Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie kolejowe Bytom-Gliwice z rekordową frekwencją. W październiku linią przejechało 12,5 tys. osób

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
W październiku 2023 pobity został rekord frekwencji na trasie Bytom-Gliwice. Z połączenia kolejowego skorzystało blisko 12,5 tys. pasażerów.- To prawie sześć razy więcej niż w grudniu 2021 roku, kiedy uruchomiono połączenie po 8 latach przerwy i pozyskano pierwsze dane dotyczące napełnień – przekazuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W październiku 2023 pobity został rekord frekwencji na trasie Bytom-Gliwice. Z połączenia kolejowego skorzystało blisko 12,5 tys. pasażerów.- To prawie sześć razy więcej niż w grudniu 2021 roku, kiedy uruchomiono połączenie po 8 latach przerwy i pozyskano pierwsze dane dotyczące napełnień – przekazuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Rekord frekwencji na kolejowej trasie Bytom - Gliwice został pobity w październiku 2023. Z połączenia kolejowego skorzystało blisko 12,5 tys. pasażerów. - To prawie sześć razy więcej niż w grudniu 2021 roku, kiedy uruchomiono połączenie po 8 latach przerwy i pozyskano pierwsze dane dotyczące napełnień – przekazuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Połączenie kolejowe Bytom - Gliwice z rekordową frekwencją

Jak przekazuje rzecznik GZM, zainteresowanie połączeniem kolejowym między Gliwicami a Bytomiem nieustannie rośnie. Gdy zostało uruchomione po kilkuletniej przerwie, skorzystało z niego ponad 2 tys. osób. W maju ubiegłego roku ta liczba urosła do 6 tys., a we wrześniu – do 8 tys. pasażerów. Od marca 2023 z linii korzystało ok. 10 tys. osób miesięcznie. Rekord frekwencji padł w październiku i wyniósł prawie 12,5 tys. pasażerów.

- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na szynę. To najważniejszy i najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu. Dlatego od lat rozwijamy połączenia kolejowe, najpierw przez dofinansowanie już dostępnych połączeń, i dalej przez współfinansowanie inwestycji, które pozwolą stworzyć sieć Kolei Metropolitalnej – komentuje Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.

Przejazd pociągiem na trasie Bytom - Gliwice zajmuje 16 minut, co oznacza, że połączenie jest szybsze niż przejazd samochodem.

- Cieszymy się, że coraz więcej pasażerów to docenia. Systematyczny wzrost liczby pasażerów potwierdza, że w tworzeniu oferty kolejowej ważna jest konsekwencja, że popyt na kolej buduje się powoli. Ale kiedy już uda się go wykreować, efekty zaskakują – podkreśla Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego.

Linia Bytom - Gliwice za kilka lat wzbogaci się o dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu. Połączenie będzie mieć również alternatywę dzięki budowie nowych łączników kolejowych w Rudzie Śląskiej. Gdy powstaną, pociągi z Gliwic do Bytomia będą mogły zatrzymywać się również centrum Zabrza oraz w Rudzie.

- Z pociągów relacji Bytom-Gliwice można korzystać zarówno na podstawie biletów dostępnych w ofercie Kolei Śląskich, również biletów wspólnych – przypomina Łukasz Zych.

Bilety wspólne są dostępne w kilku wariantach:

  • 24H + Kolej w cenie 24 zł normalny / 12 zł ulgowy – który obowiązuje przez dobę od momentu zakupu lub skasowania w pojazdach Kolei Śląskich na terenie całej Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • miesięczny żółty Metrobilet w cenie 220 zł normalny / 110 zł ulgowy, obowiązujący na trasie kolejowej KŚ Bytom - Gliwice, w autobusowej komunikacji zastępczej linii S8 oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • Metrobilet Metropolia GZM w cenie 299 zł normalny / 149,5 zł ulgowy – który obowiązuje na wszystkich trasach Kolei Śląskich w Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera