MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej remontują kilka ważnych dróg i będą budować kolejne rondo. Przenieśli też przystanek autobusowy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa remont ul. StaszicaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa remont ul. StaszicaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
W Dąbrowie Górniczej po przebudowie całego, głównego układu komunikacyjnego, prowadzącego przez miasto, trwa kilka istotnych, kolejnych inwestycji drogowych. Ekipy remontowe spotkamy między innymi na ulicy Staszica i Tysiąclecia. Ostatnio przeniesiony został także jeden z przystanków komunikacji miejskiej.

Spis treści

Remont ulicy Staszica w Dąbrowie Górniczej: na początek nowy chodnik i asfalt na części jezdni

W mieście od 18 marca br. trwa drugi etap całkowitej przebudowy ulicy Staszica, równoległej do DK94, która pozwala na dojazd do prywatnych posesji a także dzielnicy Strzemieszyce oraz drogi szybkiego ruchu w kierunku Tychów i Bielska-Białej. Prace obejmują odcinek od ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Inwestycją zajmuje się Drogopol, a więc ta sama firma, która wykonała już pierwszą część prac drogowych, związanych z przebudową ul. Staszica.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera. Pojawi się także nowy chodnik.

Prace trwają aktualnie na odcinku 300-metrowym od ulicy Wojska Polskiego. Została tam wykonana kanalizacja i ułożony został krawężnik. Ułożone zostały także masy asfaltowe. Teraz trwają kolejne prace przy budowie nowego chodnika. Droga jest cały czas przejezdna. Inwestycja zaplanowana jest do rozliczenia na ten i przyszły rok, ale są szanse, że całość prac zostanie wykona do końca 2024 roku.

Budują nową drogę wzdłuż torów kolejowych i remontują ul. Tysiąclecia

Także w marcu rozpoczęła się budowa całkiem nowej drogi wzdłuż torów kolejowych od ul. Kolejowej i Poniatowskiego do wiaduktu w ul. Cupiała i Granicznej. Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej.

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości prawie 19,8 mln zł.

Od wtorku 11 czerwca rozpoczął się też drugi etap remontu ul. Tysiąclecia w dzielnicy Gołonóg. Prace obejmują rondo na skrzyżowaniu ul. Tysiąclecia, Kosmonautów i 11 Listopada oraz odcinek od ronda do wjazdu w boczną ulicę Tysiąclecia, prowadzącą do Przedszkola nr 36 oraz Szkoły Podstawowej nr 12 i wyremontowaną już w zeszłym roku.

Zaplanowane zostało frezowanie nawierzchni, wymiana krawężników w obrębie ronda, stabilizacja podbudowy spoiwem hydraulicznym oraz wykonanie nowej betonowej opaski wyspy centralnej ronda i ułożenie nowych nawierzchni asfaltobetonowych.

– Przejazd przez rondo możliwy jest wahadłowo i tylko na wprost w relacji ulica 11 Listopada – ulica Kosmonautów – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Ze względu na zakres robót oraz czas wiązania betonu na opasce, całość robót Drogopol planuje zakończyć do 15 sierpnia. Dojazd do osiedla i SP 12 odbywa się przez ulice Kasprzaka, Młodych i Podlesie. Dopiero po zakończeniu wszystkich prac na stałe trasy – z obsługą przystanków przy ulicy Tysiąclecia i Młodych – wrócą linie autobusowe nr 644 i 645.

W dzielnicy Łęknice konieczne było przeniesienie przystanku autobusowego

Jak informuje miasto teren, na którym przed wielu laty powstały zatoka i obecny przystanek autobusowy Łęknice Pogoria III, musi zostać zwrócony prywatnemu właścicielowi działki. Nowy peron autobusowy powstał tuż obok.

W kolejnym etapie prac, po częściowym śladzie likwidowanej właśnie zatoki autobusowej, powstanie chodnik, który umożliwi bezpieczne dojście z przejścia dla pieszych na nowy peron autobusowy z jednej strony i do ulicy Bukowej z drugiej strony.

Nowy peron do obsługi linii autobusowych nr 604, 656, 716 i 903N został ulokowany za skrętem z ul. Łęknice w ul. Topolową. W to miejsce ze likwidowanego peronu zostanie wkrótce przeniesiona elektroniczna tablica, służby ZTM-u zainstalują tutaj także nową wiatę autobusową.

Kiedy autobus zatrzymuje się na nowym peronie, jadące za nim samochody muszą się na moment za nim zatrzymać. By do minimum ograniczyć związane z tym niedogodności, linia 716 nie będzie przy nowym peronie odbywała przerw technicznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni