Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy park w Sosnowcu ma 86 lat. Po przebudowie sporo zyskał. Zostanie otwarty w Dzień Matki, 26 maja. Będą atrakcje

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W Dzień Matki, 26 maja, a nie jak zakładano wcześniej w Dzień Dziecka sosnowiczanie będą mogli  oficjalnie korzystać z uroków odświeżonego i przebudowanego Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dzień Matki, 26 maja, a nie jak zakładano wcześniej w Dzień Dziecka sosnowiczanie będą mogli oficjalnie korzystać z uroków odświeżonego i przebudowanego Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Dzień Matki, 26 maja, a nie jak zakładano wcześniej w Dzień Dziecka sosnowiczanie będą mogli oficjalnie korzystać z uroków odświeżonego i przebudowanego Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu. Na razie ta oaza zieleni w Starym Sosnowcu jest zamknięta dla odwiedzających. To się zmieni już w środę.

Otwarcie parku Fusińskiego w Dzień Matki

Przebudowa, tego najstarszego parku w mieście, kosztowała miasto prawie 7 mln złotych. Wykonała ją czeska firma 4As. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński zapowiedział otwarcie Parku 26 maja, w Dniu Matki. To nieco wcześniej niż początkowo planowano.

- Jest to jedna z tych inwestycji, z których jesteśmy naprawdę dumni. Ponad 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew, a także budowa oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków – to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w parku im. Jana Fusińskiego. Zrewitalizowaliśmy prawie 7 hektarów. Zmieniliśmy też całą infrastrukturę tego miejsca – pochwalił się w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca.

Zobaczcie zdjęcia odnowionego parku

Będą atrakcje w dniu otwarcia

Pierwszego dnia, odwiedzający park będą mogli liczyć na kilka atrakcji.
O godzinie 16.30 odwiedzających po parku oprowadzi przewodnik , będzie można dostać sadzonki roślin. Dla mam, które tego dnia będą świętowały – przewidziano specjalne bukiety a dla dzieciaków bańki mydlane, balony z helem, wata cukrowa.
Tego dnia odbędą się tam także zajęcia fitness.

- Z racji, że budujemy dla Was nowe Egzotarium, wejście do Parku Fusińskiego będzie możliwe tylko od strony ZSO3 lub Stawików – zapowiedział prezydent Chęciński.

Co się zmieniło w parku przy Kresowej?

Wchodząc do parku głównym wejściem, od razu widzimy nową, kompozytową bramę z laserowo wyciętymi motywami roślinnymi. Tuż za nią, nowe schody, uzupełnione o pochylnię i platformę widokową.
W parku pozostawiono bardzo dużą część starych, rosnących tam od wielu lat drzew, co z pewnością ucieszyło mieszkańców, którzy obawiali się rzezi starych, pięknych drzew, kosztem młodych sadzonek. Spacerowicze wciąż będą mogli tu znaleźć enklawę cienia w słoneczne, upalne dni. Te drzewa to też enklawa ciekawskich, puszystych wiewiórek. Jest ich tu pełno. Nie boją się ludzi.
Zrewitalizowana powierzchnia wynosi około 6,7 ha, z czego aż 5,49 ha to tereny biologiczne czynne. Przy poszczególnych gatunkach roślin znalazły się tabliczki z ich nazwami.

Nie przeocz

Posadzono nowe drzewa

Posadzono 245 nowych drzew - takich jak: jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha, topole biała, szara, czarna i osika, jesion wyniosły, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.

Kolekcje roślinne pozwolą mieszkańcom lepiej poznać rodzimą przyrodę. Rośliny uporządkowane zgodnie z siedliskami (grąd środkowoeuropejski, grąd subkontynentalny, buczyna karpacka, brzezina, subatlantycki bór sosnowy, ols porzeczkowy, podgórski łęg jesionowy, łęg wierzbowy, łęg topolowy, łąka rajgrasowa, zbiorowiska muraw dywanowych, murawa kserotermiczna, murawa kolekcja roślin skalnych) lub tematycznie (rośliny wrzosowate, zioła zapachowe, garbarskie, lecznicze, miododajne, przyprawowe, kolekcja lawendy) będą lekcją przyrody podczas rodzinnych spacerów.

Z myślą o zwierzętach w parku pojawiły się budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Przy ogrodzeniu posadzono już drzewa i krzewy o mięsistych owocach: dzika róża (Rosa canina), jeżyna kaukaska (Rubus armeniacus), jeżyna bezkolcowa ruczaj (Rubus fruticosus), śliwa tarnina (Prunus spinosa), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), ałycza inaczej śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), dereń świdwa (Cornus sanguinea), szakłak (Rhamnus). Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.

W parku Fusińskiego widać meandrujące ścieżki z nawierzchni mineralnej, place, tarasy widokowe, drewniane pomosty umożliwiające podziwianie kolekcji bez zadeptywania ich. Jest już nowoczesne oświetlenie także podświetlające punktowo kolekcje.

Można usiąść i delektować się otoczeniem

Oprócz najważniejszych elementów parku, czyli roślin, pomyślano też o spacerowiczach i małej architekturze. Powstały stojaki na rowery, nowe ławeczki i toaleta publiczna. Cała przestrzeń została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Jak już wspomnieliśmy, park będzie zamykany na noc. Ale wstęp do niego będzie darmowy.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera