Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy znikną ograniczenia prędkości z autostradowej obwodnicy Częstochowy? Budowa tego odcinka A1 dobiega końca

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Cztery nowe MOP-y są już gotowe przy autostradzie A1. GDDKiA będzie teraz szukała dzierżawców dla dwóch z nich.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cztery nowe MOP-y są już gotowe przy autostradzie A1. GDDKiA będzie teraz szukała dzierżawców dla dwóch z nich.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Na autostradowej obwodnicy Częstochowy zniknie w końcu ograniczenie prędkości do 100 km/h. Autostradą w tym miejscu pojedziemy nawet 140 km/h. Gotowe są już cztery MOP-y, przy tej trasie. A to oznacza, że wreszcie zakończy się budowa jednego najbardziej znanych odcinków A1, który po wyrzuconej z budowy włoskim konsorcjum, kończyło kilka innych firm.

Nowe MOP-y przy A1 już do dyspozycji kierowców

Od 28 lutego kierowcy mogą korzystać z czterech Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) - Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód przy autostradzie A1. Jak podaje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, udostępnienie kierowcom MOP-ów oznacza również spełnienie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać autostrady.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

To stąd wyrzucili Włochów

A to z kolei oznacza, że kończy się wreszcie budowa tzw. autostradowej obwodnicy Częstochowy, lub odcinka F autostrady A1. Odcinek F, był chyba jednym z najbardziej znanych, bo to właśnie z niego w 2019 roku GDDKiA wyrzucił budujące go konsorcjum włoskich firm z Salini Impregilo na czele. Włoska firma nie realizowała założonego harmonogramu robót, na budowie pracowało niewielu ludzi i zbyt mało, jak na oczekiwania inwestora sprzętu. Na dodatek okazało się, że firma zalega z należnościami dla podwykonawców. Wiosną 2019 roku za dokończenie rozpoczętego kontraktu, zażądała do GDDKiA dodatkowych pieniędzy. Wtedy Włochów wyrzucono z budowy, a dokończeniem kontraktu zajmowało się wiele różnych firm.

"Zakręt idiotów" na obwodnicy Bielska-Białej jest bardzo ostry. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości, są ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Gdy powstanie tu węzeł łączący S1i S52, miejsce straci swą złą sławę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa części drogi ekspresowej S1 sprawi, że zniknie „zakrę...

Będzie można jeździć tu z prędkością autostradową

Generalnie jezdnia była już gotowa w 2020 roku, ale wciąż trwało wiele prac wykończeniowych. W tym budowa czterech miejsc obsługi podróżnych - Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód. Dlatego wciąż na tej trasie obowiązywało ograniczenie prędkości do 100 km/h.
Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA zapowiada, że niebawem także i to ograniczenie zniknie.

- Konieczne jest jeszcze sprawienie, by projekt organizacji ruchu na całym odcinku był spójny. Znikną znaki ograniczające prędkość na tym odcinku autostrady A1 – mówi rzecznik GDDKiA w Katowicach.

Na razie wszystkie MOP-y są w najniższej kategorii, ale to się zmieni

Wybudowane właśnie MOP-y na razie mają wszystkie kategorię I, czyli najniższą, ale finalnie dwa z nich, czyli MOP Wierzchowisko Wschód i Zachód będą miały kategorie II i III.

Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Zachód będzie miało najwyższą III kategorię, czyli będzie spełniało funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Oprócz infrastruktury typowej dla obiektów kategorii I MOP zostanie wyposażony w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe i obiekty noclegowe.
MOP Wierzchowisko Wschód docelowo powstanie w II kategorii i będzie oferowało funkcje wypoczynkowo-usługowe. Oznacza to, że oprócz infrastruktury przewidzianej dla MOP kategorii I, będzie również wyposażone w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów oraz obiekty gastronomiczno-handlowe

Będzie przetarg na dzierżawców MOP-ów

Żeby jednak MOP-y mogły mieć wyższą kategorię, by stanęły na nich stacje benzynowe czy sklepy GDDKiA misi ogłosić przetargi na dzierżawców tych miejsc.

- Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji przetargowej w celu wyłonienia przyszłych dzierżawców – mówi Marek Prusak.

MOP-y wybudowało za 71,13 mln konsorcjum firm Bitum z siedzibą w Lipiach Śląskich oraz Drog-Bud z Lubojenki. Całość inwestycji, zgodnie z aneksami terminowymi, zostanie zrealizowana do czerwca 2022 r.
Do wykonania pozostało jeszcze dokończenie budowy Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota wraz z infrastrukturą towarzyszącą, drogami dojazdowymi i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz uzyskanie decyzji zezwalających na użytkowanie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera