MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 30 mln euro unijnych środków dla czterech polskich województw. Znaczna część tej kwoty trafi na Śląsk

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
31 mln euro dofinansowania trafi do Polski z programu REACT-EU.
31 mln euro dofinansowania trafi do Polski z programu REACT-EU. Pixabay
Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Polsce 31 mln euro w ramach programu REACT-EU. Środki trafią do czterech województw. Jednym z nich jest województwo śląskie, które otrzyma aż 12 mln euro. Unijne fundusze mają zostać przeznaczone na poprawę cyfryzacji regionu, rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zwiększenie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Fundusz REACT-EU powstał, by niwelować skutki pandemii

REACT-EU, czyli Wsparcie na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy to unijny program naprawczy, którego pierwotnym zadaniem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii Covid-19, zarówno społecznym, jak i gospodarczym. W zamyśle stanowi rozwiązanie pomostowe, które ma poprzedzać realizację długoterminowego planu odbudowy. Jednym z założeń programu jest wsparcie na rzecz utrzymania miejsc pracy, a także stosowania mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy oraz wsparcie dla osób pracujących na samozatrudnieniu.

W ramach programu REACT-EU Unia Europejska ma do dyspozycji kwotę w wysokości 50,6 mld euro. 31 mln zostanie przekazane Polsce, decyzję w tej sprawie podjęto 4 sierpnia. Środki zostaną rozdysponowane między cztery województwa. Jednym z nich jest Województwo Śląskie, do którego trafi 12 mln euro. Pozostała część puli będzie rozdzielona między województwa lubelskie, zachodniopomorskie oraz podkarpackie.

Według wcześniejszych założeń środki z funduszu miały być przeznaczone w głównej mierze na inwestycje w cyfryzację i infrastrukturę, a także na działania proekologiczne takie, jak rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zwiększenie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Te plany, przynajmniej częściowo, pokrzyżowała agresja Rosji na Ukrainę. Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu, podczas posiedzenia komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego mówił, że jego zdaniem nie jest możliwe, by w ramach obecnego budżetu unijnego było możliwe stworzenie instrumentu, który byłby odpowiedzią na kryzys związany z wojną na Ukrainie. Komisja Europejska nie znalazła nowych środków w budżecie, które mogły by zostać przekazane krajom przyjmującym uchodźców. Z tego powodu podjęta została decyzja, by część wsparcia w ramach REACT-EU przekazać właśnie na pomoc uchodźcom. Środki mają zostać przeznaczone na wzmocnienie infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także na ułatwienie krajom członkowskim przyjmowania kolejnych osób uciekających z Ukrainy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera