Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nerwowo w Brzeszczach. Związki apelują o zerwanie negocjacji. Boją się prywatnej firmy

Michał Wroński
Nerwowo w Brzeszczach. Związki apelują o zerwanie negocjacji. Boją się prywatnej firmyKopalnia Brzeszcze
Nerwowo w Brzeszczach. Związki apelują o zerwanie negocjacji. Boją się prywatnej firmyKopalnia Brzeszcze Ewelina Sadko
W środę upływa termin sprzedaży przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń KWK Brzeszcze. Tymczasem atmosfera wokół prowadzonych negocjacji robi się coraz bardziej nerwowa. Związkowcy apelują o ich przerwanie, zaś właściciel kopalni przerzuca się za pośrednictwem mediów oświadczeniami z jednym pozostałym potencjalnym inwestorem. W przesłanym w piątek do mediów komunikacie zarząd SRK można było przeczytać, że zdaniem zarządu SRK złożoną przez firmę RSG propozycję kupna KWK Brzeszcze trudno uznać “za respektującą interes Skarbu Państwa”.

W odpowiedzi dziś RSG, czyli spółka celowa koncernu Tauron, wysłała do mediów swoje stanowisko. Przekonuje w nim, że jej oferta jest „propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu – po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia - wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy”. Podkreśla ponadto, że  propozycja została przygotowana w oparciu o „realne doświadczenia restrukturyzacyjne, jakie zdobyła Grupa Tauron w dwóch kopalniach: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu”.

Informacja SRK, że ofertę RSG trudno uznać „za respektującą interes Skarbu Państwa”, nie służy pomyślnemu zakończeniu negocjacji – czytamy dalej w komunikacie.

Jak piszą sygnatariusze oświadczenia – przedstawiciele Tauronu Polskiej Energii, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica – gotowi są oni przystąpić do negocjacji ze stroną społeczną, gdyż przejęcie aktywów kopalni i dostosowanie jej do funkcjonowania w realiach rynkowych „nie jest możliwe bez zrozumienia i przychylności załogi”. Tymczasem sztab protestacyjno – strajkowy KWK Brzeszcze w ubiegłym tygodniu wystąpił do zarządu SRK o natychmiastowe wstrzymanie prowadzonych negocjacji, gdyż uznał, że stanowią one zerwania wcześniejszych porozumień.

Te działania, które obecnie są robione zmierzają  stronę likwidacji kopalni Brzeszcze – ocenia Stanisław Kłysz, szef tamtejszej Solidarności. Tym, co najbardziej przestraszyło związkowców jest możliwość wejścia do spółki RSG firmy FTF Columbus (należy ona do Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków).
 
- Ta prywatna firma ma na celu tylko jedno – wydobywanie metanu. Oni nigdy i nigdzie nie powiedzieli, że interesują się rozwiązaniem problemu kopalni Brzeszcze i możliwością jej dalszego funkcjonowania – przestrzegał podczas poniedziałkowego briefingu w Katowicach Stanisław Kłysz.

Jeśli do 30 września SRK nie sprzeda KWK Brzeszcze zakład wróci w struktury Kompanii Węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera