Monika Rosa o kolejnej nieudanej próbie uznania godki za język regionalny ROZMOWA DNIA

lZaktualizowano 
Gściem Rozmowy Dnia była Monika Rosa
Gściem Rozmowy Dnia była Monika Rosa Radio Piekary
Miałam małą, ale jednak nadzieję, nie że PiS zgodzi się na ten projekt, ale że będziemy o nim rozmawiać. Nie udało się, głosowanie trwało 15 sekund – mówiła o sejmowym głosowaniu nad projektem ws. uznania języka śląskiego Monika Rosa. Posłanka Nowoczesnej była gościem w poniedziałek, 17 czerwca, Rozmowy Dnia na antenie Radia Piekary.

W poniedziałek, 17 czerwca, gościem Rozmowy Dnia na antenie Radia Piekary była Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej. Rozmowa zaczęła się od tematu wyjazdu Ryszarda Petru do Niemiec, który na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów planował udowodnić, że handel w niedzielę ma się tam dobrze. Tyle że wyjechał w Zielone Świątki, gdy i w Niemczech sklepy są zamknięte.

- To była zabawna sytuacja, ale cel szczytny – przyznała Monika Rosa. - Zakaz handlu w niedzielę przyczynił się do upadku małych firm i sklepów, które miał chronić. Bardzo wielu przedsiębiorców ucierpiało na zakazie – dodawała.

Tyle w temacie Ryszarda Petru. Następnie rozmowę zdominowała nieudana próba uznania języka śląskiego za język regionalny.

Nie przegapcie

- Projekt, który napisałam leżał w sejmie 18 miesięcy, napisałam więc do marszałka, że czas wprowadzić do go porządku obrad. Może naiwnie, ale sądziłam że podejmiemy dyskusję. Miałam małą, ale jednak nadzieję, że będziemy rozmawiać o tym projekcie. Nie na to, że PiS się zgodzi na ten projekt, ale że w ogóle ta rozmowa się odbędzie. Nie odbyła się, glosowanie trwało 15 sekund. Plus jest taki, ze większość posłów PO i PSL głosowało „za”, co wróży dobrze na przyszłą kadencję – mówiła posłanka Nowoczesnej.

Jak stwierdziła, odrzucenie kolejnej próby uznania godki za język regionalny to decyzja polityczna.

Pisaliśmy:
Uznanie mowy śląskiej za język regionalny to gra polityczna. Sejm kolejny raz odrzucił ten pomysł. Kto głosował przeciw? LISTA NAZWISK

Zobaczcie koniecznie

Marsz dla Życia w Rybniku

Słynna Gabi Gold w studiu Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bubek ; )

Śląsk przez setki lat stworzył własna odrębną kulturę i Historio, przez ponad tysiąc lat było nom dobrze bez wos........ .

j
jo je Hanys
2019-06-20T19:20:44 02:00, Bubek ; ):

Od goroli otdzieli nos nie wielko rzeka Brynica

Jako jest różnica między szafą, a Śląskiem? Do szafy ciągną mole, a na Śląsk gorole...

2019-06-21T12:53:36 02:00, Gość:

Chcę ci pogratulować właściwie dobranego "nicka". Miano "Bubek" pasuje jak ulał. Jeszcze parę wicof o gorlolach i molach, a zasłużysz sobie na autonomia. Mam już miejsce. W Śląskim ZOO dolinka dinozaurów z betonu.

Parsk młocie.

najczyszcz wino jejom nom gorole bez domieszki prowdy ,Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stron......

G
Gość

Ta baba z Aldreichu mo jaja!!

Afa przaje robić lachy! Kuko – pani w badewanie: W szranczku czeko, ciepie machy Kej sie skóńczy to czochanie? Pani poszła, zamkła dźwiyrze Afa – wicman hantuch bierze, Badekapa na łeb wcisko Z wancków sie pod parzom isko, Z rantu sjeżdżo jak z ruczbany Pod som gulik badewany! Z kokotkami się siyłuje Krynci, szkyrto i ształnuje Aż zadziyro w gora óły! Oroz goronc leci s ruły. Hochgenüss i ciepło w zad! Myśli afa: „To je bad!” Robi yntki, fuki, zwyrtki I kunsztiki i kopyrtki Woda bulko, aż burzyny! Ale hycu kons za telo… Ściebło mocka… Jezuryny! Przeca afa – nie gupielok A knif - łod dzieci: Szłapa wtranżolić Kaj goronc leci. - Herrgott! Jak poli! Ni ma cweku zymbem zgrzitać Ino pełnym szwongym pitać! Afa wylyźć chce pieronym Ale kaj tam! Dźwi zamknione! Aże sie do beku daje: To nie wic – już smyndzi w szwaje! Łoknym pitła! I na imer Niy zaglondo w badycimer. Morał z godki: trza rozumiyć Że małpować tyż trza umiyć.

G
Gość
2019-06-20T19:20:44 02:00, Bubek ; ):

Od goroli otdzieli nos nie wielko rzeka Brynica

Jako jest różnica między szafą, a Śląskiem? Do szafy ciągną mole, a na Śląsk gorole...

Chcę ci pogratulować właściwie dobranego "nicka". Miano "Bubek" pasuje jak ulał. Jeszcze parę wicof o gorlolach i molach, a zasłużysz sobie na autonomia. Mam już miejsce. W Śląskim ZOO dolinka dinozaurów z betonu.

Parsk młocie.

B
Bubek ; )

Od goroli otdzieli nos nie wielko rzeka Brynica

Jako jest różnica między szafą, a Śląskiem? Do szafy ciągną mole, a na Śląsk gorole...

Ś
Śmiech
2019-06-18T21:11:12 02:00, Gość:

śmiech, polski pustaku,

jaki królewski szmaciarzu ze wschodu?

Hehehe oczywiście bezrozumna małpo od gorzelika. Królewski Poznań i królewski Kraków leżą na wschodzie Polski

Z
Zezol
2019-06-18T21:11:12 02:00, Gość:

śmiech, polski pustaku,

jaki królewski szmaciarzu ze wschodu?

Trochę szacunku dla wschodu. Tam przeca kosteczki twojej familii zostały kiedy onegdaj wasi niemieccy "kamyraden" zabrali ich na wycieczkę pod Stalingrad.

Z
Zezol
2019-06-18T09:39:16 02:00, ⚒ Brynica:

Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył tak,a za chwila wszystkie szczury wyniosły się za Brynica. Leci wartko nad staw i woło złoto rybka. Co chcesz pyto. Te ni mosz jeszcze takiego małego gorola? ; )

2019-06-18T22:51:55 02:00, Zezol:

Ten wic ciśniesz już od lat, a nie wyjaśniłeś gdzie ta złota rybka była złapana? Należy przypuszczać, że w Rawie. Poza tym ten wyndokrz był ciulem. Trzeba było prosić o autonomia.

Parsk młocie

2019-06-19T09:39:13 02:00, SILEZIOK:

Jak gorolianie po przyjeżdzie na zachód O/S gasili światło.dmuchali na żarówkę.

Gorolianie dmuchali na żarówkę, a przy okazji ciebie musieli nieźle przedmuchać.

S
SILEZIOK
2019-06-18T09:39:16 02:00, ⚒ Brynica:

Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył tak,a za chwila wszystkie szczury wyniosły się za Brynica. Leci wartko nad staw i woło złoto rybka. Co chcesz pyto. Te ni mosz jeszcze takiego małego gorola? ; )

2019-06-18T22:51:55 02:00, Zezol:

Ten wic ciśniesz już od lat, a nie wyjaśniłeś gdzie ta złota rybka była złapana? Należy przypuszczać, że w Rawie. Poza tym ten wyndokrz był ciulem. Trzeba było prosić o autonomia.

Parsk młocie

Jak gorolianie po przyjeżdzie na zachód O/S gasili światło.dmuchali na żarówkę.

Z
Zezol
2019-06-18T09:39:16 02:00, ⚒ Brynica:

Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył tak,a za chwila wszystkie szczury wyniosły się za Brynica. Leci wartko nad staw i woło złoto rybka. Co chcesz pyto. Te ni mosz jeszcze takiego małego gorola? ; )

Ten wic ciśniesz już od lat, a nie wyjaśniłeś gdzie ta złota rybka była złapana? Należy przypuszczać, że w Rawie. Poza tym ten wyndokrz był ciulem. Trzeba było prosić o autonomia.

Parsk młocie

G
Gość

śmiech, polski pustaku,

jaki królewski szmaciarzu ze wschodu?

ś
śmiech

Hehehe macie ślunskie ryje piwiarnie, kościoły i domy kultury i tam bełkotajcie w swojej ślunsko bełkot gadko. Ale na terytorium Polski obowiązuje królewski język polski !!!

j
jan 43

jej nie chodzi ogodkę ląską jej chodzi omówienie że ciule Ślaskie jej nie rozumieją jej mowa chamstwa jestem Ślązokiem od pokolen ale takimisłowami jak ta osoba mówi to mówili w rodzinach patologicznych

⚒ Brynica

Chyciył wyndkorz złoto rybka,a ta do niego pado tak spełnia twoje życzynie . A uon pado tak mom problym ze szczurami a uona dała mu takiego małego szczurka i kozała mu go puścić we pywnicy. Zrobiył tak,a za chwila wszystkie szczury wyniosły się za Brynica. Leci wartko nad staw i woło złoto rybka. Co chcesz pyto. Te ni mosz jeszcze takiego małego gorola? ; )

c
coco

Posel pani Nowak pochodzaca ze starego Chorzowa glosowala przeciw uznania godki slaskiej za jezyk regionalny! Jak ona moze ludziom w Chorzowie w oczy spojrzec,wczesniej deklarowala ze bedzie glosowac za.

Jak mozna tak ludzmi manipulowac?

Dodaj ogłoszenie