Polskie uczelnie przeciw rasizmowi. Po serii ataków na...

  Polskie uczelnie przeciw rasizmowi. Po serii ataków na obcokrajowców jest apel KRASP

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rektorzy ponad 20 uniwersytetów podpisali się pod wspólnym apelem przeciwko rasizmowi. "Z wielkim niepokojem i troską przyjmujemy informacje o powtarzających się w naszym kraju aktach agresji wymierzonych przeciw obcokrajowcom, w tym studentom z zagranicy" - czytamy w apelu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
  Prof. Wiesław Banyś

  Prof. Wiesław Banyś ©arc

  Pod apelem podpisali się rektorzy 22 uczelni w kraju, w tym prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz przewodniczący KRASP. Odnoszą się w nim do serii agresywnych ataków, których ofiarami padli obcokrajowcy, m.in. studenci. Zaznaczają, że umiędzynarodowienie się polskich uczelni jest koniecznym elementem do rozwoju uczelni.

  TREŚĆ APELU
  "Z wielkim niepokojem i troską przyjmujemy informacje o powtarzających się w naszym kraju aktach agresji wymierzonych przeciw obcokrajowcom, w tym studentom z zagranicy. Tylko w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z marszem organizacji ONR w Białymstoku, propagującym idee ksenofobiczne oraz z serią ataków wobec przebywających w Rzeszowie studentów z zagranicy.


  KRASP, stojąc na straży tradycyjnych wartości akademickich oraz poszanowania praw każdego człowieka, kategorycznie przeciwstawia się wszelkim formom ksenofobii i wszelkim przejawom rasizmu wymierzonym przeciw przybyszom z innych państw.

  Tolerancja oraz otwartość stanowią, teraz i zawsze, podstawę działalności Uniwersytetów, a także wielokulturowego świata. Konieczność szacunku dla odmienności kultur, religii czy przekonań znajduje odzwierciedlenie w misjach i strategiach rozwoju Uczelni. Również w „Wielkiej Karcie Uniwersytetów”, podpisanej przez rektorów europejskich z okazji 900-lecia powstania pierwszego Uniwersytetu w Europie, czytamy, że odrzucając nietolerancję i będąc stale otwartym na dialog: „Uniwersytet (... ) dba o tworzenie wiedzy uniwersalnej, a realizując swoje powołanie, przenika granice geograficzne i polityczne oraz potwierdza konieczność poznawania i wzajemnego oddziaływania na siebie różnych kultur”.

  Polskie Uczelnie prowadzą intensywną współpracę naukową i dydaktyczną w wymiarze międzynarodowym — zapraszają studentów i wykładowców z zagranicy. Troską rektorów jest, by goście naszych uniwersytetów czuli się u nas bezpiecznie i dobrze, a nasz kraj był postrzegany jako miejsce otwarte i atrakcyjne dla młodych ludzi z całego świata. Umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki jest niezbędnym warunkiem jeszcze szybszego postępu naukowego i cywilizacyjnego naszego kraju.

  Naszą wspólną odpowiedzialnością organów państwa, środowiska akademickiego, samorządów, całego społeczeństwa jest zdecydowane reagowanie w duchu wartości konstytucyjnych na wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz skuteczne zapewnienie pełnego bezpieczeństwa cudzoziemcom studiującym w Polsce.

  Pod apelem podpisali się członkowie prezydium KRASP: prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Ktowicach, prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, prof. dr hab. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Witold Stankowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, prof. dr hab. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, prof. dr hab. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prof. Tomasz Miczka, rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie, prof. dr hab. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. dr hab. Jerzy Smorawiński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ALLkaIDA I KODziaRZE Z UPOiny

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ENTELYGENcYJI PRACY I DOCHODÓW NIE ZABIERZOM=WIENC SYTY GłoDNEgo zroZUMI PO SMIERCI.SWIAT POSPOlitych ESTABLIŚMENTÓW a RZYCIE SZAREGO PROSTAKA.CO TO MA ZE SOBOM WsPOlnEg0.?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  muslim

  życzliwy ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  czy tutaj chodzi o muslimów ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim