18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Test Słuchu: najgorzej w woj. śląskim

Michał Wroński
arc
Co słychać? Jeśli zadamy to pytanie na ulicach dużych miast, to pewnie wielu przechodniów nic nie odpowie. Takie są wyniki Narodowego Testu Słuchu, który objął 10 tys. osób w 35 miejscowościach w całej Polsce. Najgorzej wypadły województwa śląskie i łódzkie. Mamy niedosłuch.

Badania audiometryczne wykazały, że w wieku do 20 lat aż 42,4 proc. badanych to osoby z niedosłuchem, a przedziale 21-39 lat odsetek ten wynosi 44,6 proc. W przedziale 40-59 lat ubytek słuchu miało 72,7 proc. badanych a powyżej 60 lat - 91,2 proc.

Z przeprowadzonego w tym roku Narodowego Testu Słuchu wynika, że największe problemy ze słyszeniem mają mieszkańcy dwu miast w naszym województwie - Sosnowca i Jaworzna (odsetek takich osób wśród przebadanych wyniósł tam odpowiednio 77,4 i 63,4 proc.). Niewiele lepiej w tej próbie wypadł Chorzów. Ponad 57 proc. uczestników testu miało tam problem ze słuchem, co zapewniło miastu 6. lokatę. Inne miejscowości z naszego regionu nie trafiły na "czarną listę", chyba tylko dlatego, że... w nich nie przeprowadzono testu.

IMPLANT POMAGA ODZYSKAĆ SŁUCH. SPRAWDŹ

Z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika bowiem, że hałas zagraża nam praktycznie wszędzie. Badania wykazały, że coraz częściej kłopoty ze słuchem mają nie tylko seniorzy, ale też osoby poniżej 40. roku życia. Blisko połowa przebadanych z tej kategorii wiekowej powinna skontaktować się z lekarzem. Dlaczego tracimy słuch?

Eksperci nie mają wątpliwości: winowajcy to coraz większy hałas na ulicach i głośne słuchanie muzyki, zwłaszcza przez słuchawki. Potwierdza to dr Ewa Rychlewska-Pikulska z Wojewódzkiej Poradni Foniatrycznej w Katowicach.

- Walkmany były mniej szkodliwe niż odtwarzacze mp3, bo słuchawki trochę "maskowały" uderzenia decybeli. Kiedy wkłada się słuchawki bezpośrednio do małżowiny, negatywne efekty są znacznie większe - tłumaczy pani doktor.

O ile własne upodobanie do mp3 możemy nieco ograniczyć, to na hałas wytwarzany przez samochody wpływu już nie mamy. Tymczasem - jak podkreśla Jerzy Kopyczok, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska - 25 procent dolatujących do naszych uszu decybeli jest generowanych przez transport. A ten odsetek systematycznie wzrasta. Efekt? W Jaworznie, gdzie WIOŚ prowadził pomiary hałasu, dopuszczalne normy były miejscami przekroczone nocą o 14, zaś w dzień nawet o 17 decybeli!

- Każdorazowy wzrost o 3 decybele odczuwamy tak, jakby poziom hałas dwukrotnie się nasilił - podkreśla Kopyczok. Jak wylicza, wyraźnie przekroczone poziomy hałasu stwierdzono też w Czeladzi, Szczekocinach, Koniecpolu, Kłobucku, Olsztynie i Siemianowicach Śląskich.

Jak wygląda sytuacja w gminach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców, dowiemy się w przyszłym roku, gdy zaczną obowiązywać mapy akustyczne. Prognozy są kiepskie - kiedy 10 lat temu w Chorzowie wyrywkowo sprawdzono hałas w kilku punktach miastach, okazało się, że jego natężenie miejscami przekracza poziom, od którego zaczynają się zmiany chorobowe. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

- Sygnałem ostrzegawczym powinno być chwilowe przytłumienie słuchu, szum w uszach lub ogólne rozdrażnienie - wylicza Ewa Rychlewska-Pikulska. A najlepiej... pokochać ciszę.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!