Marsz Pamięci o Zgodzie wyruszył do Świętochłowic [ZDJĘCIA]

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Marsz Pamięci o Zgodzie M. Mikrut-Majeranek
Marsz Pamięci o Zgodzie 2017 wyruszył w sobotę z pl. Wolności w Katowicach w kierunku dawnego obozu w Zgodzie - Świętochłowicach. Uczestnicy pochodu w ten sposób upamiętnili więźniów sowieckich i polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, deportowanych do ZSRR i innych cywilnych ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Uczestnicy dzisiejszego marszu pokonają dystans 10 kilometrów w ok. dwie godziny. Trasa prowadzi z Katowic - ul. Gliwicką, przez Wielkie Hajduki - ul. Armii Krajowej, aż do Świętochłowic. Tam pochód przejdzie ul. Katowicką i Wojska Polskiego.

Pierwszym przystankiem na trasie przemarszu był pomnik poświęcony ofiarom Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku, który znajduje się przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Następnie ok. 11.30 pochód zatrzymał się pod Kamieniem Pamięci w Świętochłowicach, gdzie zostały złożone kwiaty. Punktem kulminacyjnym dzisiejszego wydarzenia są uroczystości zorganizowane pod bramą obozu Świętochłowice – Zgoda. Po obchodach zaplanowano gorący posiłek w pobliskiej szkole Salezjanów.

Marsz ma na celu upamiętnienie więźniów sowieckich i polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, deportowanych do ZSRR i innych cywilnych ofiar Tragedii Górnośląskie. - Idziemy po to, żeby upamiętnić ofiary dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w roku 1945 i w latach kolejnych. Wydarzenia te określane są mianem Tragedii Górnośląskiej. Masowo dotknęły mieszkańców naszego regionu - mówi Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. - Nie chodzi tu wyłącznie o zbrodnie Armii Czerwonej, która wkraczając do kraju dokonywała mordów na ludności cywilnej. Tragedia ta związana jest także z osadzaniem ludzi w licznych obozach, czy wywózkami do niewolniczej pracy w Związku Radzieckim. Dziś idziemy pod bramę jednego z najbardziej znanych obozów pracy, który mieści się w Świętochłowicach - Zgodzie. Tam, jak szacują historycy, zginęło ponad 2 tysiące osób - dodaje Jerzy Gorzelik.

ZOBACZ TAKŻE:
Obchody Dnia Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach: Kwiaty przy Promenadzie [ZDJĘCIA]
Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej: Obchody w miastach [PROGRAM]

Obóz pracy w Świętochłowicach - Zgodzie od końca lutego 1945 roku do listopada 1945 roku podlegał polskiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, którego komendantem był Salomon Morel. Jednakże wcześniej, w latach 1942-1945, na jego miejscu znajdował się niemiecki podobóz koncentracyjny KL Auschwitz-KL Eintrachthütte, w którym śmierć poniosło kilkaset osób.
- Pamięć o wydarzeniach roku 1945 była wymazywana przez wiele dziesięcioleci. Na szczęście przetrwała wśród Ślązaków. Byłoby wielką stratą dla naszej śląskiej tożsamości gdyby teraz, kiedy możemy cieszyć się wolnością i czuć się u siebie, ta pamięć miała zaginąć - mówi Marek Plura, europoseł i działacz społeczny. - Dzień Marszu Pamięci o Zgodzie to zawsze jest dzień, który jednoczy śląską wspólnotę, śląską społeczność. Zawsze przynosimy tu także nasze bieżące sprawy. Nie tylko wspominamy przodków, ale też zastanawiamy się kim jesteśmy i jak żyjemy w naszej małej ojczyźnie. Tegoroczny pochód przynosi sporo przykrych wspomnień. Ślązacy mieszkający pod Opolem są pozbawiani własnej samorządności w imię partyjnych interesów. Niszczy się tę wspólnotę. Dziś jesteśmy z nimi. Z jednej strony dzisiejszy dzień to czas przekazu pokoleniowego pamięci o przodkach, a z drugiej to ważny czas dla jedności Polaków - dodaje Marek Plura.

- Moim zdaniem nasz marsz to najważniejsze upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej, która przez lata była przemilczana. Nie mówiło się o niej. Dziś nadal pewne środowiska unikają tego tematu. Udział w marszu i przypomnienie dawnych wydarzeń to także nauka dla przyszłych pokoleń. Przestroga. Oby coś podobnego się już nigdy nie powtórzyło- mówi Dawid Buława ze Ślōnskiej Ferajny.

ZOBACZ TAKŻE:
Obchody Dnia Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach: Kwiaty przy Promenadzie [ZDJĘCIA]
Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej: Obchody w miastach [PROGRAM]

W wydarzeniu wzięli udział także Ślązacy, którzy przyjechali do Katowic z różnych zakątków kraju i świata. - Jestem Ślązakiem i zawsze nim będę, pomimo tego, ze teraz mieszkam w Wielkiej Brytanii. Przyjechałem po raz pierwszy na marsz specjalnie z Cardiff, ponieważ boję się, że partia rządząca może zakazać marszu w przyszłym roku.Jutro wracam do Cardiff - powiedział nam pochodzący z Pielgrzymowic pan Zdenek.

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
i tu znowusz przewija się nazwisko Morel Gęborski - ojcowie założyciele
wielcy przy wódce ...

Można powiedzieć kiedy Jelcyn demolował Czeczenie wielcy przy wódce
stanowili jedność

ta jedność mija jak śnieg oni nie maja jedności oni sie żrą
jak hieny na ŻŻŻerowisku i płaczą jak im to doskwiera głód
N
Najważniejsze jest to
że ktoś ło nos pamiento i nie zostanie zmanipulowane
A
Adolff a cera = kataklizm
kiedy i kto wprowadzi na rynek medialny nowy objaw debilizmu

""""Ja, ja, a tys jes nieslubna cera Adolfa Hitlera"""""

tylko manipulacja PAJACYKÓW podejmuje próbę

A MOŻŻE się uada UFFF
Z
Zmostu
Szczyniok, mózgu coraz to mniej, dobry już jesteś do utylizacji i wysłania do faterlandu. Masz to jak w banku, jeśli się będziesz tak podpalał.
G
Gość
Jo sie wylonkł jako Ślązok bez pardonu do ich mnogiej propagandy
byłech jako ploniok i miołech sie cołkim dobrze
ale juzaś sztandy propagandy wlozły w gumofilcach
bez pardonu mie rozłonacyli, tys je Hanys co heilowoł
terozki mosz co żeś naważył

to moja fantazja, nie odbiegająca od czasów obecnych po ponad 70 latach
Ślązaków się przyrównuje do Sowieckiej swołoczy i Nazistowskiej propagandy

przepraszam czytelnika ale takie jest moje odczucie co do obecnych czasów
jedni nazywają to Nocą Kryształową - bez wątpienia ich propaganda zdobywa
wielkie przyczółki debilizmu z mysią norą i swobodą u Jeremiego SOWY

A innym razy jestem wykształconym Polakiem miewam kilof rasem z białym
ptakiem, chodzę na wybory co cztery lata, i mam wszystko w czarnej DDDD

To po co chodzić na wybory jak się ma czarną DDD
t
to nie te forum
trzymasz się trawy a jesteś nie strawy - ny
t
ty jesteś chodzącą
wikipedią - wiki liks się umywa przed twoimi osiągnięciami wiedzy tajemnej >>>
G
Gość
kiedy trzej przywódcy podjęli decyzję nie w stosunku swoich rodzin nie w stosunku
narodu :

Podjęli decyzję bo ich nie interesował ktoś tam jakiś Ślązak

Jedni mieli interes a drudzy w interesie byli

Pieniądze - MAMONA - jest i będzie przykładem tych trzech
Stalin Franklin Delano Roosevelt i (gebels) Winston Churchill
podejmowali losy ludzi
mieli swoje nazwy miast ulic i pomników
Rzeźnicy dzisiejszej demokracji ...
G
Gość
upamiętnienie więźniów sowieckich i polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, deportowanych do ZSRR i innych cywilnych ofiar Tragedii Górnośląskie. - Idziemy po to, żeby upamiętnić ofiary dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w roku 1945 i w latach kolejnych. Wydarzenia te określane są mianem Tragedii Górnośląskiej. Masowo dotknęły mieszkańców naszego regionu

Sandman powinieneś wziąć kurs z czytania ze zrozumieniem

a ty Sandman pitolisz trzy po trzy jak Gomułka na ambonie ...
S
Sandman
Masakra w Uściu nad Łabą – pogrom dokonany 31 lipca 1945 roku na ludności narodowości niemieckiej w Uściu nad Łabą.
Położone w północnych Czechach Uście nad Łabą było miastem zamieszkanym do połowy XX wieku w zdecydowanej większości przez Niemców sudeckich. Na mocy dekretów Benesza ludność ta została uznana za zdrajców i nieprzyjaciół narodu czeskiego i po zakończeniu II wojny światowej zaczęła być wysiedlana do Niemiec i Austrii.

31 lipca 1945, około godziny 15:30, doszło do wybuchu w składzie amunicji w dzielnicy Krásné Březno, w wyniku którego zginęło 27 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zaraz potem na pl. Pokoju (Mírové nám.), przed dworcem kolejowym, w dzielnicy Przedmoście (Předmostí) oraz na głównym moście przez rzekę Łabę wybuchły masowe akty agresji wobec Niemców łatwo rozpoznawalnych ze względu na obowiązek noszenia na ramieniu opasek z literą N. Ofiary były bite, kopane, strzelano do nich. Część zrzucono z mostu do rzeki i zastrzelono w wodzie. Liczbę zabitych szacuje się na około 80–100, przy czym niektóre źródła podają wyższe liczby, sięgające nawet 2700. Z imienia i nazwiska zidentyfikowano 43 osoby.
f
filatelista
Chyba jak Jurij Horilka spod Stubienki.
f
filatelista
.
S
SLONSK ZAWSZE SLONSKI
jedyne cos ty je zowdy to dupoliz i wazeliniarz
S
SBB
wystarczy poczytać spis zbrodniarzy śląskich w mundurach SS
f
filatelista
.
Dodaj ogłoszenie