lidera Psycho Fans Ruchu Chorzów został skazany na 15 lat, „Lucky" na 14 lat, a Maciej S. ps. „Maciuś" przez współpracę z prokuraturą otrzymał karę zaledwie 3 lat i 2 miesięcy więzienia. Łagodnie został potraktowany także Michał K. ps. „Kowol”, który otrzymał rok i trzy miesiące pozbawienia wolności.

Proces Psychofans: „To jest farsa”. Oskarżeni opuścili z impetem salę

„Maślak” już po pierwszych słowach sądu poprosił o wcześniejsze wyjście z sali bez żadnych wyjaśnień. Gdy „Lucky” usłyszał, że wyrok został podtrzymany niemal w całości, również wyraził chęć opuszczenia sali rozpraw.

- To jest farsa. Tu jest gorzej niż na Białorusi! – mówił.

„Zenek”, podobnie jak pozostali oskarżeni, również wyszedł z sali. Wszyscy trzej nie usłyszeli uzasadnienia wyroku.

- To jest farsa! Tu jest gorzej niż na Białorusi - skomentował Łukasz L. ps. „Lucky". Podobnie jak pozostali oskarżeni poprosił o wyprowadzenie
- To jest farsa! Tu jest gorzej niż na Białorusi - skomentował Łukasz L. ps. „Lucky". Podobnie jak pozostali oskarżeni poprosił o wyprowadzenie z sali rozpraw. Nie słyszał uzasadnienia wyroku. Magdalena Grabowska

Sąd Apelacyjny w Katowicach nie ma wątpliwości. Wyrok Psycho Fans bez zmian

Jak wyjaśniał sędzia Robert Kirejew, wyjaśnienia złożone przez pozostałych członków Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z prokuraturą i uzyskali status małego świadka koronnego są wiarygodne.

- Choć wyjaśnienia tych osób nieznacznie się różniły, sąd uznał je za wiarygodne – mówił sędzia Robert Kirejew.

Na zarzuty Michała Wdowczyk z fundacji Freedom-24, który na poprzedniej rozprawie (30 stycznia) zarzucał Sądowi Okręgowemu w Gliwicach brak wiarygodności i twierdził, że „Rzetelność procesu to nie jest promocja w supermarkecie”, sędzia Robert Kirejew odpowiedział:

- To pożyteczna instytucja, która pozwala przełamać solidarności i zmowę milczenia w grupach przestępczych. Szczególnie takich, które wywodzą się z hermetycznych środowisk - mówił sędzia Kirejew.

Przypomnijmy, że Michał Wdowczyk twierdził, że oskarżeni, którzy otrzymali niższe kary, to również przestępcy, którzy powinni dostać wyższe wyroki. - To także przestępcy, którzy chcą złagodzenia kary. Nie możemy dopuścić, żeby ich puścić bez żadnego nadzoru na wolność. Do pięciu lat pozbawienia wolności. Te procesy idą z pieniędzy podatników. Społeczeństwo jest tak samo ważne, powinni dostać dużo wyższą karę, oni też działali w grupie przestępczej. Tu było jak z kołem fortuny. Jeśli zeznania świadków koronnych mijają się z prawdą to sąd powinien stosować łagodniejsze kary – komentował na poprzedniej rozprawie.

Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar.
Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar. Magdalena Grabowska

Dlaczego członkowie Psycho Fans odwołali się do Sądu Apelacyjnego?

Sąd Okręgowy w Gliwicach dwa lata temu wymierzył wysokie kary więzienia członkom grupy Psycho Fans. Maciej M, uznawany za lidera Psycho Fans ps. „Maślak”, został skazany nieprawomocnie na 15 lat pozbawienia wolności. Pozostali oskarżeni zostali skazani na 14 lat. Obrońcy oskarżonych odwołali się do tego wyroku, twierdząc, że ich klienci zostali pomówieni. Sprawa trafiła więc do Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

- Wszystko opiera się na zeznaniach bandytów - mówił podczas rozprawy „Maślak". - Nie rozpoznał mnie żaden świadek z trzystu zeznających. Kara pozbawienia wolności jest bardzo rażąca i nieadekwatna do materiału dowodowego – komentował „Maślak” na Sali rozpraw 30 stycznia. Dodał również, że został częściowo pozbawiony prawa do obrony, ponieważ niektóre rozprawy przed sądem w Gliwicach były prowadzone, mimo że nie mógł w nich uczestniczyć ze względu na stan zdrowia.

Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar.
Sąd Apelacyjny niemal w całości podtrzymał wyrok I instancji. Członkowie Psycho Fans nie dostaną niższych kar. Magdalena Grabowska

Łukasz L., ps. Lucky, natomiast skazany w I instancji na 14 lat pozbawienia wolności, przekonywał przed sądem, że wyrok opiera się przede wszystkim na „zeznaniach multirecydywistów”, które się wzajemnie wykluczały i były sprzeczne z materiałem dowodowym.

- Akt oskarżenia opierał się wyłącznie na pomówieniu - twierdził Łukasz L. - Sąd zaproponował mi pięć lat pozbawienia wolności jak się przyznam do zarzutów K. Oczywiście nie przystałem na tę karę tak jak inni oskarżeni, bo jak mógłbym się przyznawać do czegoś, czego w ogóle nie zrobiłem? - pytał.

Rafał Z., ps. Zenek podkreślał natomiast, że został skazany za przestępstwa, których nie mógł popełnić, bo był wtedy za granicą, co potwierdzili świadkowie.

„Prokuratura w 2010 roku nie zatrzymała kibiców. Prokuratura w 2010 r. zatrzymywała pseudokibiców”

- Prokuratura w 2010 roku nie zatrzymała kibiców. Prokuratura w 2010 r. zatrzymywała pseudokibiców - wyjaśniał na rozprawie 30 stycznia prokurator. Dodał, że sąd okręgowy poprawnie ocenił materiał dowodowy i wyciągnął prawidłowe wnioski. - Wina nie budzi wątpliwości. Bezsporne jest to, że głównym materiałem były wyjaśnienia K. i S. oraz G., w uzasadnieniu pierwszej instancji sąd wskazał na czym oparł wiarygodność tych oskarżonych. To wyjaśnienia współoskarżonych doprowadziły do rozpicia solidarności grupowej - tak bardzo zorganizowanej grupy przestępczej, wywodzącej się ze środowiska pseudokibiców, działającej tak długo i popełniającej przestępstwa z użyciem przemocy - podsumowuje. - Tę grupę przestępczą całkowicie unicestwił wyrok pierwszej instancji. Ten wyrok jako niewadliwy nadal powinien się ostać.

Jakie wyroki mają pozostali członkowie Psycho Fans?

 • Rafał Z. ps. „Zenek" - 8 lat,
 • Dariusz R. - 6 lat,
 • Paweł C. - 5 lat i 9 miesięcy,
 • Piotr P. - 5 lat i 8 miesięcy,
 • Mariusz P. - 5 lat i 6 miesięcy,
 • Paweł W. - 5 lat i 4 miesiące,
 • Mirosław S. - 5 lat,
 • Lucjan P. - 4 lata,
 • Marcin B. - 4 lata,
 • Grzegorz G. - 2 lata i 3 miesiące,
 • Dawid K. ps. „Kołek" - rok i 3 miesiące

Członkowie Psycho Fans odpowiadają za ok. 100 przestępstw

Przypomnijmy, że oskarżeni odpowiadają za ok. 100 przestępstw, m.in. kradzieże, włamania, handel narkotykami czy tzw. ustawki. W innym procesie „Maślak” został oskarżony o nakłanianie do zabójstwa prokuratora, który prowadził śledztwo przeciwko jego grupie. Miał także planować skompromitowanie prokuratora poprzez włamanie się do jego komputera i umieszczenie w nim materiałów pedofilskich oraz nakłaniać do spalenia ok. 100 tomów akt z postępowania toczącego się w gliwickim sądzie. W maju 2021 r. M. został uniewinniony od wszystkich tych zarzutów. Rok później Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera