Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn przyjął budżet na 2023 rok. Miasto stawia na rozwój. Pójdzie na to 42 procent całego budżetu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Olsztyn przyjął budżet na 2023 rok. Miasto stawia na rozwój. Pójdzie na to 42 procent całego budżetu
Olsztyn przyjął budżet na 2023 rok. Miasto stawia na rozwój. Pójdzie na to 42 procent całego budżetu Fot. dron LOCZY
Rada Miejska w Olsztynie jednogłośnie uchwaliła budżet na przyszły rok. Miasto zainwestuje w rozwój 28 mln zł czyli aż 42 procent całego budżetu. Budżet to łącznie ok. 68 mln zł, z których utrzymywane są m.in. szkoły, gospodarka komunalna, ochotnicze straże pożarne, komunikacja, oświetlenie ulic oraz koszty związane z funkcjonowaniem budynków gminnych i wynagrodzeniami dla pracowników urzędu.

W budżecie Olsztyna na 2023 rok zaplanowano sporo środków na komunikację. Miasto planuje wydać na nią ponad 2,7 mln zł, z czego umowa z MPK w Częstochowie będzie kosztować ponad 800 tys. zł, a bezpłatna dla użytkowników komunikacja gminna około 1,9 mln zł (1,4 mln to dopłata ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego).

42 procent budżetu przeznaczamy na inwestycje, a to gwarantuje rozwój gminie. To spore wyzwanie, ale takie są oczekiwania Mieszkańców i nasze ambicje – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Inwestycje drogowe

Jak podaje miasto, w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie się budowa nowej drogi zamykającej Olsztyn od północy, łączącej ul. Mstowską z ul. Asnyka – ul. Słowackiego oraz prostopadłej do niej ul. Miłosza. Powstanie jezdnia, chodniki, kanalizacja, odwodnienie, oświetlenie i trasa rowerowa.

Prąd ze słońca

W przyszłym roku miasto planuje zainstalować także na prywatnych domach 140 instalacji fotowoltaicznych dofinansowanych ze środków europejskich. Przetarg w tej sprawie został już rozpisany.

A niebawem będą organizowane kolejne zapisy i spotkania z mieszkańcami dotyczące dofinansowania do fotowoltaiki – zapowiada Burmistrz.

W styczniu ma także zostać rozstrzygnięty duży przetarg na skomunikowanie nowego osiedla w Olsztynie (za Ośrodkiem Rekolekcyjnym Święta Puszcza) z drogami wyższej kategorii oraz budowę dróg na jego terenie. W ramach tego zadania przedłużona zostanie także ul. Zielona i wybudowana zostanie ul. Leśna oraz ciąg pieszo – jezdny od Zielonej do ul. Kühna. Koszt tego zadania to prawie 9 mln zł. Budowa infrastruktury umożliwi zabudowę mieszkaniową na tym 15-hektarowym terenie.

Olsztyn zapowiada budowę basenu dla dzieci i dorosłych

W styczniu miasto planuje ogłosić przetarg na projekt i budowę basenu krytego, który ma zostać zlokalizowany w rejonie szkoły podstawowej w Olsztynie przy ul. Zielonej. Basen w założeniach ma mieć sześć torów o długości 25 m. Niebawem okaże się, czy obiekt od razu wyposażony będzie w saunarium oraz wanny jacuzzi, czy nastąpi to z biegiem czasu. Całkowity koszt inwestycji basenowej szacowany jest na około 20 mln zł.

– Nasze dzieci zasługują na to, aby uczyć się pływać tu na miejscu. Tej inwestycji nie da się przecenić. Po godzinach pracy szkół basen będzie dostępny dla wszystkich – zapowiada burmistrz Kucharski. - Obie wspomniane inwestycje sfinansujemy z programu rządowego „Polski Ład”. Na drogi mamy pełne pokrycie wynikające z kosztorysów, a przetarg na basen ograniczymy na razie do stanu surowego i będziemy szukać kolejnych środków - dodaje burmistrz.

W przyszłym roku ma ruszyć także budowa drogi z Biskupic w kierunku Choronia, na którą dofinansowanie uzyskaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przyszły rok to także zakończenie budowy trasy rowerowej przez całe Zrębice (wzdłuż drogi powiatowej) i Krasawę w kierunku na Suliszowice i Jaroszów (dofinansowanie z Unii Europejskiej). Koszt łączny na na terenie gminy – 4,3 mln zł.

Zadłużenie gminy Olsztyn

- Miasto i Gmina Olsztyn jest zadłużona na minimalnym poziomie. Na koniec tego roku komercyjnego, kredytu do spłaty zostało nam tylko 1 mln zł. Pozostałe zadłużenie to preferencyjna pożyczka (895 tys. zł) w znacznej części umarzalna, pozyskana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina od wielu lat nie zaciąga kredytów i także w przyszłym roku nie chciałaby tego robić, a deficyt budżetowy pokryć z wolnych środków, czyli tych które zostaną w budżecie 2023 roku– mówi Tomasz Kucharski.

Gmina planuje także:

  • kompleksową przebudowę szatni przy boisku sportowym w Olsztynie,
  • rozbudowę OSP Zrębice o garaż,
  • wykup gruntów pod drogi gminne,
  • zagospodarowanie terenu w Biskupicach Nowych na cele wypoczynku i rekreacji.

W trakcie projektowania są:

  • winda w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olsztyn,
  • poszerzenie i przedłużenie ul. Chorońskiej w Biskupicach wraz z budową chodnika,
  • chodnik wzdłuż ul Krótkiej i Zrębskiej w Biskupicach (drogi powiatowe),
  • trasę rowerową od granicy gminy Mstów przez Kusięta do Olsztyna wraz z odwodnieniem rejonu „ul. Komornickiej” w Kusiętach,
  • rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków
  • oświetlenie kolejnych ulic.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera