MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne, ważne inwestycje drogowe w Czeladzi. Handlowa w remoncie, wkrótce remont Bytomskiej i budowa obwodnicy osiedla Rojce

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Remont ul. Handlowej już się rozpocząłZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Remont ul. Handlowej już się rozpocząłZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Czeladzi wkrótce rozpoczną się kolejne inwestycje drogowe. Powstanie zupełnie nowa droga, będąca pierwszym etapem budowy obwodnicy osiedla Rojce, która będzie prowadzić od ul. Będzińskiej za terenami inwestycyjnymi aż do wiaduktu przy ul. Grodzieckiej. Całkowicie zmieni się też ul. Bytomska. Tydzień temu rozpoczęła się natomiast modernizacja ulicy Handlowej, prowadzącej do Centrum Handlowego M1.

Bytomska w Czeladzi będzie jak nowa, powstanie obwodnica osiedla Roj

ce

Samorząd Czeladzi pozyskał w sumie prawie 3,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na generalny remont i przebudowę ulicy Bytomskiej oraz budowę nowej obwodnicy.

- Mamy już podpisane z wojewodą śląskim umowy na dofinansowanie remontu i budowy kolejnych miejskich ulic – przyznał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Budowa obwodnicy osiedla Rojce (I etap) zostanie wsparta dofinansowaniem w wysokości ponad 1,9 mln zł, natomiast przebudowa ulicy Bytomskiej wraz z budową kanalizacji deszczowej kwotą ponad 1,3 mln zł.

- Kilka lat temu wyremontowaliśmy już tę część ulicy Bytomskiej, która nie wymagała wymiany podziemnych sieci i budowy kanalizacji. Dzięki pozyskanym funduszom zakończymy proces skanalizowania i wymiany sieci w tej części Starego Miasta. Niedawno przeprowadziliśmy, też za pozyskane w części pieniądze, kompleksowe remonty sąsiednich ulic Kilińskiego, Niwy i Boguckiego i nieco wyżej ul. Ogrodowej – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Dzięki inwestycji na ul. Bytomskiej, której realizacja planowana jest od wiosny 2024 roku, cały obręb Starego Miasta będzie miał kanalizację, wymienione wszystkie pozostałe sieci i odnowione nawierzchnie dróg oraz chodników. Rozstrzygnięcie przetargu na tę inwestycję zaplanowane zostało na 21 marca.

Budowa nowej drogi, obwodnicy osiedla Rojce, stanowić będzie z kolei alternatywne połączenie ulicy Grodzieckiej z ulicą Będzińską. Nowa obwodnica nie tylko stworzy alternatywny dojazd do ul. Będzińskiej, ale też otworzy dostęp do miejskich terenów budowlano-mieszkaniowe, obok powstającego już osiedla przy Będzińskiej.

Wjazd na obwodnicę od strony Będzina planowany jest przez skrzyżowanie od ul. Północnej (za MLP) a wyjazd przy wiadukcie na ul. Grodzieckiej. Pierwszy etap budowy obwodnicy prowadził będzie od ul. Grodzieckiej a kończył się na zapleczu terenów MLP i realizowany będzie w 2024 roku roku.

Kolejne inwestycje drogowe: Handlowa, Miła, Chmielna

Tydzień temu rozpoczął się remont ul. Handlowej, prowadzącej do Centrum Handlowego M1. Inwestycja także jest możliwa dzięki kolejnemu wsparciu finansowemu, jakie miasto Czeladź pozyskało z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. To kwota 800 tysięcy złotych, a więc połowa z potrzebnych na to przedsięwzięcie funduszy. Całe przedsięwzięcie będzie bowiem kosztowało 1 mln 568 tys. 803,73, a zajmuje się nim Zakład Robót Komunalnych BUD-KOM z Wojkowic. Realizacja całości prac ma się zakończyć w 11 miesięcy.

Wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku o długości 782 metrów. Prace związane z jezdnią polegać będą na sfrezowaniu starej nawierzchni asfaltobetonowej i wykonaniu nowych warstw bitumicznych. W ramach remontu zostaną też wymienione krawężniki betonowe po obu stronach jezdni na remontowanym odcinku. Ponadto na odcinku 970 metrów zostanie wykonany remont istniejącego chodnika.

Rozpoczęły się też prace przy korytowaniu i przygotowaniu do częściowego remontu ul. Chmielnej. Ta dotychczas rzadko używana gruntowa ulica po wybudowaniu osiedla u zbiegu Chmielnej i Malinowej oraz dalej nowej ulicy Jagodowej jest coraz bardziej użytkowana przez mieszkańców tych ulic.

- Nic dziwnego, że po zimie stan tej gruntowej ulicy był fatalny. Dlatego zamiast ją jak co roku łatać postanowiliśmy, o co apelowali tamtejsi mieszkańcy, wykorytować najgorszy odcinek i wykonać mocną podbudowę wraz z krawężnikami, jako przygotowanie do budowy tej ulicy aż do Jagodowej w przyszłości. Prace już się rozpoczęły i wkrótce dojazd do nowych osiedli na Chmielnej i Jagodowej, będzie bezproblemowy – zapowiada Zbigniew Szaleniec.

We wtorek 19 marca poznaliśmy natomiast chętnych do wykonania remontu ulicy Chmielnej. To niedługi odcinek, 300-metrowy, dlatego koszty nie są zbyt wysokie. Wpłynęło w sumie osiem ofert. Najniższa wynosi nieco ponad 366 tysięcy złotych, a najwyższa ponad 575 tysięcy złotych. Miasto zamierzało natomiast przeznaczyć na to zadanie 570 tys. zł.

- Ta ulica długo musiała czekać na możliwość remontu, bo była jedną z tych, które miały a niektóre jeszcze mają, nieuporządkowane sprawy terenowo-prawne. Aby ją wyremontować najpierw musieliśmy sądownie przejąć na własność miasta grunty, na których leży ta ulica, co stało się w ubiegłym roku. No i oczywiście natychmiast wstawiliśmy ją do planu remontów na ten rok – wyjaśnia burmistrz Czeladzi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni