MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Siódme Wyszehradzkie Spotkanie Młodzieży. W sali Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny meeting

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
W środę, 9 listopada, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się siódme Spotkanie Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej. To okazja do poznania się, podzielenia własnymi doświadczeniami, integracji czy poznania ciekawego regionu, który przybyłym gościom ma wiele do zaoferowania. W tegorocznym spotkaniu wzięła udział młodzież z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Niestety, tym razem zabrakło gości z Czech.

Celem, który od początku przyświeca organizatorom spotkań młodzieży, jest integrowanie młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Organizator, Zbigniew Kopczyński, zauważa:

- Młodzi ludzie z naszej części Europy znają bardzo dobrze kraje Europy Zachodniej, jeżdżą po całym świecie, zwiedzając najodleglejsze zakątki. Niestety, rzadko się zdarza, by chcieli odwiedzać kraje sąsiadujące z ich ojczyznami. Z tego właśnie powodu w 2011 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy "Wyszehradzkie Spotkania Młodzieży"

Uczestnicy

W Siódmych Wyszehradzkich Spotkaniach Młodzieży biorą udział młodzi ludzie z Węgier, Słowacji i Rumunii. Niestety, tym razem zabrakło młodzieży z Czech, która w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd.

Cele organizacji WSM

Zaproszenie Rumunów ma na celu wskazanie na odradzającą się ideę budowy Międzymorza. Jednocześnie jest to znak, że organizatorzy chcą rozszerzyć formułę. Wskazując na kierunki, które zaszczepione w pokoleniu dopiero zaczynającym wchodzić w dorosłość, może przynieść wymierne korzyści dla całego naszego regionu. Silna i zintegrowana Europa Środkowa to jej większe bezpieczeństwo i uniezależnienie od presji wywieranej przez Niemcy i Rosję. To również umocnienie naszych wspólnych wartości, które mocno odbiegają od obyczajowego rozluźnienia i upadku wiary katolickiej opanowujących Europę Zachodnią.

Tematyka spotkań

Każdego roku organizatorzy proponują formułę, w jakiej spotkania przebiegają. Za pierwszym razem, dla podkreślenia wagi zmian, jakie wydarzyły się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku w naszej części świata, meeting nosił tytuł "Od Jałty do Wyszehradu". Spotkania zawsze miały na celu wykazanie podobieństw w naszej kulturze.

Tym razem postawiono na wskazanie odmienności. Organizatorom zależy, by w tegorocznej edycji młodzi ludzie zobaczyli, co ich od siebie odróżnia. Odmienność kulturowa może również być przecież inspirująca. Tegoroczne spotkania rozpoczęły się poniedziałkowymi warsztatami, w których młodzież pracująca w międzynarodowych podgrupach pracowała, między innymi, nad ideą Międzymorza. Powstało nawet logo tego wielkiego projektu, które w najbliższym czasie zostanie zaprezentowanie. We wtorek młodzi ludzie udali się do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Integracja

Przybyła do Polski młodzież reprezentuje szkoły średnie ze swoich krajów. By proces integracji przebiegał jak najlepiej, zaproszeni goście mieszkają w domach swoich polskich rówieśników. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zawiązują się długoletnie przyjaźnie, które często owocują kolejnymi - już nieformalnymi - odwiedzinami u przyjaciół poznanych podczas spotkań.

Finał tegorocznego spotkania

Jak przy każdej edycji, sesja podsumowująca "Wyszehradzkiego Spotkania Młodzieży" odbyła się w gmachu Sejmu Śląskiego. Tu przedstawiciele krajów uczestniczących w wydarzeniu określą, co udało się zrealizować w tym roku, jakie korzyści to przyniesie. Wyznaczą zapewne również tematy, które warto poruszyć przy następnej okazji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni