MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w kopalniach PGG. 214 zakażeń pracowników, a 1200 osób w kwarantannie. Kopalnie Jankowice i Murcki-Staszic wstrzymały wydobycie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W kopalniach Jankowice i Murcki-Staszic potwierdzono 185 zakażeń koronawirusem. Wydobycie wstrzymano tam do 10 maja
W kopalniach Jankowice i Murcki-Staszic potwierdzono 185 zakażeń koronawirusem. Wydobycie wstrzymano tam do 10 maja PGG
214 zakażeń koronawirusem potwierdzono u pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Najwięcej, jest w kopalniach Jankowicach w Rybniku - 104 i Murcki-Staszic w Katowicach - 81. W obu zakładach przedłużono wstrzymanie wydobycia do 10 maja.

Koronawirus w kopalni Jankowice

W kopalni Jankowice zakażonych jest na chwilę obecną 104 pracowników, w kopalni Murcki-Staszic 81 w kopalni Sośnica 29. Na kwarantannie przebywa ponad 1200 osób. Tym samym Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej podjął decyzję o przedłużeniu okresu wstrzymania produkcji w kopalniach Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice do 10 maja. Węgiel nie jest tam wydobywany od 27 kwietnia.

Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. O przedłużenie okresu wstrzymania produkcji wnioskowały do sztabu dyrekcje obydwu kopalń. Sztab wyraził zgodę, ponieważ zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla spółki priorytetem. Poprzez czasowe wstrzymanie produkcji PGG chce maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować.

Musisz to znać

Murcki-Staszic i Jankowice bez wydobycia

W kopalni Murcki-Staszic czterech tysięcy pracowników niezbędne zadania wykonuje tylko 1,2 tys. osób łącznie pod ziemią i na powierzchni zakładu. Normalnie pracuje jedynie dział wentylacji, zastępy ratownicze, wykonywane są pomiary i roboty konieczne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, jak np. doszczelnianie zrobów. W dwóch wyeksploatowanych ścianach prowadzone są niezbędne prace likwidacyjne. W jednej ścianie trwa proces łączenia jej dwóch części po wydłużeniu frontu ściany i połączeniu się prądów powietrza.

Normalny ruch zakładu górniczego wstrzymany został również w rybnickiej kopalni Jankowice (ROW), gdzie załogę pod ziemią zredukowano o więcej niż połowę, do ponad tysiąca osób. Jak już informowaliśmy Ruch Jankowice musi utrzymywać odstawę urobku z sąsiedniej kopalni Chwałowice. Oprócz tego wszelkie roboty zabezpieczające mają na celu zapewnienie prawidłowej wentylacji, ochrony przeciwpożarowej oraz odwodnienia wyrobisk górniczych.

Obejrzyj dokładnie

Z uwagi na konieczność zminimalizowania zagrożeń pożarowego i zawałowego trwa odświeżanie frontu na ścianach Z-11a w pokładzie 408/1, Z-10 w pokładzie 408/2 i Z-5 w pokładzie 417/1. Prace te wykonywane są siłami czterech brygad ścianowych. W trzech ścianach (Z-7 w pokładzie 409/1, M-3 w pokładzie 505 i Z-2a w pokładzie 501/3) w Jankowicach prowadzone są prace likwidacyjne, konieczne dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego z uwagi na okres inkubacji pożaru endogenicznego pod ziemią.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera