Lubliniec. Burmistrz napisał list do premiera Morawieckiego. Chodzi o podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Udostępnij:
Po podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, burmistrz Lublińca napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym dopytuje, m.in. dlaczego miasto nie otrzymało w tym rozdaniu żadnych środków.

Trzecia transza rządowego wsparcia dla samorządów została przyznana części gminom powiatu lublinieckiego już kilka tygodni temu. Władze Lublińca nie trzymały z tego rozdania żadnych środków. Z tego też powodu burmistrz postanowił zapytać premiera rządu, dlaczego tak się stało.

Edward Maniura z wielkimi nadziejami przyjął informację o utworzeniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Burmistrz zauważył, że idea finansowego wsparcia inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w dobie pandemii COVID-19 zasługuje na uznanie i wyróżnienie. Włodarz Lublińca przypomniał premierowi przykłady podejmowanych głównie przez miasta i gminy inicjatyw w celu ograniczenia skutków społeczno-gospodarczych pandemii COVID-19. W Lublińcu dzięki przyjętemu przez Radę Miejską pakietowi uchwał, który został nazwany Lublinieckim Pakietem Wsparcia Przedsiębiorców, również próbowano złagodzić gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

- Ustanowienie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - w moim przekonaniu – miało stanowić swego rodzaju rekompensatę dla jednostek samorządu terytorialnego w podejmowanych przez nie wysiłkach i inicjatywach społeczno-gospodarczych w dobie pandemii. Pierwsza edycja finansowego wsparcia samorządów, zrealizowana latem 2020 roku, rzeczywiście odpowiadała temu celowi. Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego otrzymały wsparcie, a podział środków zrealizowany został w oparciu o jednolity dla wszystkich algorytm. Niestety odstąpiono od takiego podziału środków finansowych w czasie drugiej i trzeciej edycji RFIL, przyjmując tzw. podział konkursowy. W ramach tzw. konkursów rozdzielono łącznie niebagatelną kwotę 6 mld zł, tj. 4,35 mld zł w grudniu 2020 roku oraz 1,65 mld zł w marcu 2021 roku - pisze w liście do premiera burmistrz Lublińca.

Edward Maniura przypomniał, że do drugiej edycji RFIL Miasto Lubliniec zgłosiło 9 wniosków o dofinansowanie następujących projektów:

 • budowa Lublinieckiego Centrum Aktywności Senioralnej,
 • uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kokotku – I etap,
 • budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
 • budowa krytej pływalni wraz z częścią rekreacyjną,
 • przebudowa nawierzchni ul. Plebiscytowej,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Kardynała Hlonda, Górniczej oraz Księdza Cebuli,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Głowackiego i Staszica oraz ul. Ligonia wraz z przebudową kanalizacji deszczowej,
 • budowa połączenia drogowego ul. Klonowej z DK46 i DK11,
 • przebudowa przejazdu kolejowego w ciągu ul. Częstochowskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne.

Choć burmistrz zdawał sobie sprawę z faktu, że realizacja wszystkich zgłoszonych wniosków nie będzie możliwa, to informacje o podziale środków zaskakujące. - Były dla środowiska samorządowego naszego miasta i powiatu deprecjonujące i oburzające - stwierdził Edward Maniura.

Burmistrz wyliczył w swym piśmie do szefa rządu, że z przydzielonej na Województwo Śląskie kwoty 531,7 mln zł w powiecie lublinieckim dofinansowanie otrzymały 3 projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł. - Miasto Lubliniec nie otrzymało ani złotówki. Wyrazem naszego oburzenia było podpisane przez Starostę Lublinieckiego oraz wszystkich Burmistrzów i Wójtów miast i gmin z terenu powiatu pismo do Wojewody Śląskiego Pana Jarosława Wieczorka z wnioskiem o podanie kryteriów podziału środków w Województwie Śląskim, a jednocześnie z propozycją, aby podział środków odbywał się podobnie jak na zasadzie zintegrowanych inwestycji terytorialnych, w oparciu o proste wskaźniki, takie jak kwota dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Nie przeocz

Z kolei w trzeciej edycji podziału środków z RFIL Miasto Lubliniec zgłosiło, a w zasadzie powtórzyło 3 wnioski, tj.:

 • uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kokotku,
 • przebudowa dróg gminnych ul. Kardynała Hlonda, Górniczej oraz Księdza Cebuli,
 • budowa krytej pływalni wraz z częścią rekreacyjną.

- W trzeciej edycji RFIL Miasto Lubliniec również nie otrzymało ani złotówki, natomiast łącznie na powiat lubliniecki z 191 mln dla Województwa Śląskiego przydzielono 3,5 mln zł na dofinansowanie 5 projektów. Wojewoda Śląski, odpowiadając na nasze pismo z dnia 10 grudnia 2021 roku, nie udzielił odpowiedzi na kluczowe pytanie: Jakie kryteria przesądziły o tym, że np. w sąsiednich powiatach myszkowskim i tarnogórskim kwoty przyznanych środków finansowych wynoszą ponad 26 mln zł dla każdej jednostki, a w naszym powiecie ta kwota jest sześciokrotnie mniejsza? W związku z powyższym, uprzejmie proszę Pana Premiera o odpowiedź na to pytanie. Uważam, że podział publicznych środków finansowych powinien być dokonywany w oparciu o jasne i transparentne kryteria i wskaźniki, w przeciwnym razie śmiało można postawić tezę, że tzw. konkursy w drugiej i trzeciej edycji RFIL były fikcją, a tak naprawdę środki finansowe były przydzielane według uznania dysponenta - przekonuje burmistrz Lublińca.

Po przeanalizowaniu listy z przyznanymi dotacjami dla sąsiednich powiatów, burmistrz wystosował do premiera rządu kilka pytań:

 • Czy przebudowa drogi w powiecie myszkowskim (dotacja 10 mln zł) była ważniejsza od przebudowy drogi w Lublińcu?
 • Czy budowa kanalizacji w Kokotku, który należy do Lublińca, jest mniej istotna od budowy kanalizacji w Tarnowskich Górach (dotacja 10 mln zł)?
 • Czy budowa krytej pływalni w Lublińcu nie zasługuje na dofinansowanie, natomiast zasługuje na dofinansowanie budowa boisk treningowych przy stadionie w Tarnowskich Górach (dotacja 4 mln zł) ?
 • Dlaczego niektóre jednostki samorządu terytorialnego np.: Starostwo Powiatowe w Myszkowie otrzymało dotacje na realizację 6 wniosków na kwotę ponad 21 mln zł, Miasto Świętochłowice otrzymało dotację na realizację 7 wniosków na kwotę 28 mln zł, Miasto Mysłowice otrzymało dotację na realizację 12 wniosków na kwotę blisko 29 mln zł, a inne jednostki nie otrzymały ani jednej złotówki?

Na końcu burmistrz Edward Maniura poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o przeanalizowanie poruszonych w piśmie kwestii i o odpowiedź.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie