Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Wolne Związki Zawodowe w Polsce powstały na Śląsku. Dziś ważna rocznica

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej zlożyli kwiaty w Katowicach i Gliwicach, w miejscach upamiętniających zalożycieli Wolnych Związków Zawodowych.
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej zlożyli kwiaty w Katowicach i Gliwicach, w miejscach upamiętniających zalożycieli Wolnych Związków Zawodowych. Karina Trojok
Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze niezależne od władz komunistycznych związki zawodowe powstały właśnie na Śląsku. To tu – w robotniczym sercu kraju Kazimierz Świtoń i inni opozycjoniści 45 lat temu postanowili w Katowicach założyć WZZ. Władza nie mogła puścić tego płazem. Na założycieli spadły represje.

Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze niezależne od władz komunistycznych związki zawodowe powstały właśnie na Śląsku. To tu – w robotniczym sercu kraju Kazimierz Świtoń i inni opozycjoniści 45 lat temu postanowili w Katowicach założyć WZZ. Władza nie mogła puścić tego płazem. Na założycieli spadły represje.

To w Katowicach powstały pierwsze Wolne Związki Zawodowe

Funkcjonujące w PRL-u związki zawodowe oprócz samej nazwy nie miały wiele wspólnego z dbaniem o dobro robotników. Choć państwem rządziła rzekomo „robotnicza” partia to tłumiła wszelkie próby walki „klasy robotniczej” o swoje prawa.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych powstawały kolejno różne organizacje walczące o prawa robotników. Jedną z nich były pierwsze Wolne Związki Zawodowe. Powstały one w sercu jednego z najbardziej robotniczych regionów kraju – w Katowicach. Choć niestety inicjatywa nie miała takiej siły przebicia oraz oddziaływania jak Solidarność, to kto wie? Może bez niej nie powstałby największy związek zawodowy a naród nie przebudziłby się do zrzucenia komunistycznego jarzma.

Kamyk, który poruszył lawinę – ze Śląska na Wybrzeże

Wolne Związki Zawodowe powstały 21 lutego 1978 roku w Katowicach. Ten fakt upamiętnia tablica wisząca przed jedną z kamienic na ulicy Mikołowskiej. To tutaj Kazimierz Świtoń oraz czwórka mężczyzna zaangażowana lub sympatyzująca z powstałymi wcześniej ROPCiO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela) lub KOR-em (Komitet Obrony Robotników) założyła WZZ. Oprócz Świtonia wśród założycieli byli:Władysław Sulecki, Roman Ksiuczek, Ignacy Pines, Tadeusz Kicki.

- Dwaj ostatni pod wpływem presji SB wycofali się jednak z działalności w ramach WZZ. Inwigilacja, szykany i represje spowodowały, że komitetowi nie udało się rozwinąć szerszych działań, przede wszystkim przenieść działalności wolnozwiązkowej na teren zakładów pracy regionu – mówi Monika Kobylańska z Katowickiego IPNu.

Dodaje jednak, że wysiłek założycieli WZZ nie poszedł na marne. To, co powstało w Katowicach miało niewątpliwie wpływ na inicjatywy, które niedługo potem rozwineły swoje skrzydła na polskim wybrzeżu. Wymienić można na przykład powstały w kwietniu 1978 roku Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Oddali im cześć

W czterdziestą piątą rocznicę założenia WZZ przedstawiciele IPN złożyli kwiaty w Gliwicach pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego oraz pod kamienicą przy ulicy Mikołowskiej 30 w Katowicach. Następnie udali się na cmentarz na Bogucicach, gdzie został pochowany Kazimierz Świtoń. W siedzibie IPN odbył się również wykład poświęcony osobie Świtonia, a także pokaz filmu o działaniach bezpieki wobec członków Wolnych Związków Zawodowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera