MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: co dalej z projektem Bike&Ride? Po 1,5 roku zwieszenia otwarto w końcu oferty. Brakuje pieniędzy. Co dalej?

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Z nowego parkingu Bike&Ride w Mysłowicach zostały póki co wizualizacje. Czy w końcu uda się go wybudować?
Z nowego parkingu Bike&Ride w Mysłowicach zostały póki co wizualizacje. Czy w końcu uda się go wybudować? UM Mysłowice
Na polepszenie sytuacji rowerzystów w Mysłowicach będziemy musieli jeszcze długo zaczekać. Iskierka nadziei zapaliła się, gdy pod koniec 2018 roku ogłoszono projekt Bike&Ride. Po 1,5 roku udało się otworzyć oferty i... okazuje się, że miasto nie ma tylu pieniędzy, żeby zrealizować zadanie. Co będzie dalej?

Bike & Ride w Mysłowicach. Ciekawy projekt, o którym szybko w mieście ucichło

Nowe drogi rowerowe w Mysłowicach i miejsca, w których bezpiecznie zostawimy swój rower? Niestety, na razie mieszkańcy Mysłowic mogą tylko o tym pomarzyć. W grudniu 2018 roku otrzymaliśmy pierwszą informacje dotyczącą powstania nowego parkingu Bike&Ride oraz remontu mysłowickich ścieżek rowerowych. Wielu mieszkańców, szczególnie tych, którzy uwielbiają spędzać czas wolny jeżdżąc rowerem bardzo się z tego ucieszyło. Jednak przez kolejne pół roku o projekcie nie usłyszeliśmy nic więcej.

W czerwcu 2019 roku miasto nareszcie podpisało umowę na dofinansowanie zadania. Koszt całej inwestycji ma wynieść 20 mln 530 tys. 480,97 zł z czego 16 mln 784 tys. 671,03 zł to suma uzyskanego dofinansowania. I ponownie w tej kwestii nastała cisza.

Musisz to wiedzieć

W ramach projektu Bike&Ride ma powstać specjalny parking i nowe ścieżki rowerowe

Przypominamy, że nowy parking Bike&Ride ma powstać przy ul. Oświęcimskiej przy przejściu podziemnym. Oprócz budowy specjalnego parkingu zagospodarowany zostanie także tunel łączący ulicę Oświęcimską z ulicą Powstańców. Projekt jest podzielony na dwie części. Pierwsze prace będą dotyczyć remontu i przebudowy przejścia podziemnego. Według projektu powinno powstać nowe zadaszenie, winda czy ruchome schody.

W tym miejscu będą także wiaty na rowery oraz zadaszenia dla pasażerów, którzy czekają na autobus. Wykonawca ma stawić tutaj także m.in. pylon samoobsługowy do naprawy rowerów.

Druga część inwestycji to nowe drogi rowerowe, dzięki którym dojedziemy do nowego parkingu rowerowego. W mieście powstanie 54 miejsc postojowych (np. przy ul. Armii Krajowej), a w nich stacje naprawy rowerów.

Drogi rowerowe mają przebiegać przez ulice: Gwarków, Jana III Sobieskiego, Stawową, Kaczą, Strażacką, Powstańców, Portową, Oświęcimską, Ks. Kardynała A. Hlonda, Gen. Jerzego Ziętka, Adama Mickiewicza, Armii Krajowej, Mikołowską, Kwiatową, Morcinka, Fryderyka Chopina, Moniuszki oraz Promenadę. Łączna długość ciągów pieszo-rowerowych to 7498 metrów bieżących.

Zobacz koniecznie

Czemu służby parking Bike&Ride? To miejsce, w którym zostawimy bezpiecznie swój rower, by przesiąść się na komunikację miejską. W ten sposób miasto może być bardziej ekologiczne, bo nie poruszamy się samochodem.

Otwarto oferty na realizację Bike&Ride w Mysłowicach. Zabrakło pieniędzy

W końcu po roku otwarto oferty od firm, które są zainteresowane wykonaniem zadania. W przetargu udział wzięło pięć firm:

  • FBSerwis S.A. z Warszawy
  • Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg „DROGOPOL-ZW” Spółka z.o.o. z Katowic (lider) i Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka Akcyjna z Katowic (partner)
  • Konsorcjum firm: Hucz Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. (lider) i P.U.H. „DOMAX” Arkadiusz Mika (partner) z Boronowa
  • EUROVIA POLSKA S.A. z Bielan Wrocławskich
  • SILESIA INVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z Gliwic

Okazało się jednak, że każda z zaproponowanych ofert przewyższa zaplanowany budżet.

Nie przeocz

Los projektu, który jest cenny dla wielu mieszkańców, leży obecnie w rękach radnych.

- We wtorek, 23 czerwca, odbędzie się Komisja Finansów i Rozwoju. Na niej radni podejmą decyzję, czy uda się przesunąć pieniądze z budżetu, by udało się zrealizować ten projekt - informuje Natalia Wypiór, rzecznik UM w Mysłowicach.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stand up 12.06 Berlin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni