Ludzie biznesu z całego świata na EKG w Katowicach PROGRAM IMPREZY

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Ludzie biznesu z całego świata na EKG w Katowicach
Ludzie biznesu z całego świata na EKG w Katowicach arc. Lucyna Nenow
Ponad 200 sesji i paneli w trzy dni Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz European Start-up Days. 13-15 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach odbędzie się najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej.

To największe wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej, międzynarodowa impreza, która co roku przyciąga setki, a nawet i tysiące osób z całego świata. O czym mowa? O Europejskim Kongresie Gospodarczym, rzecz jasna, który ponownie w maju zawita do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Jedenasta edycja wydarzenia, znanego za granicą pod nazwą European Economic Congress, odbędzie się dokładnie 13-15 maja. Wiadomo już, czego będzie można się na niej spodziewać.

Ponad 200 sesji i paneli w trzy dni
Pierwszego dnia, 13 maja, przygotowano 39 spotkań w ramach EKG. Drugi dzień, 14 maja, wypełniony jest po brzegi 70 sesjami, natomiast trzeci dzień imprezy – 15 maja – to 42 panele. Łącznie dokładnie 151 sesji i paneli, a właściwie jeszcze więcej, biorąc pod uwagę wydarzenie towarzyszące EKG – European Start-up Days – poświęcone między innymi firmom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. ESUD trwają przez dwa dni, 14 i 15 maja, a w ich ramach przygotowano kolejno 32 i 21 sesji tematycznych.

W zasadzie na każdym spotkaniu pojawią się znane i szanowane osoby w branży, prezydenci miast i krajów z całego świata, przedstawiciele międzynarodowych firm i przedsiębiorstw. Wśród prelegentów EKG 2019 swoją obecność po stronie polskiej potwierdzili już między innymi: Brunon Bartkiewicz – prezes zarządu ING Bank Śląski, Dominika Bettman – prezes zarządu Siemens, Paweł Borys – prezes zarządu Polski Fundusz Rozwoju, Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii w Polsce, Jarosław Gowin – wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju w Polsce, Krzysztof Tchórzewski – minister energii w Polsce, a także wielu, wielu innych. Rok temu swoją obecnością EKG zaszczycił m.in. premier RP Mateusz Morawiecki.

Spodek i MCK w Katowicach w czasie tego ważnego wydarzenia odwiedzi także wielu gości zagranicznych. Wśród nich swoją obecność potwierdzili między innymi: Chip Espinoza – specjalista od zarządzania, światowej sławy badacz ze Stanów Zjednoczonych, Vazil Hudák – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Luca Jahier – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli, Tālis Linkaits – minister transportu z Łotwy, Rokas Masiulis – minister transportu i komunikacji z Litwy, Justina Mutale – Afrykańska Kobieta Roku 2012 z Fundacji Justina Mutale, Iveta Radičová – premier Słowacji w latach 2010-2012, Sanjay Samaddar – wiceprezes ArcelorMittal, przewodniczący Rady Nadzorczej ArcelorMittal Poland, Žygimantas Vaičiūnas – minister energii na Litwie i wielu, wielu innych.

Każdy z gości liczy na to, że i tym razem podczas EKG uda się wypracować i wskazać kierunki działań dotyczących kształtowania strategii rozwojowych państw oraz przeróżnych firm, tak jak miało to miejsce w latach poprzednich. A rok temu, przypomnijmy, EKG obchodził jubileusz 10-lecia. Wówczas, jak mówiono na kongresie, źródła zmian w gospodarce leżą, co charakterystyczne, poza sferą ekonomii – w świecie cyfrowych technologii, w relacjach między człowiekiem a środowiskiem naturalnym, w otoczeniu prawnym oraz geopolitycznym.

– W Europie – dekadę po erupcji światowego kryzysu finansowego – nie ma mowy o stabilności. Nie ma też klarownej wizji przyszłości, a już na pewno miejsca na „jakoś-to-będzie”. Jedynym pewnikiem staje się niestabilność i permanentna zmiana, a do listy nierozwiązanych problemów dopisywane są kolejne. Stan rzeczy pogarszają nie błędy, lecz brak decyzji, bierność, zaniechania. Z drugiej strony nowoczesność niesie szanse, o jakich nie śniło się autorom książek science fiction. Technologie zmieniają świat, życie i gospodarkę, bywa, z dnia na dzień. Ludzie młodzi, liderzy kreatywności, którzy umieją wykorzystać rodzące się możliwości, tworzą podwaliny nowego świata, o którym wiemy tyle, że będzie całkiem inny. W świecie wielkich szans i równie poważnych zagrożeń Europa i świat, gospodarka i – tworząca dla niej ramy – polityka potrzebują tego samego zestawu cnót: odpowiedzialności, odwagi i otwartości – podsumowano rok temu.

W takim klimacie myślowym toczono dyskusje w czasie X Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie 900 prelegentów podjęło próbę sformułowania diagnoz i wskazania terapii. Identyfikowano problemy i wspólnie zbliżano się do ich rozwiązania.
Tematy, podejmowane na różnym poziomie uogólnień i specjalizacji, objęły spektrum rzadko spotykane w największych wydarzeniach tego typu – od globalnych kwestii klimatycznych czy megatrendów technologicznych po konkretne rozwiązania i modele działania w branżach, specjalnościach, rynkowych niszach. Jak będzie w tym roku? Okaże się podczas EKG, choć pierwsze wnioski i domniemania można wysnuć, spoglądając na program imprezy. Spójrzmy, na jakie sesje tematyczne i panele dyskusyjne możemy liczyć.

Nie przegapcie

Pierwszy dzień: zdrowa gospodarka i wyzwania
Z kwestii organizacyjnych warto wiedzieć, że sesje tematyczne i panele dyskusyjne na EKG są podzielone w poszczególne dni na konkretne przedziały godzinowe, w trakcie których w tym samym czasie odbywa się zazwyczaj kilka spotkań. Warto więc zorientować się wcześniej, które sesje szczególnie nas interesują i wypracować sobie własny program, by niczego nie ominąć.

Pierwszy dzień imprezy wiąże się oczywiście z ceremonią otwarcia EKG, którą zaplanowano na godz. 10.00 i podczas której nastąpi w tajemniczy sposób opisane w agendzie „wystąpienie gościa specjalnego”. Później 39 sesji i paneli zaplanowanych na ten dzień rozpoczną rozmowy na temat „Nowa Unia – młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka”, które będą trwać do godz. 12.00. Później, o godz. 12.30, rozpoczną się pierwsze sesje, w których trzeba zdecydować, na które spotkanie się udamy.
W godz. 12.30-14.00 odbędą się spotkania nt.: budownictwo 4.0, harm reduction – z najmniejszą szkodą, europejskie inwestycje, międzynarodowy handel w cyfrowym świecie, forum Afryka-Europa Centralna – edukacja, PEP 2040, czyli długoterminowa strategia dla polskiej energetyki, roboty wśród nas – technologie i społeczeństwo, przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii, logistyka między Europą i Azją oraz miasta, metropolie, regiony – dylematy zrównoważonego wzrostu.

Po około 45 minutach przerwy, dokładnie o godz. 14.45, czekają nas kolejne sesje, które potrwają według założeń do godz. 16.30. Wówczas czekają nas takie tematy, jak: wyzwania w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, inwestycje zagraniczne, polskie ciepło, inwestycje infrastrukturalne – od Bałtyku po Karpaty, czyli współpraca państw Europy Środkowej i Południowej, klimat i gospodarka po COP24 – dokąd teraz?, przyszłość cyfrowej Europy, Centralny Port Komunikacyjny – stan przygotowań i oczekiwania, europejska gospodarka wobec spowolnienia, przyszłość współpracy gospodarczej w ramach Partnerstwa Wschodniego, wymiar sprawiedliwości i biznes, forum Afryka-Europa Centralna, zrównoważony transport w miastach, industry 4.0 – rewolucja trwa, drony – obiecująca branża, polski lobbing na forum Unii Europejskiej, długoterminowe finansowanie dla polskiej gospodarki, sukcesja i firmy rodzinne i reforma szkolnictwa wyższego.

Po tych panelach czeka nas półgodzinna przerwa, po której – w godz. 17.00-18.30 – będą odbywać się kolejne sesje: infrastrukturalny wymiar Partnerstwa Wschodniego, cała Polska strefą inwestycji, Centralny Port Komunikacyjny – czy ta inwestycja się zwróci?, praktyka działalności na rynkach zagranicznych, polska scena start-upowa, kobiety w biznesie, rynek kapitałowy w Polsce, zrównoważony rozwój miast i regionów oraz energia i energetyka – rewolucja, regulacja, rynek.

Pierwszy dzień EKG zakończy się w głównej sali konferencyjnej galą „Inwestor bez granic”, czyli kolejną edycją wyróżnień przyznawanych najskuteczniejszym polskim inwestorom realizującym ekspansję zagraniczną oraz aktywnym, odpowiedzialnym zagranicznym inwestorom w Polsce, wpływającym na pozytywne zmiany w gospodarce i na rynku pracy.

Drugi dzień: inwestycje, przyszłość, współpraca
Drugi dzień EKG, 14 maja, jest zapełniony największą liczbą sesji i paneli w tegorocznej odsłonie imprezy. To łącznie 70 różnorodnych spotkań, podczas których najczęściej przewijają się rozmowy na temat przyszłości branży inwestycji, ale i współpracy międzynarodowej – nie tylko na poziomie Unii Europejskiej czy Europy w całości, ale także poza tymi strukturami, choćby z krajami Azji.

Pierwszy cykl sesji rozpoczyna się o godz. 9.30 i ma potrwać do godz. 11.00. Tematy to: przyszłość infrastruktury – infratech, kolej nowych możliwości, forum Afryka-Europa Centralna – inwestycje, roboty w przemyśle, forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny, polityka energetyczna Polski, miasto atrakcyjne, górnictwo, studenci zagraniczni na uczelniach Europy Centralnej, zmiana pokoleniowa w biznesie, Europo, co dalej? Strategiczne wyzwania, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce – stan, trendy, główni gracze, Pracownicze Plany Kapitałowe, przyszłość branży leasingowej, przemysł obronny, międzynarodowa ekspansja polskich firm, globalny rynek LNG, samorządowe inwestycje ze wsparciem.

Po półgodzinnej przerwie przyjdzie pora na kolejną serię rozmów. Będą one odbywać się w godz. 11.30-13.00 i dotyczyć takich tematów, jak: nowoczesna logistyka i magazyny, miasta – generatory rozwoju, integracja rynku energii w Europie, ekspansja krok po kroku, Pracownicze Plany Kapitałowe – gospodarka i inwestycje, Europa w globalnej gospodarce, inwestycje infrastrukturalne, otoczenie prawno-podatkowe rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, Polska w Europie, zrównoważony rozwój w strategiach firm, zarządzanie kadrami w czasie transformacji, elektro­mobilność – teraz realizacja, przemysł w Europie, cyber­zagrożenia i cyberbezpieczeństwo, zielona energia w Europie, polski hub gazowy, 2050 Polska dla Pokoleń, The Future of The Market – nowy konsument oraz e-sport w gospodarce.

Jedno z ważniejszych spotkań czeka nas o godz. 13.30 i potrwa godzinę, a jest to dyskusja na temat transformacji tradycyjnej gospodarki w cyfrowych czasach. O godz. 13.30 rozpoczyna się też następny cykl spotkań, który potrwa do godz. 15. Wśród tematów mamy: moje królestwo – modele, style, generacje a zarządzanie firmą, dialog jako przyszłość we współpracy administracji z biznesem, edukacja dla rynku pracy, gospodarka obiegu zamkniętego, budownictwo przemysłowe i energetyczne, urbanistyka, przestrzeń, prawo, trudny dialog – przyszłość stosunków UE-USA, elektromobilność / gaz / wodór – co rozwijać i jak sfinansować rozwój?, forum Europa-ASEAN, regiony górnicze UE: transformacja gospodarcza, energetyczna i społeczna – szanse i wyzwania, największe wyzwania dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, GoGlobal – ekspansja polskiej branży kosmetycznej, euro w nowej dekadzie, koszty energii – teraz efektywność, Europa i migracje, dane są wszędzie, oblicza nowych technologii medycznych – szanse i wyzwania, automaty, roboty, coboty.

Ostatni cykl spotkań przed podsumowującą dzień galą trwać będzie w godz. 15.30-17.00. Oto tematy: system podatkowy w Polsce, handel 4.0: nowe doświadczenia, digital, personalizacja, zagospodarowanie odpadów, forum Polska-Ameryka Łacińska, infrastruktura energetyczna wobec nowych zjawisk, restrukturyzacja, energetyczna rewolucja w budownictwie, technologie przyszłości w energetyce, hutnictwo, rynek energii i rynek mocy, forum Europa-ASEAN, sektor naftowo-chemiczny, polskie porty morskie, wciąż w smogu oraz blockchain w gospodarce.

Ostatnie spotkanie podsumowujące dzień odbędzie się w głównej sali konferencyjnej o godz. 19.00. Temat: „TOP Inwestycje komunalne”, czyli prestiżowe wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce. To cykliczny projekt mający na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz wskazanie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.

Trzeci dzień: miasta, rozwój, nieruchomości
Trzeci dzień EKG, przypadający na 15 maja, będzie obfitował w 40 paneli dyskusyjnych, z których najwięcej, bo około dziesięciu, dotyczyć będzie miast, rozwoju oraz nieruchomości. Pierwszy cykl sesji rozpoczyna się o godz. 9.30 i ma potrwać do godz. 11.00. Tematy to: Metropolia – jak się to robi?, biurowce 10.0 – kierunek, technologie i ekologia, demografia i polityka miejska, kultura i gospodarka, empatia i jej skuteczność w biznesie, przemysł kosmiczny w Europie i w Polsce, sport – szkolenie młodzieży, rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, sektor motoryzacyjny w Europie i na świecie, rynek energii odnawialnej w Polsce, smart konsument w świecie omnichannel, rynek spożywczy – czas konsolidacji, gabinet, przychodnia, szpital – trudna układanka, digital marketing oraz uwaga, sztuczna inteligencja.

Druga seria spotkań odbędzie się w godz. 11.30-13.00. Poruszane tematy to: fundusze unijne nadal atrakcyjne, samorządy w systemie opieki zdrowotnej, morska energetyka wiatrowa, wielkie przyśpieszenie – przyszłość rynku spożywczego, rynek mieszkaniowy, przemysł spotkań w Polsce, generacja rozproszona, nowe zastosowanie węgla, medycyna i gospodarka – liczby, potencjał, realia, powiaty i województwa – 20 lat minęło, sport – biznes i sukces, zarządzanie w kulturze, nowe media, trendy na rynku pracy, problemy ruchu samochodowego w centrach miast, smart city – lepsza przestrzeń, branża fintechowa – blaski i cienie.
Trzecia i ostatnia seria przypada na godz. 13.30-15.00. Tematy: finansowanie systemu ochrony zdrowia – sztuka wydawania pieniędzy, polityka surowcowa, dostępność plus, fotowoltaika w Polsce, partycypacja społeczna – samorząd pod czy poza kontrolą mieszkańców, sport – zarządzanie klubami, turystyka, gospodarka, rozwój, żywność i jedzenie – moda i styl. Na sam koniec dnia odbędzie się również uroczyste zakończenie EKG 2019.

European Start-up Days i oczekiwania na EKG 2019
Jak wspomnieliśmy na początku tego materiału, ważną częścią EKG 2019 będą też towarzyszące imprezie European Start-up Days, które przypadają na 14 i 15 maja. Również będą się odbywały w salach Spodka i MCK-u. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia czeka nas wiele interesujących spotkań, które oscylują wokół tematów związanych z mediami społecznościowymi, tym, jak budować dobrą relację z klientem i innymi poradami dla początkujących przedsiębiorców oraz firm, tzw. start-upów. Spotkania w oba dni zaczynają się już o godz. 9.30 i kończą we wtorek o godz. 20.00 uroczystą galą wręczenia nagród dla najlepszych start-upów oraz koncertem, a w środę o godz. 15.00 konferencją na temat trudnych operacji biznesowych w start-upach.

Rok temu w jubileuszowej, dziesiątej odsłonie EKG 2018 wzięło udział 900 prelegentów z Polski i zagranicy, a impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Czy w tym roku padnie nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników imprezy? Dowiemy się już wkrótce. Tymczasem organizatorzy już dziś chwalą się wynikami z poprzedniej edycji odsłony. Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy BCMM – badania marketingowe, wynika, że zdecydowana większość uczestników EKG jest zadowolona z tego, w jaki sposób przebiega impreza. Zadowolenie z uczestnictwa w kongresie wyraziło 83 proc. słuchaczy, 88 proc. panelistów oraz 90 proc. partnerów. Aż 88 proc. słuchaczy oraz 92 proc. panelistów zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji wydarzenia w 2019 roku.

Najwyżej spośród aspektów merytorycznych kongresu oceniono interesującą tematykę wystąpień, sesji i paneli dyskusyjnych. Główne wartości związane z imprezą to z kolei możliwość nawiązania kontaktów biznesowych oraz zdobycia wiedzy na temat zjawisk i trendów gospodarczych.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3