MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia Gwarek w Katowicach nabiera blasku. Jakie eksponaty Muzeum Śląskiego w niej zobaczymy? Będziecie zaskoczeni. Zobaczcie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wideo
od 12 lat
Muzeum Śląskie w Katowicach za kilka miesięcy będzie mogło pochwalić się kolejnym zrewitalizowanym zabytkiem. Mowa o łaźni Gwarek byłej kopalni Katowice, która odnowiona posłuży jako kolejne miejsce dla eksponatów. Początkowo była mowa, że ta inwestycja zakończy się w styczniu tego roku, potem termin został przesunięty na marzec. Ostatecznie wszystko ma być gotowe w listopadzie.

W łaźni Gwarek zobaczymy wkrótce największe muzealne eksponaty

Projekt „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” nabiera kształtów. Dofinansowanie na jego realizację udało się pozyskać z programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 - 2021. Łączne koszty mają wynieść 34 mln zł, a wysokość dofinansowania to ponad 15 mln zł.

Po przebudowie i rewitalizacji obiekt stanie się magazynem studyjnym. Znaleźć się w nim mają eksponaty dotyczące historii przemysłu oraz militariów. Będzie otwarty dla zwiedzających. Wnętrze łaźni ma stać się otwartą przestrzenią halową z dwukondygnacyjnymi antresolami, gdzie zostaną wystawione wielkogabarytowe eksponaty - największe i najcięższe w kolekcji muzeum. Znaleźć ma się tam m.in. maszyna parowa z huty Baildon i elektroniczna maszyna wyciągowa z KWK Rydułtowy.

Jak poinformowała spółka Efekt po kilku miesiącach intensywnych prac, tysiącach przemurowanych cegieł, odtworzeniu tynków i pierwotnego kształtu elewacji, odsłonięta została południowa ściana łaźni Gwarek. Równoległe prowadzone są prace związane m.in. z wykonywaniem konstrukcji dachu, montażem instalacji elektrycznych, sanitarnych, stolarki aluminiowej przeszkleń zewnętrznych, zagospodarowaniem terenu.

W ramach projektu „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” zaplanowany został również szeroki program kulturalny. Obiekt miał zyskać nowy blask w styczniu 2024 roku, jednak termin przesunął się o kilka miesięcy i magazyn studyjny w zabytkowym budynku ma być gotowy w listopadzie 2024 r. 

Kuźnia i warsztat mechaniczny też z przestrzeniami wystawienniczymi

Jak poinformował portal wkatowicach.eu Muzeum Śląskie otrzymało również dofinansowanie na adaptację budynków poprzemysłowych byłej kuźni i warsztatu mechanicznego na miejsce, w którym pojawią się nowe ekspozycje i odbywać się będą w nich spotkania edukacyjne.

Projekt ma pozwolić na kompleksową adaptację dwóch zabytkowych obiektów pokopalnianych - warsztatu mechanicznego i kuźnia - wraz z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu budynków i wyposażeniem obiektów. Jak informuje Muzeum Śląskie budynki będą pełnić głównie funkcję wystawienniczą z zasadniczym przeznaczeniem na wystawę stałą prezentującej historię przemysłu na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. W budynkach zlokalizowana zostanie również przestrzeń warsztatowo-edukacyjna oraz profesjonalna pracownia konserwacji metalu wraz z zapleczem techniczno-magazynowym.

Całkowity koszt projektu, obejmujący także m.in. działania kulturalno-edukacyjne w postaci szkoleń własnych kadr oraz edukacji ekologicznej, to 49 mln 400 tysięcy 307,66 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 32 mln 113 tys. 873,45 zł. Projekt ma być realizowany w latach 2024-2028.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni