Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka 2023. Otwarcie Bazy Rodzin już za chwilę. Potrzebującym można pomóc na różne sposoby

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym, którego celem jest pomoc materialna i mentalna skierowana do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Kolejna edycja wydarzenia ruszy 18 listopada.
Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym, którego celem jest pomoc materialna i mentalna skierowana do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Kolejna edycja wydarzenia ruszy 18 listopada. arc / Marek Szawdyn / Polska Press
Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym, którego celem jest pomoc materialna i mentalna skierowana do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Kolejna edycja wydarzenia ruszy 18 listopada. - Każdy może zostać Darczyńcą, wybrać Rodzinę i skompletować dla niej Paczkę, która następnie za pośrednictwem Wolontariuszy trafi do najbardziej potrzebujących – zachęca Stowarzyszenie Wiosna, organizator akcji.

Spis treści

Szlachetna Paczka – otwarcie Bazy Rodzin 18 listopada

18 listopada odbędzie się otwarcie Bazy Rodzin biorących udział w kolejnej edycji Szlachetnej Paczki.

-  Wśród potrzebujących są osoby starsze i samotne, rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, samotni rodzice, rodziny wielodzietne oraz takie, które zostały dotknięte przez nagłe nieszczęście czy skutki pandemii. Historie Rodzin pozyskane przez Wolontariuszy trafiają do internetowej Bazy, skąd każdy Darczyńca może wybrać osoby, którym chce pomóc – wyjaśnia Stowarzyszenie Wiosna. 

By zostać darczyńcą i pomóc potrzebującym, wystarczy na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl wybrać rodzinę z Bazy Rodzin i wraz ze znajomymi bądź współpracownikami spełnić czyjeś marzenia i konkretne potrzeby.

- Darczyńcy, którzy przygotowali dedykowaną pomoc wybranej Rodzinie, dostarczą gotowe paczki do wyznaczonych magazynów, których jest tysiące na mapie Polski. Następnie za pośrednictwem wolontariuszy Paczki trafią do konkretnych Rodzin w całym kraju – informuje organizator akcji.

Tegoroczny Weekend Cudów, czyli czas spotkań z potrzebującymi i przekazywania Szlachetnych Paczek, odbędzie się w dniach 16-17 grudnia. W ubiegłoroczną Szlachetną Paczkę zaangażowanych było łącznie ok. 600 tys. Osób – wolontariuszy, darczyńców oraz potrzebujących z 15,5 tys. rodzin. Przekazano paczki o łącznej wartości blisko 60 mln złotych.

Szlachetną Paczkę można wspierać przez cały rok

Jak podkreśla Stowarzyszenie Wiosna, inicjatywę można wspierać przez cały rok na różne sposoby. Darowizny są przyjmowane za pośrednictwem formularzy na stronie szlachetnapaczka.pl oraz na konto nr 21 1750 0012 0000 0000 2060 1264 (Odbiorca: Stowarzyszenie Wiosna, ul. Wielicka 20, 30-552 Kraków, Tytułem: Pomagam ze SZLACHETNĄ PACZKĄ).

Szlachetną Paczkę można również wesprzeć mniej oczywistymi sposobami, np. oddając stary telefon w salonie T-Mobile bądź kupując kawę na jednej ze stacji paliw.

- To dzięki osobom, które decydują się na pomoc finansową Szlachetna Paczka może działać, rozwijać się i otwierać nowe rejony programu w najdalszych zakątkach kraju – podkreśla Stowarzyszenie.

Bieda może dotknąć każdego – alarmuje Stowarzyszenie Wiosna

Jak czytamy w Raporcie o Biedzie przygotowanym przez Stowarzyszenie Wiosna, 1,6 mln osób w 2021 roku żyło w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W tej grupie znajduje się 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.

- Bieda zaczyna się tam, gdzie rodzic zarabia „za dużo”, żeby dziecko dostało darmowy obiad w szkole, i nikogo nie obchodzi, że jak zapłaci za mieszkanie, rachunki i leki na astmę, to w domu dziecko obiadu nie zje. Bieda zaczyna się tam, gdzie starsza kobieta żyje z najniższej emerytury i spłaca pożyczki zaciągnięte na leczenie męża, których rata rośnie z miesiąca na miesiąc – czytamy w raporcie.

Zapytana o marzenia odpowiada bez zastanowienia: „żeby częściej jeść”. Wybrane statystyki z Raportu o Biedzie przybliżamy w naszej galerii.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki każdego roku słyszą wiele podobnych historii. O zamawianiu połowy porcji zupy w barze mlecznym, bo cała podrożała o kilkadziesiąt groszy. O oddaniu ukochanego psa do schroniska, bo tam go nakarmią.

- Wokół nas żyją ludzie w ubóstwie, niezawinionej biedzie. Nie wyciągają ręki po pomoc. Często nie mają nadziei, że coś się zmieni, że ktoś zainteresuje się ich losem. Razem docieramy do najbardziej potrzebujących, by nieść im nadzieję i przywracać godność. Nawet jeśli nie robisz paczki - możesz pomóc wpłatą lub wspierając dziecko z Akademii Przyszłości – podkreśla Stowarzyszenie.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera