MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Józefa w Zabrzu - perła modernizmu przepełniona jest biblijną symboliką i wieloma odniesieniami do historii. ZDJĘCIA i WIDEO

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Parafia św. Józefa w Zabrzu powstała w 1931 roku. W związku z tym w latach 1930–1931 wybudowano nowy kościół. Obiekt ulokowano przy obecnej ul. Roosevelta - znajduje się w niewielkiej odległości od Areny Zabrze. Nietypowy kościół sprawiający wrażenie nieco „bunkrowatego” i nieprzystępnego to jeden z bardziej interesujących przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku. Zapraszamy na wirtualny spacer po świątyni.

Kościół św. Józefa w Zabrzu – niezwykły przykład architektury modernistycznej

Parafia św. Józefa została wydzielona ze starszej parafii św. Andrzeja Apostoła. To ksiądz Jan Zwior, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła został budowniczym nowego kościoła w Zabrzu. Jego projektantem był Dominikus Böhm, niemiecki architekt, który od 1927 roku pracował nad pomysłami dla Górnego Śląska. Zaprojektował między innymi kościół Chrystusa Króla w Gliwicach, opracował również projekt rozbudowy sanktuarium na Górze św. Anny. Dla Zabrza zaprojektował w 1929 roku budynek Miejskiej Kasy Oszczędności znajdujący się przy ul. Wolności oraz kościół św. Józefa.

Świątynia przy ul. Roosevelta została konsekrowana we wrześniu 1932 roku. Uważana jest za jeden z ciekawszych przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku. Choć na pierwszy rzut oka sprawia dość specyficzne wrażenie, warto poświęcić dłuższą chwilę, by jej się przyjrzeć. Projektując kościół, Böhm posłużył się wieloma odniesieniami do historii i Biblii.

Plac wejściowy do kościoła, tzw. „paradisus”, powstał na wzór podobnych placów budowanych przed starochrześcijańskimi bazylikami, z kolei fasada może kojarzyć się z rzymskimi akweduktami oraz, nieco bardziej pośrednio, z wodą dającą życie i pozwalającą na obmycie z grzechów.

Przyglądając się budowli, również od wewnątrz, wierni z pewnością zauważą nawiązania do symboliki liczb świętych. Wydłużona nawa kościoła ma 7 okien. Na witrażach przedstawiono siedem sakramentów. Z kolei chrzcielnica została umieszczona u podstawy wieży. To z kolei nawiązanie do motywu oczyszczenia chrześcijanina u progu drogi do zbawienia i nieba.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Dominikus Böhm uważał, iż architekt powinien projektować obiekt, jako całość. Nie tylko samą bryłę budynku, ale również jego wyposażenie i detale. Nie inaczej było w przypadku zabrzańskiego kościoła. Niemiecki architekt był również twórcą wnętrz, mebli, witraży, mens ołtarzowych, czyli płyt będących podstawą ołtarzy.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera