Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park kieszonkowy nad sztuczną Rawą w Katowicach. Przez dwa miesiące odrobina cienia na rynku miasta

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Katowicki rynek chociaż przez 2 miesiące zyska trochę cienia.
Katowicki rynek chociaż przez 2 miesiące zyska trochę cienia. ZZM Katowice
Nad sztuczną Rawą na katowickim rynku stanął park kieszonkowy. Przyda się w tym miejscu zwłaszcza w upalne dni, kiedy to specyfika tego rejonu powoduje szczególne nagromadzenie ciepła. Ideą takich inicjatyw jest właśnie m.in. zapobieganie powstawaniu wysp ciepła i zapewnienie schronienia w cieniu mieszkańcom miasta.

Park kieszonkowy z przetworzonych ubrań

Na katowickim rynku nad brzegiem sztucznej Rawy powstał park kieszonkowy. Nowy, choć tymczasowy, teren zielony w centrum Katowic to efekt współpracy Zakładu Zieleni Miejskiej z prywatną firmą. Ideą takich parków i ogrodów kieszonkowych jest wprowadzanie zieleni w zurbanizowane miejsca i zapobieganie powstawaniu lokalnych wysp ciepła. Przestrzeń ma umożliwić wypoczynek w upalny dzień mieszkańcom miasta. Promuje również coraz bardziej popularną ideę "zero waste". Oryginalność pomysłu polega zwłaszcza na materiale, z jakiego powstała rozmieszczona wczoraj na rynku mała architektura. Meble zrobiono bowiem z przetworzonych ubrań!

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

- To nie pierwszy raz, gdy na Rynku powstaje ogród kieszonkowy. W przeszłości Zakład Zieleni Miejskiej tworzył już takie przestrzenie, m.in. przed organizowanym w Katowicach Szczytem Klimatycznym ONZ – COP24. Wtedy ogród zlokalizowany był tuż nad Rawą, w sąsiedztwie poprzedniej siedziby Muzeum Śląskiego. Teraz wracamy do tego pomysłu, by wprowadzać jeszcze więcej zieleni do centrum miasta – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wśród wyróżniających go atrybutów, są elementy małej architektury, a w zasadzie materiały, z których zostały wykonane: przetworzona odzież.

Trochę cienia na rynku

W nowym parku kieszonkowym nad sztuczną Rawą znajdziemy między innymi liliowce, lobelie, uczepy, żywotniki i pelargonie. Meble wykorzystane w tym miejscu, na których można usiąść i odpocząć, stworzone zostały w około 95% z surowców wtórnych.

- To wytrzymały materiał, naśladujący swym wyglądem drewno, który powstaje z… tekstyliów. Do jego produkcji wykorzystuje się rozdrabnianą, nienadającą się do ponownego użytku odzież, a także opakowania foliowe, w których jest dostarczana. Są one ze sobą mieszane i poddawane obróbce termicznej, a z zastygniętej i schłodzonej masy tworzone są deski do produkowanych mebli - opisuje Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Mieszkańcy Katowic będą mogli korzystać z ekologicznych ławek przez najbliższe dwa miesiące. Na koniec września zaplanowano schowanie parku kieszonkowego.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera