Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1. Do kierowców wysłano już prawie 43 tysiące wezwań. Wystarczy przekroczyć prędkość o 11 km/h

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W budowie jest obecnie 81-km nowej autostrady A1. Na zdjęciach wykonanych w lutym tego roku widać odcinek D (od granicy woj. łódzkiego ze śląskim) oraz część A1 między Radomskiem i Kamieńskiem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W budowie jest obecnie 81-km nowej autostrady A1. Na zdjęciach wykonanych w lutym tego roku widać odcinek D (od granicy woj. łódzkiego ze śląskim) oraz część A1 między Radomskiem i Kamieńskiem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Udostępnij:
Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła na budowanej autostradzie A1 pierwszy odcinkowy pomiar prędkości dwa miesiące temu. Dokładnie 20 stycznia, a drugi uruchomiono dwa dni później. Do dziś do kierowców wysłano już prawie 43 tysiące wezwań, związanych z przekroczeniem prędkości na tej drodze. Urządzenia zarejestrowały do wczoraj prawie 68 tysięcy przekroczeń prędkości. Zdejmijcie tam nogę z gazu. Urządzenia notują nawet przekroczenia prędkości o 11 km/h.

System "złapie cię" jeśli przekroczysz prędkość o 11 km/h

Na budowanej wciąż autostradzie A1, a właściwie na oddanej do ruchu jednej jezdni tej drogi lepiej zdjąć nogę z gazu. Funkcjonujący tam od dwóch miesięcy odcinkowy pomiar prędkości, sprawdza zdyscyplinowanie kierowców na dwóch częściach, będącej wciąż placem budowy autostradzie.
Do 17 marca dwa systemy odcinkowego pomiaru prędkości zanotowały tam blisko 68 tysięcy wykroczeń. Chodzi o przekroczenie średniej prędkości na dwóch odcinkach A1. Wyznaczone zostały dwa odcinki pomiarowe. Pierwszy od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości blisko 16 km (uruchomiony 20 stycznia). Drugi odcinek od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy ma niemal 41 km długości i został uruchomiony 22 stycznia.

Kierowcy wpadają już za Częstochową...

Jak się okazuje, najwięcej bo aż 36,5 tysiąca wykroczeń, zarejestrowano na odcinku między Częstochową i Kamieńskiem. Na drugim z odcinków, na którym system mierzy średnią prędkość kierowcom (Piotrków Trybunalski – Tuszyn) zanotowano już 31,1 tysięcy wykroczeń.
Już od pierwszych dni funkcjonowania urządzenia notowały rekordowe liczby wykroczeń. W lutym było to średnio 1400 wykroczeń dziennie.

Tak wygląda plac budowy autostrady A1, między Częstochową i Tuszynem. Na większej części budowanej na 81 kilometrach drogi, kierowcy jeżdżą już po nowej jezdni A1. W tym roku mają być gotowe trzy z pięciu budowanych odcinków.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa autostrady A1: Jeszcze w tym roku część nowej autostr...

Kierowcom radzimy stosować się do ograniczenia prędkości na tych odcinkach do 70 km/h. Warto, bo system odcinkowego pomiaru prędkości wychwytuje przekroczenia już powyżej 10km/h.

Jak powiedziała nam Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektora Transportu Drogowego, mimo wciąż szokująco wysokich notowań wykroczeń na A1, tendencja jest już spadkowa. Przynajmniej jeśli chodzi o prędkość.

- Kontrole z wykorzystaniem urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości mają przede wszystkim zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych oraz ograniczyć prędkość pojazdów. Obserwujemy, że 40 procent kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczenia prędkości, przekroczyli ją w najniższym przedziale od 11 do 20 km/h – ta tendencja utrzymuje się. Przed uruchomieniem urządzeń GDDKiA oraz wykonawcy wskazywali, że kierujący przekraczali dozwoloną prędkość nawet trzykrotnie. Po uruchomieniu urządzeń nie odnotowano takich przypadków – podkreśla Monika Niżniak.

Zobacz koniecznie

68 tysięcy wykroczeń w dwa miesiące

Urządzenia rejestrują czas przejazdu kierowców między punktami kontrolnymi i obliczają średnią prędkość. Podobnie jak fotoradary robią nam zdjęcia. Jak się okazało, od momentu zainstalowania urządzeń na dwóch odcinkach budowanej autostrady A1 między Częstochową i Tuszynem – rejestrowana przez urządzenia ITD prędkość zmniejszyła się w stosunku do tej rejestrowanej na początku.
Do właścicieli pojazdów, które system „uchwycił” na przekroczeniu średniej prędkości 70km/h - skierowano już 42,9 tysięcy wezwań.

W Świnoujściu rozpoczęło się drążenie tunelu z wyspy Uznam na Wyspę Wolin. Drążeniem zajmuje się specjalnie z prowadzona z Chin maszyna TBM.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wielki świder zaczął drążyć tunel w Świnoujściu. Uruchomiono...

Kierowcy nie są zadowoleni: Ten system spowalnia tylko ruch

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 jest pierwszym, zamontowanym na drodze tej klasy. Kierowcy narzekają, ze znacznie spowalnia on przejazd autostradą.

- Czasem na pustej autostradzie jedzie się jak furmanką, choć są dwa pasy ruchu. Po co to ograniczenie? – denerwują się kierowcy komentujący informacje o odcinkowym pomiarze prędkości na A1, w naszych serwisach internetowych.

Przypomnijmy, że najpierw ograniczenie prędkości, a potem system egzekwujący je na placu budowy autostrady A1, wprowadzono na prośbę wykonawców tej drogi i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawcy skarżyli się, że na budowanej drodze, między biało-czerwonymi pachołkami, przewiązkami i przewężeniami niektórzy kierowcy rozwijali prędkość nawet powyżej 190 km/h. Dochodziło tam także do wypadków, nawet śmiertelnych. Na budowie pracują wciąż wykonawcy, którzy przemieszczają się po placu budowy. Takie prędkości są niebezpieczne nie tylko dla uczestników ruchu, czyli kierowców, ale głównie dla pracowników budowy.

Nie przeocz

Odcinkowy pomiar prędkości zniknie z A1, gdy skończy się jej budowa

Warto jednak wiedzieć, że odcinkowe pomiary prędkości, według zapowiedzi GDDKiA, mają zniknąć z autostrady, gdy tylko droga będzie gotowa i oddana do ruchu. Wtedy, zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie można tam jeździć z maksymalną prędkością 140 km/h.

Czas wcale nie jest tak odległy, bo na budowanym od kilku lat, 81-kilometrowym odcinku między Częstochową i Tuszynem, jeszcze w tym roku gotowe będą trzy odcinki A1 o długości prawie 40 km. Tam będziemy już jeździć pełnowymiarową, trzypasową betonową autostradą. Odcinek między Częstochową a granicą województwa śląskiego i łódzkiego ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Urządzenia notują nawet przekroczenia prędkości o 11 km/h.

Urządzenia rejestrują każdą (bieżącą) wartość prędkości pojazdu w ruchu drogowym, każdego pojazdu w polu pomiaru prędkości..

J
Jotgie

Wbrew pozorom to nie dużo! Tyle pojazdów tam przejeżdża dziennie.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie