Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy superkomputer Perlmutter będzie jednym z najszybszych na świecie. Został nazwany na cześć laureata Nagrody Nobla

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
AMD
Berkley Labs i centrum NERSC – National Energy Research Scientific Computing Center, budują nowy superkomputer Perlmutter, który napędzany będzie procesorami AMD Epyc z serii 7003 – trzeciej generacji. Przewiduje się, że zapewni czterokrotnie większą moc obliczeniową niż obecnie dostępna w NERSC, a tym samym będzie jednym z najszybszych na świecie.

Czterokrotnie większa moc obliczeniowa czyni nowy superkomputer jednym z najszybszych superkomputerów na świecie do symulacji naukowych, analizy danych i sztucznej inteligencji (AI). Perlmutter jest uruchamiany w dwóch fazach. Faza pierwsza została już ukończona i składa się z 1536 węzłów, każdy z jednym procesorem AMD Epyc 7763 oraz czterema układami graficznymi Nvidia A100 połączonymi przez Nvidia NVlink. Druga faza zostanie wdrożona jeszcze w tym roku i doda kolejne 3072 węzły wyłącznie procesorowe, każdy z dwoma procesorami AMD Epyc 7763 i 512 GB pamięci.

– AMD jest niezwykle dumne ze współpracy z naszymi partnerami strategicznymi, aby przesuwać granice HPC w obszarach obejmujących badania naukowe i środowiskowe, postęp medyczny i sztuczną inteligencję – powiedział Forrest Norrod, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Data Center and Embedded Solutions Business Group w AMD. – Nowy superkomputer Perlmutter będzie napędzał kolejną falę krytycznych odkryć, które pomogą rozwiązać największe światowe wyzwania.

– Nasza współpraca z kluczowymi partnerami, takimi jak AMD, umożliwia nam znaczne zwiększenie mocy obliczeniowej i poszerzenie spektrum możliwości naukowych – powiedział dyrektor NERSC Sudip Dosanjh. – Perlmutter umożliwi szerszy zakres zastosowań niż poprzednie systemy NERSC i jest pierwszym superkomputerem NERSC zaprojektowanym od samego początku w celu spełnienia potrzeb symulacji i analizy danych.

Dodajmy, że nowy superkomputer został nazwany na cześć laureata Nagrody Nobla astrofizyka Saula Perlmuttera. Centrum NERSC rozpoczęło swoją działalność 45 lat temu od jednego superkomputera obsługującego jeden kierunek studiów. Obecnie NERSC wspiera około 1000 różnych zespołów prowadzących badania w takich dziedzinach jak zmiana klimatu i rekultywacja środowiska, odkrywanie materiałów do zastosowań energetycznych, energia termojądrowa, fizyka cząstek elementarnych, kosmologia czy bioenergia. (źródło: AMD)

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera