MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta w Śląskiem z największym odsetkiem mieszkańców pracujących w sektorze finansowym. Sprawdź, gdzie najprężniej rozwija się ta branża!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Miasta w Śląskiem z największym odsetkiem mieszkańców pracujących w sektorze finansowym zostały uwzględnione w rankingu ogólnopolskim, opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl. Zestawienie, które dotyczy osób zajmujących się działalnością finansową, ubezpieczeniową czy obsługą rynku nieruchomości, przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2020 roku. Na pierwszej pozycji na liście ogólnokrajowej widnieje Sopot, a następnie Warszawa, zaś na trzecim miejscu znalazły się Katowice. Pozostałe śląskie miasta znajdują się poza pierwszą dziesiątką w rankingu ogólnopolskim. W wymiarze regionalnym natomiast, poza stolicą naszego województwa wysokie pozycje zajęły też Ruda Śląska i Piekary Śląskie. Z danych wynika jednak, że odsetek mieszkańców, pracujących w sektorze finansowym w kolejnym po Katowicach śląskim mieście jest prawie o połowę mniejszy niż w przypadku stolicy regionu. Sprawdź, gdzie w Śląskiem najprężniej rozwija się branża związana z finansami!

Sektor finansowy w skali ogólnopolskiej

Ranking ogólnopolski, w którym uwzględniono miasta z największym odsetkiem mieszkańców, pracujących w sektorze finansowym oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2020 roku. W zestawieniu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl wzięto pod uwagę przeważający rodzaj działalności zarejestrowanych podmiotów gospodarczych oraz odpowiadające im grupy sekcji według Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Jako sektor finansowy przyjęto prowadzoną przez mieszkańców polskich miast działalność finansową oraz ubezpieczeniową, a także związaną z obsługą rynku nieruchomości. Zgodnie z danymi, zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny największy odsetek osób, pracujących w tych branżach odnotowano w Sopocie i wynosi on 16,5 procenta. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieje Warszawa ze wskaźnikiem 12,1 procenta. Trzecia pozycja natomiast należy do Katowic.

Stolica województwa śląskiego w czołówce polskich miast

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, Katowice znalazły się na trzecim miejscu w rankingu ogólnopolskim, dotyczącym miast z największym odsetkiem mieszkańców, pracujących w sektorze finansowym. W stolicy naszego regionu odnotowano wskaźnik w wysokości 10,1 procenta. Pozostałe śląskie miasta znajdują się poza pierwszą dziesiątką w zestawieniu ogólnokrajowym, a wśród nich wysokie pozycje zajęły między innymi Ruda Śląska i Piekary Śląskie. Z danych wynika jednak, że odsetek osób, zajmujących się działalnością finansową, ubezpieczeniową czy związaną z obsługą rynku nieruchomości w kolejnym po Katowicach śląskim mieście jest prawie o połowę mniejszy niż w przypadku stolicy województwa. W Rudzie Śląskiej wynosi on bowiem 5,1 procenta. W Piekarach Śląskich zaś odnotowano wskaźnik o wartości 4,8 procenta. W pierwszej piątce miast, uwzględnionych na liście regionalnej znalazły się również Zabrze oraz Świętochłowice.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największym odsetkiem mieszkańców, pracujących w sektorze finansowym. Sprawdź, gdzie w Śląskiem najprężniej rozwija się branża związana z finansami!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni