Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki na jesień. Co polecamy do czytania na tę porę roku? Oto powieści, kryminały, biografie, a nawet saga rodzinna

Monika Krężel
Monika Krężel
Polecamy książki na jesień. Co warto przeczytać?
Polecamy książki na jesień. Co warto przeczytać? Fot. Monika Krężel
Kolejny raz zachęcamy do tego, by czytać i polecamy książki na jesień. Jak zwykle nie zabrakło ciekawych pozycji – kryminałów, pięknych powieści, biografii, wzruszających książek, które czyta się jednym tchem i jeszcze długo o nich pamięta. Każdy wybierze coś dla siebie i zapewniamy, że nie będzie się nudził.

Na skradającą się jesień zawsze najlepsze jest czytanie książek. Coraz krótsze dni i dłuższe wieczory dają szansę książkom – być może będziemy mieć więcej czasu na czytanie. Wybraliśmy kilka pozycji, które powinny spodobać się czytelnikom. Wśród książek są także takie, których akcja dzieje się w naszym regionie. Jest też piękna saga rodzinna, którą czyta się, jak powieść detektywistyczną.

Poniżej polecamy książki na jesień. Miłego czytania!

„Pocztówka, autorka: Anne Berest

Jest styczeń 2003 roku w Paryżu. Do skrzynki pocztowej matki Anny Berest trafia niepozorna pocztówka. Przedstawia paryską Operę Garniera, a na odwrocie widnieją tylko cztery imiona: Ephraim, Emma, Noemie, Jacques. Pocztówka nie jest podpisana. Matka Anny, Lelia jest Żydówką i doskonale wie, czyje są to imiona. Ephraim i Emma to jej dziadkowie, a Noemie i Jacques ciotka z wujkiem, których nigdy nie poznała. Wszyscy zginęli w 1942 roku w Auschwitz. Z całej rodziny Rabinowiczów uratowała się tylko Miriam, której córką jest Lelia, a wnuczką Anne Berest.

Rodzina jest zaskoczona, nawet zszokowana, bo po cóż anonimowemu autorowi były potrzebne te imiona? Nikt nie rzuca się do poszukiwań. Dopiero 10 lat później Anne rozpoczyna własne śledztwo - chce nie tylko odnaleźć anonimowego autora pocztówki, ale i dogłębnie odtworzyć losy rodziny.

Historia Rabinowiczów okazała się fascynująca. Ta wywodząca się z Rosji rodzina jeszcze na długo przed drugą wojną światową rozpierzchła się po świecie. Senior rodu wyjechał z żoną do Palestyny, jeden z synów do Paryża, ktoś do Pragi, a Ephraim Rabinowicz ucieka z żoną Emmą z Rosji na Łotwę. Ci ostatni sporo czasu spędzali też w Łodzi, stąd pochodziła Emma, jej ojciec był przemysłowcem. Rodzina przeprowadza się też do Palestyny, a stamtąd do Francji. Paryż jest wielkim marzeniem Ephraima, tu chce opatentować swoje wynalazki, być przykładnym obywatelem. Jego dzieci – Miriam, Noemie i Jacques świetnie się uczą, władają kilkoma językami i nie są związane z religią. Ephraim nie chodzi do synagogi, nie urządza synowi bar micwy. Kompletuje za to dokumenty i wydeptuje ścieżki do urzędów prosząc o przyznanie francuskiego obywatelstwa. Ale nic z tego, Francja nie kwapi się do takiego kroku.

Czy Anne uda się odkryć, kto był nadawcą pocztówki?

Wydawnictwo W.A.B.

„Nic nie rani tak jak miłość”, autorka: Paige Toon

Opowieść o wielkim uczuciu i przerażającej tajemnicy. I o tym, że czasem dla miłości warto zaryzykować wszystko.
Kiedy Wren zdaje sobie sprawę, że jej narzeczony kocha inną, ma wrażenie, że rana, która powstała w jej sercu, nigdy się nie zagoi.

W tym samym czasie, gdzieś po drugiej stronie świata, Anders, który cztery lata temu stracił żonę, wciąż walczy o to, by nauczyć się żyć dalej bez niej.

Wren ma nadzieję, że spędzenie lata z tatą i przybraną rodziną na farmie w Indianie pomoże jej zapomnieć o złamanym sercu. To tam, pośród pól kukurydzy i świetlików, los postanowi skrzyżować drogę jej i Andersa, a to spotkanie na zawsze zmieni ich życie.
Czas płynie, a uczucia tej pary stają się coraz silniejsze. Dziewczyna nie wie jeszcze, że Anders skrywa wstrząsający sekret i jeśli pozwoli sobie na miłość do niej, będzie to miało poważne konsekwencje dla wszystkich.

Odejście od Andersa, do którego nieuchronnie dochodzi, rani Wren bardziej, niż potrafiłaby to sobie wyobrazić. Ale jaki ma wybór, skoro odkryła przeszkody, które nie pozwalają im być razem?

Wydawnictwo Albatros

„Ciało huty”, autorka: Anna Cieplak

Opowieść o budowniczych Huty Katowice.

15 kwietnia 1972 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Huty Katowice. To również data złożenia obietnicy lepszego świata dla tych, którzy od lat szukali perspektyw na przyszłość. Wśród nich znaleźli się Ewa, Zygmunt i Ula – młodzi, pełni zapału, wierzący w misję, która została przed nimi postawiona.

Niemal pięćdziesiąt lat później. Niewiele pozostało z dawnych planów. Maja, studentka z aspiracjami, szuka własnej drogi. Świat roztacza przed nią wachlarz szans, ale czy jest możliwe osiągnięcie spełnienia w tak niestabilnej i chaotycznej rzeczywistości? Huta stanie się dla niej pretekstem do przyjrzenia się nie tylko minionym obietnicom, ale i swoim słabościom. Czy uda jej się odejść od egoizmu, aby dostrzec wspólny rytm czasów i ciał?

„Ciało huty” jest przejmującą, rozpisaną na dwa pokolenia historią o społecznym awansie i ciężkiej pracy, by osiągnąć to, co wydawało się upragnione. To – wreszcie – szczery i nieironiczny obraz życia w socjalistycznej Polsce i współcześnie.

Wydawnictwo Literackie

„Brzechwa nie dla dzieci”, autor: Mariusz Urbanek

Jan Brzechwa, urodzony w 1898 roku jako Jan Lesman (w powojennym zamieszaniu odmłodził się o dwa lata) w Żmerynce na Podolu, był synem inżyniera, naczelnika parowozowni. Rodzina przenosiła się z miejsca na miejsce, ze względu na pracę ojca. Lesmanowie mieszkali w Kijowie, Warszawie i mniejszych kresowych miejscowościach. Bliskim kuzynem Jana był poeta Bolesław Leśmian, starszy od niego o ponad 20 lat. To on wymyślił Janowi pseudonim Brzechwa, nie mogło być przecież dwóch poetów o tym samym nazwisku.

Dziadek poety był nauczycielem w słynnej żydowskiej Szkole Rabinów w Warszawie, ale jego dzieci odeszły od judaizmu, wnuki przyjęły wiarę katolicką albo ewangelicką. Jan Brzechwa nigdy nie krył się ze swoim pochodzeniem, ale wiara ewangelicka też nie miała dla niego żadnego znaczenia. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale nie nadawał się zbytnio do wojska. Przed wojną skończył studia prawnicze, był znanym adwokatem, założycielem ZAIKS-u reprezentującym często autorów na sali sądowej. Występował wówczas pod swoim prawdziwym nazwiskiem, gdy zaś pisał teksty do warszawskich kabaretów, podpisywał się jako Szer-Szeń.

Kilkukrotnie żonaty, ciągle wdawał się w romanse. Uwielbiał grę w karty, zakrapiane imprezy, a w czasie drugiej wojny światowej wielu jego znajomych zastanawiało się, jak udało mu się przeżyć. Pracował wtedy jako ogrodnik na terenie wyścigów konnych na Służewcu i był szaleńczo zakochany w kobiecie, która nie chciała odejść od swojego męża. Ta miłość trzymała go przy życiu i przysłoniła wojenne problemy. Był tak zaślepiony, że dzięki temu przetrwał wojnę.

W latach 40. i 50. stanął po stronie nowego porządku. Polemizował z pozostającymi na emigracji pisarzami i poetami, chwalił w swoich utworach socjalizm, plan sześcioletni i Stalina (choć przed wojną pisał dobrze o Piłsudskim). Jego znajomi mówili, że nie nadaje się na opozycjonistę. Krytykował Amerykanów, obwiniał ich o zrzucenie stonki, wyśmiewał tych, którym nie chciało się pracować dla socjalistycznej ojczyzny. Równocześnie pomagał kolegom, także tym, którzy wyszli z więzienia, był uczynny, nikomu nie zrobił krzywdy.

Wydawnictwo Iskry

„Schronienie”, autor: Harlan Coben

Mickey Bolitar, nastoletni bratanek detektywa Myrona Bolitara, ma za sobą traumatyczne przeżycia. Na jego oczach zginął ojciec. Matka trafiła na odwyk. A on sam musi zmienić szkołę i zamieszkać z nielubianym wujem.

Okazuje się jednak, że Mickey i Myron mają ze sobą wiele wspólnego, szczególnie zamiłowanie do zagadek i… nieodpowiednich dziewczyn. Takich, które znikają bez ostrzeżenia – jak Ashley, z pozoru skromna nastolatka, która najwyraźniej nie była tym, za kogo się podawała. Zresztą nie tylko jej tożsamość okazuje się zagadką…

Mickey rozpoczyna śledztwo i wkrótce trafia na ślad szokującego spisku, co zmusi go, by zakwestionował wszystko, co dotychczas uważał w życiu za pewne i co wiedział o swojej rodzinie. Czyżby śmierć jego ojca była tylko iluzją?

Wydawnictwo Albatros

„Incognito”, autorka: Paulina Świst

Nieuchwytny seryjny morderca… Przynajmniej do chwili, kiedy pojawi się świadek incognito.

Artur Cienowski i Anka Sawicka znają się od lat. Choć prokurator rejonowy i dziennikarka śledcza nieczęsto stoją po tej samej stronie barykady, to akurat oni zawsze mogą na siebie liczyć. Już niedługo przyjdzie im się o tym dobitnie przekonać.

Jak schwytać mordercę, który doskonale zna wszystkie twoje tajemnice? Który podąża za tobą jak cień, a chwilami wydaje się nawet być krok przed tobą? A co, jeśli na dokładkę z niektórymi osobami prowadzącymi śledztwo wiąże cię coś więcej niż tylko profesjonalna solidarność, sympatia albo przyjaźń? Znaków zapytania jest wiele, odpowiedź może być tylko jedna. Całkowicie oczywista i właśnie dlatego kompletnie nieoczekiwana.
Akcja książki dzieje się na Śląsku.

Wydawnictwo Akurat

„Światłość w sierpniu”, autor: William Faulkner

Nowe, brawurowe tłumaczenie jednej z najważniejszych powieści na świecie.

To „Światłość w sierpniu” Williama Faulkner w nowym przekładzie Piotra Tarczyńskiego.

Lena jest w dziewiątym miesiącu ciąży i od czterech tygodni wędruje w poszukiwaniu ojca swojego dziecka. Do Jefferson trafia akurat w momencie, kiedy płonie dom panny Burden. Po miasteczku krążą rozmaite opowieści o Joe Christmasie, który mieszkał na terenie tej posiadłości. Nikt nie zna szczegółów jego życia. Mężczyzna ma białą skórę, ale podejrzewa, że w jego żyłach płynie czarna krew.

To podejrzenie determinuje całe jego życie.

W dusznej i przytłaczającej atmosferze małego miasteczka rozgrywa się historia, w której losy mieszkańców i obcego łączą się ze sobą w najmniej oczywisty sposób. To uniwersalna opowieść o grzechu i naznaczeniu, o kondycji człowieka, jego pragnieniach, bólu i samotności. A także o nie-jasnej stronie, której istnienie w sobie podejrzewamy.

Wydawnictwo Znak Literanova

„Mój chłopak”, autorka: Michelle Frances

Mroczna wersja „Ja cię kocham, a ty śpisz”.

Amy wiedzie niezależne życie, robi błyskotliwą karierę, ma własne mieszkanie i grupę oddanych przyjaciółek. Ale w obliczu nadchodzących trzydziestych urodzin musi przyznać, że jednej rzeczy jej brakuje – prawdziwego uczucia.

Kiedy więc budzi się po poważnym wypadku i nie pamięta niczego z ostatnich sześciu miesięcy, jest zdziwiona, że kogoś ma. I to nie po prostu „kogoś”, ale chłopaka marzeń – uroczego, opiekuńczego, bezgranicznie oddanego lekarza, Jacka.

Wszyscy są nim oczarowani. Jednak w miarę upływu czasu Amy czuje, że obecność Jacka zaczyna ją przerażać. Czyżby po wypadku umysł płatał jej figle? A może ten ideał jest zbyt doskonały, żeby mógł być prawdziwy?

Wydawnictwo Albatros

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera