Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pociągiem dojedziesz teraz do lotniska w Pyrzowicach! Inwestycja za ponad 660 mln zł zakończona. Jechaliśmy trasą pociągu. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zakończyły inwestycję odbudowy linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. Inwestycja warta ponad 660 mln złotych zapewni przede wszystkim pasażerom nową ofertę podróży pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport ze stacją Pyrzowice Lotnisko, na której 8 grudnia br. odbyła się uroczystość podsumowująca całą inwestycję. Linię będą obsługiwały Koleje Śląskie na relacji S9 Częstochowa - Tarnowskie Góry. Pierwszy pociąg wyruszy w podróż już 10 grudnia br.. Jakie są szczegóły inwestycji? Ile par pociągów będzie kursować w ciągu dnia? Przejechaliśmy dla Was nowo wybudowaną trasą, zobaczcie zdjęcia z przejazdu i z uroczystości.

Budowa połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach zakończona. Jechaliśmy trasą pociągu

Podczas uroczystości nie zabrakło słów podziękowań i momentów wzruszeń w związku z finalizacją przełomowej inwestycji dla województwa śląskiego. Inwestycja wzbogaci komfort pasażerów, rozwój lotniska, czy transport towarowy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi wróciły na tory po 30 latach. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła łącznie ok. 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach pozwolą na sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Linią pojadą też cięższe składy.

- Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

-Linia ma kluczowe znaczenie dla inwestycji, która jest w trakcie realizacji, mianowicie budowy międzymodalnego habu przeładunkowego towarów i paliw, po wschodniej stronie lotniska. Nowe połączenie z całą infrastrukturą ma znaczenie w bardzo wielu aspektach dla lotniska - mówił Norbert Henzel, wiceprezes GTL, zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach.

Koleje Śląskie z połączniem na lotnisko w Pyrzowicach

Pociąg Kolei Śląskich relacji S9 Częstochowa - Tarnowskie Góry będzie zatrzymywał się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum, Tarnowskie Góry. Pierwszy pociąg z wyruszy z Częstochowy do Tarnowskich Gór już 10 grudnia br. Dostępny rozkład jazdy tej relacji będzie obowiązywał w pierwszym cyklu od 10 grudnia do 9 marca 2024 roku. Na trasie zostanie uruchomionych 10 par pociągów, także powrotnych, kursujących codziennie przez siedem dni w tygodniu.

– Inwestycja na linii kolejowej Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewni większą dostępność do kolei i lepszą komunikację. Pasażerowie samolotów zyskają wygodną możliwość dostania się do miasta. To impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Najszybszy pociąg z Zawiercia do lotniska dojedzie w 22 min, a z Tarnowskich Gór w 17 min. Podróżnym z Częstochowy przejazd zajmie około 1h. Pociągi mają mieć co najmniej 150 miejsc siedzących.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości i z przejazdu trasą linii

Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Wybudowano nowe przejścia podziemne w stacjach Pyrzowice Lotnisko i Siewierz. W Siewierzu powstało też lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu na całej linii.

Obecny teraz układ stacja kolejowa – terminale nie jest układem docelowym, ponieważ naprzeciwko stacji kolejowej powstanie główny terminal pasażerski. Dodatkowo pomiędzy stacją, a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów. Stacja kolejowa, centrum przesiadkowe i terminal główny połączone będą tunelem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera