Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka Desa zaprasza na aukcję malarstwa i rzeźby. Do kupienia m.in. dzieła Rozwadowskiego, Fałata, Malczewskiego i Nikifora

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
8. Nikifor KRYNICKI (1895-1968)"Kapliczka przy mostku"akwarela, ołówek, papier, 20,5 x 14,3 cm, z lewej u dołu napis: "PRYMUDANIES". Na odwrocie dwie pieczęcie: okrągła z napisem: „Pamiątka z Krynicy / Nikifor” oraz prostokątna z napisem "Nikifor Artysta / Krynica - Wieś", autorski napis  atramentem: „NEJYTOR MALARZK”*opłata droit de suite 6 000
8. Nikifor KRYNICKI (1895-1968)"Kapliczka przy mostku"akwarela, ołówek, papier, 20,5 x 14,3 cm, z lewej u dołu napis: "PRYMUDANIES". Na odwrocie dwie pieczęcie: okrągła z napisem: „Pamiątka z Krynicy / Nikifor” oraz prostokątna z napisem "Nikifor Artysta / Krynica - Wieś", autorski napis atramentem: „NEJYTOR MALARZK”*opłata droit de suite 6 000 Desa Katowice
21 października odbędzie się 217. aukcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, której organizatorem jest katowicka Desa. Eksponaty wystawione na aukcję można oglądać w salonie przy ul. Mariackiej 5 do 20 października.

Desa w Katowicach organizuje aukcję malarstwa i rzeźby

217. aukcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego organizowana przez katowicką Desę rozpocznie się 21 października o godz. 16.00. Wydarzenie odbędzie się w salonie przy ul. Mariackiej 5. W tym samym miejscu do 20 października odbywa się wystawa przedaukcyjna. Wystawione eksponaty można oglądać w godz. 11.00-18.00.

Wśród eksponatów znalazł się między innymi secesyjny kałamarz pochodzący z belgijskiej firmy złotniczej Wolfers Frères i rzeźba z brązu przedstawiająca głowę kobiety, której autorem jest Henryk Glicenstein – rzeźbiarz, malarz i grafik żyjący na przełomie XIX i XX wieku. W katalogu można również znaleźć dzieła artystów japońskich i niemieckich. Najcenniejszym eksponatem wystawionym na aukcję jest obraz Jacka Malczewskiego „Dziewczyna w czerwonej sukience”.

- Wybitny polski malarz, uczeń krakowskiej SSP w pracowniach W. Łuszczkiewicza, F. Szynalewskiego, H. Grabińskiego, a nieco później Jana Matejki. W początkowej fazie twórczości Malczewski nawiązywał do tematyki patriotyczno-martyrologicznej, okres „sybirski” otwiera inspirowana utworem Słowackiego „Śmierć Elenai”. Po powrocie z Monachium rozpoczyna się okres dojrzałego symbolizmu, artystę poza problematyką losu ojczyzny interesuje los ludzki, znaczenie sztuki, tajemnice egzystencji. Wywodzącym się z mitologii symbolom artysta nadawał indywidualne piętno, niejednokrotnie wiążąc je z polską tradycją – sylwetkę malarza przybliżają organizatorzy aukcji.

Jak czytamy w biografii artysty, osobną grupę jego dzieł stanowią portrety. Malczewski malował członków rodziny, przyjaciół i znajomych.

- Poza konwencjonalnymi ujęciami często malował portrety z kompozycją symboliczną w tle. Do najciekawszych portretów symbolicznych należą podobizny zaprzyjaźnionych z artystą osób związanych ze światem sztuki - opisuje katowicka Desa.

Cena wywoławcza „Dziewczyny w czerwonej sukience” wynosi 290 tys. złotych. Jakie jeszcze obrazy i inne przedmioty trafiły na aukcję? Odpowiedź w naszej galerii.

Zobacz także

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera