Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Wypoczynkowy Lisiniec w Częstochowie przyciąga na wypoczynek

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Mija 40 lat od oficjalnego założenia Parku Wypoczynkowego Lisiniec w Częstochowie. Teren dawnej kopalni gliny przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Lisiniec stał się miejscem ulubionego wypoczynku letniego częstochowian. Tak było do 2001 roku. Wtedy w Częstochowie zrodziły się pomysły zbudowania parku wodnego. Miał powstać na Lisińcu. Teren wydzierżawiono niemieckiej firmie Projektmanagement Schlesien, która miała wybudować aqua park. Nic z tego nie wyszło. Teren opuszczony przez MOSiR został zdewastowany. Od ubiegłego roku rozpoczęto jego rewitalizację. W tym roku częstochowianie mogą już korzystać z atrakcji na Lisińcu, a plany rozwoju parku wypoczynkowego są bardzo ambitne.

Otwarto wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jest 8 rowerów wodnych, 8 kajaków, 6 kanadyjskich desek z wiosłem oraz 5 małych żaglówek dla dzieci. Wypożyczalnia powstała przy zbiorniku wodnym "Bałtyk". W tym celu wybudowany został tam specjalny pomost. Oczyszczono też połaczenie "Bałtyku" z "Adriatykiem".

Od 20 czerwca ratownicy WOPR będą dyżurować na plaży przy "Adriatyku".

Miasto chce zagospodarować park z partnerami społecznymi oraz firmami, które będą zainteresowane organizacją rekreacyjnych usług dla mieszkańców na terenie parku.

- Chcielibyśmy, żeby park na Lisińcu w jak największym stopniu realizował potrzeby częstochowian, żeby tu znaleźli to, czego szukają w czasie wypadów za miasto - przyjazne, użyteczne miejsce do wypoczynku - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Ma-tyjaszczyk. - Zachęcamy tych, którzy chcieliby realizować wstępnie zaplanowane przez projektantów przedsięwzięcia lub mają pomysły na inne atrakcje dla mieszkańców.

Trzeba uregulować dojazdy, wyznaczyć parkingi, wyłączyć park z ruchu samochodowego, wyznaczyć ścieżki rowerowe.
Koncepcja zagospodarowania przestrzennego parku zakłada atrakcje, m.in. park linowy, kompleks boisk do siatkówki plażowej, rozbudowę istniejących kortów tenisowych czy budowę siłowni kalistenicznej (do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała). Projekt zakłada też rozbudowę plaży (z dostępem do mediów i - być może - nadmorskim piaskiem, sprowadzonym z Łeby), budowę altany, placu zabaw, stworzenie stanowisk wędkarskich czy urządzenie łąki biwakowej.

W dalszych planach związanych z rewitalizacją, jest także nowy kompleks budynków, które miałyby być głównym elementem organizującym przestrzeń parku. Koncepcja zakłada kilka wariantów: - budowę kompleksu na miejscu obecnych w centralnej części parku: jeden miałby pełnić funkcję magazynową wraz z zapleczem, na potrzeby klubu jachtowego, drugi natomiast funkcję usługową z barem, lokalizację budynków między akwenami wodnymi "Adriatyk" i "Bałtyk".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera