Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska i kraje bałtyckie nie zgodziły się na szczyt liderów Unii Europejskiej z Władimirem Putinem. I zażądały ostrej reakcji na cyberataki

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
AA/ABACA/Abaca/East News
Nie będzie spotkania na szczycie pomiędzy Unią Europejską a prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ideę takiego spotkania, wysuniętą przez Niemcy i Francję, zablokowały Polska wraz z krajami bałtyckimi - Litwą, Łotwą i Estonią. Doprowadziły też do przedstawienia opcji dodatkowych środków restrykcyjnych wobec Rosji.

Już przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli zaczęło się mówić, że kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Emmanuel Macron chcieliby wznowić relacje na szczycie pomiędzy Unią Europejską a Władimirem Putinem. Zostały one zamrożone po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Weto wobec tych planów postawiły jednak kraje bałtyckie oraz Polska. - Była propozycja Niemiec i Francji, by doszło do spotkania liderów. Ja i wielu innych przywódców sądzimy, że jest to dalece przedwczesne i byłaby to nagroda dla prezydenta Rosji za jego politykę, ataki i wojnę konwencjonalną na Ukrainie - powiedział po spotkaniu premier Polski Mateusz Morawiecki. - Zasadniczą częścią wczorajszej debaty była dyskusja o Rosji. RE odrzuciła propozycję zresetowania stosunków z Rosją i spotkania na najwyższym szczeblu bez zakończenia agresywnej polityki wobec sąsiadów i państw UE - dodał Morawiecki.

Zadowolona z takiego obrotu sprawy nie była kanclerz Angela Merkel. Jak pisze portal Politico.eu, miała ona stwierdzić, że liczyła na odważniejszą decyzję. - Osobiście życzyłabym sobie odważniejszej postawy kroku, ale to też jest w porządku i będziemy dalej pracować – powiedziała, cytowana przez Politico.

Jak piszą zagraniczne agencje, m.in. Reuters i Politico, państwa bałtyckie i Polska nie tylko sprzeciwiły się odmrożeniu relacji z Putinem, ale dodatkowo doprowadziły do zaostrzenia stanowiska Rady Europejskiej wobec Rosji. Omawiano bowiem m.in. ataki hakerskie na kraje unijne - Polskę i Irlandię.

- Ataki z terenu Federacji Rosyjskiej powinny być natychmiast zaprzestane. Mamy dowody, że są to ataki, które mają doprowadzić do destabilizacji i dezinformacji w UE - mówił Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze, że jesteśmy otwarci na współpracę z Rosją, ale musi ona zaprzestać agresywnej polityki wobec sąsiadów i realizować Porozumienia Mińskie - dodał.

Jak informuje Reuters, przywódcy krajów Unii w oświadczeniu wezwali Komisję Europejską i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do „przedstawienia opcji dodatkowych środków restrykcyjnych, w tym sankcji gospodarczych” wobec Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska i kraje bałtyckie nie zgodziły się na szczyt liderów Unii Europejskiej z Władimirem Putinem. I zażądały ostrej reakcji na cyberataki - Portal i.pl