Lubliniec. Burmistrz napisał list do premiera Morawieckiego. Chodzi o podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Po podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, burmistrz Lublińca napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym dopytuje, m.in. dlaczego miasto nie otrzymało w tym rozdaniu żadnych środków.

Trzecia transza rządowego wsparcia dla samorządów została przyznana części gminom powiatu lublinieckiego już kilka tygodni temu. Władze Lublińca nie trzymały z tego rozdania żadnych środków. Z tego też powodu burmistrz postanowił zapytać premiera rządu, dlaczego tak się stało.

Edward Maniura z wielkimi nadziejami przyjął informację o utworzeniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Burmistrz zauważył, że idea finansowego wsparcia inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w dobie pandemii COVID-19 zasługuje na uznanie i wyróżnienie. Włodarz Lublińca przypomniał premierowi przykłady podejmowanych głównie przez miasta i gminy inicjatyw w celu ograniczenia skutków społeczno-gospodarczych pandemii COVID-19. W Lublińcu dzięki przyjętemu przez Radę Miejską pakietowi uchwał, który został nazwany Lublinieckim Pakietem Wsparcia Przedsiębiorców, również próbowano złagodzić gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

- Ustanowienie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - w moim przekonaniu – miało stanowić swego rodzaju rekompensatę dla jednostek samorządu terytorialnego w podejmowanych przez nie wysiłkach i inicjatywach społeczno-gospodarczych w dobie pandemii. Pierwsza edycja finansowego wsparcia samorządów, zrealizowana latem 2020 roku, rzeczywiście odpowiadała temu celowi. Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego otrzymały wsparcie, a podział środków zrealizowany został w oparciu o jednolity dla wszystkich algorytm. Niestety odstąpiono od takiego podziału środków finansowych w czasie drugiej i trzeciej edycji RFIL, przyjmując tzw. podział konkursowy. W ramach tzw. konkursów rozdzielono łącznie niebagatelną kwotę 6 mld zł, tj. 4,35 mld zł w grudniu 2020 roku oraz 1,65 mld zł w marcu 2021 roku - pisze w liście do premiera burmistrz Lublińca.

Edward Maniura przypomniał, że do drugiej edycji RFIL Miasto Lubliniec zgłosiło 9 wniosków o dofinansowanie następujących projektów:

 • budowa Lublinieckiego Centrum Aktywności Senioralnej,
 • uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kokotku – I etap,
 • budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
 • budowa krytej pływalni wraz z częścią rekreacyjną,
 • przebudowa nawierzchni ul. Plebiscytowej,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Kardynała Hlonda, Górniczej oraz Księdza Cebuli,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Głowackiego i Staszica oraz ul. Ligonia wraz z przebudową kanalizacji deszczowej,
 • budowa połączenia drogowego ul. Klonowej z DK46 i DK11,
 • przebudowa przejazdu kolejowego w ciągu ul. Częstochowskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne.

Choć burmistrz zdawał sobie sprawę z faktu, że realizacja wszystkich zgłoszonych wniosków nie będzie możliwa, to informacje o podziale środków zaskakujące. - Były dla środowiska samorządowego naszego miasta i powiatu deprecjonujące i oburzające - stwierdził Edward Maniura.

Burmistrz wyliczył w swym piśmie do szefa rządu, że z przydzielonej na Województwo Śląskie kwoty 531,7 mln zł w powiecie lublinieckim dofinansowanie otrzymały 3 projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł. - Miasto Lubliniec nie otrzymało ani złotówki. Wyrazem naszego oburzenia było podpisane przez Starostę Lublinieckiego oraz wszystkich Burmistrzów i Wójtów miast i gmin z terenu powiatu pismo do Wojewody Śląskiego Pana Jarosława Wieczorka z wnioskiem o podanie kryteriów podziału środków w Województwie Śląskim, a jednocześnie z propozycją, aby podział środków odbywał się podobnie jak na zasadzie zintegrowanych inwestycji terytorialnych, w oparciu o proste wskaźniki, takie jak kwota dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Nie przeocz

Z kolei w trzeciej edycji podziału środków z RFIL Miasto Lubliniec zgłosiło, a w zasadzie powtórzyło 3 wnioski, tj.:

 • uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kokotku,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Kardynała Hlonda, Górniczej oraz Księdza Cebuli,
 • budowa krytej pływalni wraz z częścią rekreacyjną.

- W trzeciej edycji RFIL Miasto Lubliniec również nie otrzymało ani złotówki, natomiast łącznie na powiat lubliniecki z 191 mln dla Województwa Śląskiego przydzielono 3,5 mln zł na dofinansowanie 5 projektów. Wojewoda Śląski, odpowiadając na nasze pismo z dnia 10 grudnia 2021 roku, nie udzielił odpowiedzi na kluczowe pytanie: Jakie kryteria przesądziły o tym, że np. w sąsiednich powiatach myszkowskim i tarnogórskim kwoty przyznanych środków finansowych wynoszą ponad 26 mln zł dla każdej jednostki, a w naszym powiecie ta kwota jest sześciokrotnie mniejsza? W związku z powyższym, uprzejmie proszę Pana Premiera o odpowiedź na to pytanie. Uważam, że podział publicznych środków finansowych powinien być dokonywany w oparciu o jasne i transparentne kryteria i wskaźniki, w przeciwnym razie śmiało można postawić tezę, że tzw. konkursy w drugiej i trzeciej edycji RFIL były fikcją, a tak naprawdę środki finansowe były przydzielane według uznania dysponenta - przekonuje burmistrz Lublińca.

Po przeanalizowaniu listy z przyznanymi dotacjami dla sąsiednich powiatów, burmistrz wystosował do premiera rządu kilka pytań:

 • Czy przebudowa drogi w powiecie myszkowskim (dotacja 10 mln zł) była ważniejsza od przebudowy drogi w Lublińcu?
 • Czy budowa kanalizacji w Kokotku, który należy do Lublińca, jest mniej istotna od budowy kanalizacji w Tarnowskich Górach (dotacja 10 mln zł)?
 • Czy budowa krytej pływalni w Lublińcu nie zasługuje na dofinansowanie, natomiast zasługuje na dofinansowanie budowa boisk treningowych przy stadionie w Tarnowskich Górach (dotacja 4 mln zł) ?
 • Dlaczego niektóre jednostki samorządu terytorialnego np.: Starostwo Powiatowe w Myszkowie otrzymało dotacje na realizację 6 wniosków na kwotę ponad 21 mln zł, Miasto Świętochłowice otrzymało dotację na realizację 7 wniosków na kwotę 28 mln zł, Miasto Mysłowice otrzymało dotację na realizację 12 wniosków na kwotę blisko 29 mln zł, a inne jednostki nie otrzymały ani jednej złotówki?

Na końcu burmistrz Edward Maniura poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o przeanalizowanie poruszonych w piśmie kwestii i o odpowiedź.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Abonament RTV. Komu skarbówka może wejść na konto?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie