Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkunastu samorządowców z województwa śląskiego otrzyma mandaty poselskie albo senatorskie. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wśród kandydatów do parlamentu, którzy otrzymają mandaty poselskie lub senatorskie znalazło się również kilkunastu samorządowców – w tym obecny prezydent Tychów.
Wśród kandydatów do parlamentu, którzy otrzymają mandaty poselskie lub senatorskie znalazło się również kilkunastu samorządowców – w tym obecny prezydent Tychów. Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów/FB, bArkadiusz Gola, Piotr Masłowski/FB
Kilkunastu samorządowców z województwa śląskiego otrzyma mandaty poselskie albo senatorskie. Jeśli przyjmą nowe funkcje w Sejmie lub Senacie będą musieli opuścić dotychczasowe stanowiska. W przypadku prezydentów miast, przestają oni je zajmować w momencie ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych. W Śląskiem kwestia ta dotyczy Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów. Startując jako kandydat Paktu Senackiego w okręgu nr 75 – Mysłowice, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński – zdobył tam największą liczbę głosów, dzięki czemu otrzyma mandat senatorski. Jego obecną sytuację komentuje biuro wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka. Zobacz, kto z naszego regionu ma szansę zasiąść w parlamencie!

Prezydent Tychów zasiądzie w senacie

Prezydent Andrzej Dziuba żegna się z Urzędem Miasta w Tychach po 23 latach sprawowania władzy. Stało się tak dlatego, że zdobył największą liczbę głosów w wyborach do senatu z okręgu numer 75. Wspomniany okręg obejmuje oprócz Tych także Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński.

– Wraz z uzyskaniem mandatu przez Andrzeja Dziubę, funkcję zastępców prezydenta przestali pełnić Maciej Gramatyka, Igor Śmietański oraz Hanna Skoczylas. Obowiązkiem wojewody śląskiego – Jarosława Wieczorka, jest „niezwłoczne” złożenie wniosku wraz z rekomendacją kandydata do Prezesa Redy Ministrów, o wyznaczenie tymczasowego komisarza rządowego, który będzie pełnił funkcję osoby zastępującej prezydenta miasta do wiosennych wyborów samorządowych – informuje Urząd Miasta Tychy.

Ponadto urząd zapewnia, że ciągłość jego działań jest zachowana, a sekretarz miasta Aneta-Luboń-Stysia otrzymała niezbędne pełnomocnictwa na czas potrzebny do mianowania komisarza.

Kto będzie zarządzał Tychami do czasu wyznaczenia komisarza?

Do wyborów samorządowych na wiosnę przyszłego roku droga jest niedaleka. Czy w takiej sytuacji Tychy czekają szybkie i przyśpieszone wybory, na krótki czasu? Na szczęście prawodawca przewidział taki możliwy scenariusz.

– Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli data wyborów przedterminowych na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przypadłaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem ich kadencji, wyborów tych nie przeprowadza się. Kadencja organów wykonawczych gminy, kończy się z dniem upływu kadencji rad gmin, który przypada na dzień 30 kwietnia 2024 r. Wobec powyższego funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego włodarza gminy, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów – informuje Alina Kucharzewska rzecznik prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Ponadto informuje, że aby można było wyznaczyć komisarza rządowego, potrzebne jest jeszcze jedno działanie. Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa wojewody „wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia”. Ma na to 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

– Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a także przesyła się wojewodzie oraz właściwemu przewodniczącemu rady gminy. Ponadto postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej – dodaje Alina Kucharzewska.

W załączonej galerii prezentujemy kilkunastu samorządowców z województwa śląskiego, którzy otrzymają mandaty poselskie albo senatorskie. Zobacz, kto z naszego regionu ma szansę zostać posłem albo senatorem!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera