Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju pojadą autobusami za darmo. Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Od 1 stycznia, na terenie miasta jastrzębianie opłacający tu podatki pojadą autobusami za darmo
Od 1 stycznia, na terenie miasta jastrzębianie opłacający tu podatki pojadą autobusami za darmo MZK Jastrzębie
Od 1 stycznia 2024 roku, z autobusów komunikacji miejskiej na terenie Jastrzębia-Zdroju będzie można korzystać bezpłatnie. Do darmowych przejazdów będzie uprawniała Karta Jastrzębianina, którą mogą otrzymać mieszkańcy opłacający podatki w Jastrzębiu-Zdroju. Aby podróżować za darmo trzeba będzie jednak spełnić kilka warunków. Najpierw jednak, radni muszą podjąć uchwałę budżetową.

Darmowa komunikacja miejska w Jastrzębiu-Zdroju

To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Zarówno dla tych, którzy korzystają już z komunikacji miejskiej oraz tych, którzy być może dzięki tej zmianie, przesiądą się z samochodu do autobusu. Od 1 stycznia, na terenie miasta jastrzębianie opłacający tu podatki będą mogli podróżować autobusami MZK Jastrzębie bez opłat. Do tej pory, z takiego przywileju mogły korzystać dzieci, a także młodzież i studenci. Obecnie za darmo jeżdżą również seniorzy powyżej 70. roku życia.

- Od 1 stycznia mieszkańcy będą mogli jeździć za darmo autobusami po naszym mieście. Dzięki temu każdy ma możliwość zaoszczędzenia 1 700 zł rocznie za każdą z osobę w gospodarstwie domowym – podkreśla Anna Hetman, prezydent miasta.

By skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej na terenie Jastrzębia-Zdroju, trzeba być mieszkańcem miasta i udowodnić, że płaci się tutaj podatki. - Następnie trzeba złożyć wniosek i odebrać Kartę Jastrzębianina, ta karta upoważnia do darmowych przejazdów po Jastrzębiu-Zdroju - podkreśla prezydent miasta.

- Młodzież, dzieci i studenci – czyli osoby dotychczas uprawnione nie potrzebują składać wniosku, ich karty będą ważne do września 2024 roku. Za darmo również jeżdżą seniorzy powyżej 70 roku życia, natomiast wszyscy pozostali powinni złożyć wniosek. Wniosek, który będzie mógł być złożony w kilku punktach. [...] Liczymy na to, że 14 grudnia Radni Rady Miasta podejmą uchwałę budżetową, w której to zagwarantowane są środki na darmową komunikację. Dzięki temu od 1 stycznia będą mogli Państwo jeździć po naszym mieście bezpłatnie - mówi Anna Hetman.

Pierwszy punkt - miejsce główne to Dworzec Autobusowy przy ulicy Sybiraków, a następnie w Moszczenicy, Boryni, Bziu, Ruptawie i w Szerokiej. Wnioski będzie można składać w wersji elektronicznej i w wersji papierowej od 20 listopada, natomiast Karty Jastrzębianina będzie można odbierać od 15 grudnia.

Kto będzie mógł skorzystać z oferty darmowej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju?

Aby podróżować za darmo należy spełnić kilka warunków. Za darmo będą mogli podróżować:

  • mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju,
  • osoby nieposiadające zaległości podatkowych względem miasta (podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny, podatek leśny, dzierżawa gruntu itp.),
  • osoby nieposiadające zaległości wobec MZK,
  • dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia,
  • dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez miasto, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.

Do złożenia wniosku niezbędny będzie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, pierwsza strona PIT wraz z UPO za ostatni rok podatkowy (ewentualnie pierwsza strona z pieczątką Urzędu Skarbowego) lub decyzja prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój ustalająca wysokość podatku rolnego oraz zaświadczenie (nie starsze niż 3 miesiące) dla osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS.

W przypadku dzieci i młodzieży potrzebna będzie ważna legitymacja szkolna lub studencka dla dzieci powyżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych, decyzja sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej - przy wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej, lub dokument poświadczający sprawowanie władzy rodzicielskiej - gdy dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera