Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Imielina znów będą protestować przeciw kopalni. Zablokują drogę wojewódzką nr 934

tos
Zielony Imielin
W piątek 31 stycznia o godz. 15 mieszkańcy Imielina zablokują przebiegającą przez to miasto Drogę Wojewódzką nr 934. To kolejna odsłona protestu. Imielin nie zgadza się bowiem na to, aby węgiel spod jego terenu wydobywała kopalnia Piast-Ziemowit, która przymierza się do tego, by przedłużyć swoją żywotność. A eksploatacja złoża Imielin Północ pozwoli na jej fedrowanie aż do 2068 roku. Mieszkańcy Imielina nie chcą jednak o tym słyszeć.

Przeciwko wydobyciu węgla spod Imielina protestują nie tylko jego mieszkańcy, ale i władze. Wszyscy obawiają się szkód górniczych, zalań i podtopień w wyniku zmiany stosunków wodnych, a także uszkodzeń dróg, wodociągów i gazociągów. Niepokoi ich zwłaszcza to, że Polska Grupa Górnicza chce prowadzić wydobycie również na płytkich pokładach.

- Najpłytszy przebiega 180 metrów pod ziemią - przekonują.

Aktywiści przypominają również o ryzyku degradacji wody pitnej z Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Chrzanów 452 i znajdującego się nad nim zbiornika Dziećkowice, który zaopatruje w wodę 1/3 Aglomeracji Górnośląskiej.

- Władze samorządowe miasta Imielin podzielają obawy mieszkańców Imielina odnośnie zagrożeń oraz skutków planowanej inwestycji eksploatacji węgla ze złoża Imielin Północ na kilku pokładach, dotyczących szkód materialnych oraz powtarzalności szkód przez wiele lat – mówił w maju 2018 przed protestem mieszkańców przed siedzibą RDOŚ w Katowicach Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina. - Kopalnia nie realizuje żadnych środków zaradczych eliminujących istniejące skutki, będące wynikiem prowadzonej obecnie eksploatacji złoża Imielin Południe - dodawał.

IMIELIN OBAWIA SIĘ GÓRNICZEJ SPECUSTAWY

Polska Grupa Górnicza, do której należy KWK Piast-Ziemowit informowała, że w zasięgu wpływów eksploatacji złoża Imielin Północ ponad 80 proc. stanowią obiekty zabezpieczone na wpływy planowanej eksploatacji. - Istotne obiekty budowlane na powierzchni zostały objęte filarami ochronnymi, tj. ścisła zabudowa centrum miasta Imielin, autostrada A4, droga krajowa S1 oraz obiekty zakładu uzdatniania wody w Imielinie. W przypadku miasta Mysłowice i miasta Jaworzno wpływy eksploatacji górniczej nie obejmują terenów zurbanizowanych i zabudowy mieszkalnej - informowała PGG.

Mieszkańcy i samorząd Imielina uczestniczą w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Katowicka RDOŚ wydała pozytywna decyzję 1 października 2018. Strona społeczna odwołała się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która od grudnia 2018 kilkakrotnie przesuwała termin wydania ostatecznej decyzji. 21 sierpnia 2019 roku na wniosek inwestora RDOŚ wydała decyzję o natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej dla złoża Imielin-Północ.

W ramach protestu imielińskie organizacje zorganizowały „Łańcuch rąk dla Imielina”, który odbył się 14 września 2019 na rynku w Imielinie.

Zdaniem mieszkańców Imielina, wydobycie węgla grozi dewastacją budynków mieszkalnych, infrastruktury miejskiej i środowiska naturalnego.

Protest w Imielinie przeciw wydobyciu węgla przez kopalnię P...

W akcji wzięło udział ponad 200 osób. 19 grudnia 2019 GDOŚ podtrzymała rygor natychmiastowej wykonalności decyzji katowickiej RDOŚ dla złoża Imielin-Północ. Mieszkańcy nadal nie zgadzają się z taką decyzją. W związku z tym 31 stycznia 2020 mieszkańcy zablokują główną drogę w Imielinie.

PROTEST W IMIELINIE PRZECIWKO WYDOBYCIU WĘGLA

- Protestujemy jako mieszkańcy Imielina przeciwko planowanemu wydobyciu ze złoża Imielin północ grupy PGG nie tylko w obronie naszych domów oraz infrastruktury miejskiej. Protestujemy jako przedstawiciele aglomeracji Górnego Śląska w obronie zasobów bardzo dobrej wody pitnej ze zbiornika podziemnego GZWP 452 Chrzanów i Zbiornika Dziećkowice. Z tych zasobów wody pitnej korzystają mieszkańcy naszej górnośląskiej aglomeracji. Pytam kto weźmie odpowiedzialność za zdegradowanie zasobów tej dobrej jakości wody pitnej – mamy ekspertyzy niezależnych hydrogeologów i geologów, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ich zniszczenia. Czy wezmą odpowiedzialność za to naukowcy, którzy opracowali raport dla kopalni KWK Piast-Ziemowit, dyrekcja kopalni, zarząd PGG a może RDOŚ czy GDOŚ jako instytucje administracji, które powinny stanąć w obronie tych zasobów? - pyta Tomasz Lamik ze stowarzyszenia Nasz Imielin.

- Apelujemy do pana ministra Kurtyki o to, by nie wydawał koncesji na eksploatację złoża „Imielin-Północ”. Mamy kryzys klimatyczny i deficyty wody w Polsce, przed nami transformacja regionów węglowych. Czy naprawdę zaryzykuje pan minister utratę rezerw wody pitnej dla mieszkańców aglomeracji i poświęci najbardziej zielone miasto na Śląsku? Jaki sens ma otwieranie nowego złoża, skoro już teraz kopalnie mają problem ze zbyciem węgla, którego miliony ton leżą na zwałach? - zastanawia się Alicja Zdziechiewicz ze stowarzyszenia Zielony Imielin.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo