18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie nie będzie zlikwidowane. Fuzja z Muzeum Śląskim

MANO, TES
Muzeum Górnośląskie
Muzeum Górnośląskie Arkadiusz Lawrywianiec
Jak dowiedział się Dziennik Zachodni, wczoraj podczas obrad zarządu województwa śląskiego, zapadła decyzja dotycząca Muzeum Górnośląskiego.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu nie będzie zlikwidowane, ale ma zostać połączone z Muzeum Śląskim. O takim scenariuszu uprzedzał w ubiegłym tygodniu Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Podkreślał jednak, że decyzja będzie podejmowana w formie uchwały intencyjnej, co oznacza, iż na ostateczne rozsztrzygnięcie jest jeszcze trochę czasu.

- Miasto chce finansować lub współfinansować Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - zapewniał prezydent Damian Bartyla podczas konferencji w ubiegły piątek.

Na pewno jednak taka możliwość może się pojawić dopiero z nowym rokiem budżetowym.

Albo Bytom włącza się do finansowania Muzeum Górnośląskiego, albo łączymy go z Muzeum Śląskim w Katowicach. – Znika z tej debaty narracja o likwidacji bytomskiej placówki – zapewnia Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Ale czy można w tej sprawie komukolwiek wierzyć?

Późnym popołudniem we wtorek zarząd województwa śląskiego postawił samorząd Bytomia pod ścianą. Przyjął uchwałę o zamiarze połączenia obu muzeów, którą przedstawi sejmikowi województwa śląskiego na najbliższym, kwietniowym posiedzeniu. Jeśli radni wojewódzcy ten zamiar poprą, informacja o połączeniu instytucji kultury musi zostać podana do publicznej wiadomości na trzy miesiące przed ostateczną decyzją o zmianie struktury organizacyjnej. I to jest ten czas dla Bytomia.

– Propozycja zarządu, żeby Bytom przejął Muzeum Górnośląskie lub włączył się do jego finansowania jest nadal aktualna – twierdzi dyrektor Smyczek. – Problem w tym, że poza werbalnymi deklaracjami prezydenta Damiana Bartyli, niczego konkretnego, na piśmie dotąd nie otrzymaliśmy. Ani nawet deklaracji rozmowy na ten temat. Dlatego zarząd musiał się zabezpieczyć, co dalej, jeśli samorząd Bytomia nie podejmie wiążącej decyzji w tej sprawie. Stąd właśnie uchwała wyrażająca zamiar połączenia muzeów będących w zarządzie województwa śląskiego w jeden organizm. Ostateczna decyzja należy i tak do sejmiku.

Propozycja łączenia obu placówek pojawiła się już trzy lata temu w wypowiedziach Jerzego Gorzelika, wówczas członka zarządu województwa śląskiego. Nie ma się co łudzić; i wtedy, i teraz chodzi o to, by poprawić sytuację finansową i organizacyjną Muzeum Śląskiego, bo to flagowa inwestycja, kosztem jednak Muzeum Górnośląskiego. Nie ma żadnych konkretnych propozycji, czym ma być muzeum w Bytomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni