Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Śląskiego Działania 3.0. Dodaliśmy liderów opinii [MAPA ŚLĄSKIEGO DZIAŁANIA]

Jacek Drost
Jacek Drost
Mapa Śląskiego Działania 3.0
Mapa Śląskiego Działania 3.0
MAPA ŚLĄSKIEGO DZIAŁANIA 3.0 NAZWISKA LIDERÓW OPINII Jedno kryterium: stosunek do śląskiej odrębności kulturowej. Nasze zestawienie uczestników regionalnej debaty poszerzyliśmy o kolejne nazwiska. To tzw. ludzie wpływu: naukowcy, hierarchowie kościelni i ludzie kultury. Ożywioną dyskusję na dziennikzachodni.pl i w mediach społecznościowych wywołała też nasza mapa „Sympatii do Podbeskidzia”, która ukazała się w DZ 10 listopada.

Mapa Śląskiego Działania rozrosła się o kolejną grupę nazwisk. Zaczynaliśmy od działaczy (niebieski kolor), potem dołożyliśmy do nich polityków i samorządowców (czerwony). Dziś zestawienie uzupełniamy o ważne postacie regionalnej debaty, których można określić mianem „liderów opinii” (fioletowy).

Na początek jeszcze jedno słowo wyjaśnienia - głównym kryterium, które wyznacza miejsce na mapie każdej z osób, to jej stosunek do szeroko pojmowanej śląskiej odrębności. Po lewej przeciwnicy, im bliżej prawej - tym bardziej radykalni głosiciele haseł o śląskiej autonomii, śląskim narodzie czy rewizji śląsko-polskiej historii. Jak widać, pomiędzy często skrajnymi poglądami na problematykę związaną z regionalną tożsamością, jest też miejsce dla postaw bardziej umiarkowanych, które często mogą stanowić klucz do zrozumienia wielu ideowych rozbieżności w myśleniu o śląskiej historii, kulturowej specyfice i środkach jej wyrazu.

Nowe nazwiska na naszej mapie to zarówno naukowcy (np. profesorowie: Franciszek Marek, Jan Miodek, Dorota Simonides, Joanna Rostropowicz, Marek Szczepański, Jolanta Tambor, Ewa Chojecka czy Małgorzata Myśliwiec), kościelni hierarchowie (arcybiskupowie Wiktor Skworc, Damian Zimoń czy Alfons Nossol) czy ludzie kultury (Alicja Knast, Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Krzysztof Karwat, Ingmar Villqist oraz Mirosław Neinert). Sporo autorytetów uwzględnionych w tym diagramie związanych jest ze Śląskiem Opolskim - wszyscy mamy świadomość, że dyskusja o Górnym Śląsku trwa również w sąsiednim województwie.

Nadal czekamy na Państwa głosy, opinie, a także wskazania kolejnych postaci wartych odnotowania na Mapie Śląskiego Działania.
Natomiast na Mapie Sympatii do Podbeskidzia zamieściliśmy kilkadziesiąt nazwisk: działaczy społecznych, polityków, samorządowców, naukowców z naszego regionu. Pogrupowaliśmy ich w trzy kategorie. Jedną z pozytywnym stosunkiem do Podbeskidzia, drugą - negatywnym i trzecią - stojącą niejako pośrodku. Podbeskidzie nie od dzisiaj bowiem wywołuje emocje. Dla jednych nie ma takiego regionu. Inni uważają, że jest pomostem między Śląskiem a Małopolską. Jeszcze inni twierdzą, że Podbeskidzie to Śląsk, tyle że Cieszyński.
Piotr Maciążek, redaktor naczelny portalu @Energetyka_24, specjalista w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, na Twitterze napisał: „Jak można badać relację do czegoś, co nie istnieje”. Zaczęła się dyskusja. „Dla Pana nie istnieje, dla innych istnieje, choćby w sensie emocjonalnym, a to zawsze coś :)” - odpisałem mu.

Red. Maciążek przyznał więc, że się nieco droczył, a na pytanie, po której stronie dopisać go do mapy, odparł, że po lewej, bo jest zwolennikiem Śląska Cieszyńskiego.

Dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom, w imieniu stowarzyszenia też ustosunkował się do naszej mapy. Napisał: „Nasze stanowisko jako Stowarzyszenia Beskidzki Dom jest znane: historyczne krainy jak Śląsk Cieszyński i Małopolska są podstawą kulturowej tożsamości mieszkańców i nie zamierzamy zastępować je Podbeskidziem. To ostatnie pojęcie rezerwujemy do określania innego typu regionu niż historyczny: regionu gospodarczo-społecznego. Co więcej, nie chcemy do niego nikogo na siłę ciągnąć - podkreślił dr Wnętrzak.

Czekamy na Państwa opinie i nazwiska osób, które do naszej mapy warto dodać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!