Aneksja, sankcje i powściągliwe ruchy Rosji
Przedłużone w tym miesiącu sankcje unijne obejmują zakaz importu do Wspólnoty produktów z tego regionu, zakaz korzystania z infrastruktury lub instytucji finansowych, zakaz eksportu niektórych towarów i technologii.
Doprowadziło to do tego, że na Krymie bały się inwestować nawet rosyjskie podmioty. Strach był spowodowany tym, że i one mogą zostać objęte sankcjami. Na Krymie nie było rosyjskich operatorów sieci komórkowych, a jedynie spółki-córki, nie było kremlowskich banków, ani nawet Rosyjskiej Kolei Żelaznej - pisze w artykule Piotr Pogorzelski. Mimo wszystko mieszkańcy Krymu dalej pozostawali wierni Putinowi.
"Specjalna operacja militarna" kładzie się cieniem na Krymie
Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę mieszkańcy podchodzili do tzw. specjalnej operacji wojskowej z entuzjazmem. W pierwszych dniach agresji, Rosja odblokowała dostawę wody na Krym, wysadzając tamę w obwodzie chersońskim - pisze Pogorzelski. Ten ruch miał pozytywnie wpłynąć na tamtejsze rolnictwo. Powinno to znacznie poprawić sytuację miejscowego rolnictwa. - Okupanci opanowali też cały obwód chersoński, większość zaporoskiego i donieckiego, zapewniając w ten sposób lądową przeprawę z Krymu do Rosji, co ułatwi transport towarów - pisze dziennikarz.
Warto zaznaczyć, że dzięki zajęciu niektórych regionów Ukrainy przez Rosję na półwyspie zaczęły pojawiać się produkty, których wcześniej - ze względu na sankcje - nie było. Są one uważane za "egzotyczne". - Według miejscowych mediów, dziennie na Krym trafiają dziesiątki ton owoców i warzyw z okupowanej, czy – jak piszą – "wyzwolonej" Ukrainy - czytamy w artykule Belsatu.
- Po pierwsze, mieszkańcy Krymu z dawien dawna są przekonani, że takie towary są smaczniejsze i tańsze, a po drugie po 2014 roku nie było dostaw i teraz […] jest to traktowane jak egzotyka - pisze Komsomolska Prawda.
Problem jak zwykle tkwi w szczegółach. Zindoktrynowani kremlowską narracją mieszkańcy Krymu nie mają świadomości, że przytoczone w artykule 15 rubli za kilogram ogórków, to nie zasługa Moskwy i jej polityki, a tego, że żywność najprawdopodobniej jest kradziona lub oddana przez zmuszonych do tego chersońskich rolników.
Widoki piękne, ale turystów brak
Bloger Jewgienij Szczepinski wybrał się z żoną na jedną z krymskich plaż. Nagranie pochodzi z połowy czerwca, a plaże są jednak puste.
Turyści w obawie przed działaniami wojennymi wolą nie zapuszczać się w te tereny. Na przykład w zeszłym tygodniu Ukraińcy ostrzelali rakietami platformy wiertnicze u brzegów Krymu.
Kolejną przyczyną braku turystów przytoczoną przez portal jest fakt, że "1/3 turystów trafiała na Krym drogą lotniczą". Po wybuchu wojny zamknięto bowiem przestrzeń lotniczą nad półwyspem. Miało to potrwać siedem dni, ale w tym tygodniu po raz dwudziesty przedłużono termin obwiązywania zakazu. Wedle rozporządzenia drogi lotnicze nad Krymem mają zostać otwarte do 30 czerwca, ale wypada założyć, że zakaz zostanie ponownie przedłużony.
Warto zaznaczyć, że podróż autem z Moskwy na półwysep trwa niemal całą dobę. Można pojechać tam pociągiem, ale szansa na dostanie biletu w sezonie graniczy z zerem.
- Według szefowej Stowarzyszenia Małych Hoteli Krymu Natalii Stambulnikowej obłożenie hoteli wynosi około 25 proc. Rok wcześniej było niemal stuprocentowe. Tu warto zauważyć, że rok szkolny w byłym ZSRR kończy się 1 czerwca, czyli jesteśmy już w środku wakacji - pisze Pogorzelski
Komsomolska Prawda podaje, że właściciele hoteli znacznie obniżyli ceny. 2 lata temu można było wynająć pokój za 4 tysiące rubli za dobę (335 złotych), teraz ceny usług hotelarskich spadły o połowę.
Źródło: Belsat, Komsomolska Prawda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?