Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół miliona uczniów z województwa śląskiego rozpoczyna ferie. Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić w Beskidach

JAK
Blisko pół miliona uczniów z województwa śląskiego rozpoczyna ferie zimowe. Formalnie od najbliższego poniedziałku 29 stycznia, ale praktycznie już od dzisiaj. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci weźmie udział w zorganizowanych formach wypoczynku, m.in. obozach i zimowiskach. Dla tych osób, które nie mają pomysłu, jak spędzić zimową labę przygotowaliśmy 10 miejsc w Beskidach, które warto odwiedzi, by przyjemnie i pożytecznie spędzić czas wolny. WYSTARCZY KLIKNĄĆ W NASZĄ GALERIĘ!

Ferie 2024 w województwie śląskim czas zacząć

Aleksandra Dyla, p.o. Śląskiego Kuratora Oświaty, poinformowała, że w województwie śląskim ferie rozpoczynają się dla około 550 tysięcy uczniów.

Do 23 stycznia organizatorzy wypoczynku z województwa śląskiego wprowadzili do bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej 1011 zgłoszeń wypoczynku dla 36 883 uczestników, w tym:

  • 504 zgłoszenia wypoczynku w formie półkolonii dla 18 567 uczestników,
  • 460 zgłoszeń wypoczynku krajowego (obozy, zimowiska) dla 16 559 uczestników,
  • 47 zgłoszeń wypoczynku organizowanego za granicą dla 1 757 uczestników, z czego najbardziej popularne kraje to: Włochy, Austria, Czechy, sporadycznie Hiszpania, Wielka Brytania (zgłoszono również wypoczynek organizowany na terenie USA i Malezji)

- Na terenie województwa śląskiego w czasie ferii zimowych (stan na 23 stycznia 2024 r.) zaplanowano organizację 862 wypoczynków dla 32 084 uczestników, w tym 504 półkolonii dla 18 567 uczestników. Wypoczynek w formie zimowisk, kolonii organizowany jest głównie na terenie pow. cieszyńskiego, żywieckiego, bielskiego - dodała Aleksandra Dyla.

Wypoczynek pod okiem kuratorium

Przez całe ferie pracownicy Kuratorium Oświaty w Katowicach prowadzą kontrole wypoczynków zlokalizowanych na terenie naszego województwa. Zaplanowano przeprowadzenie 20 proc. kontroli zgłoszonych wypoczynków. Kontrole prowadzą również inne służby: inspekcja sanitarna, policja, straż pożarna.

Jak informuje kuratorium, kontroli podlega w szczególności zapewnienie przez organizatora:

  • bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku,
  • wykwalifikowanej kadry wypoczynku,
  • dostępu do opieki medycznej,
  • programu wypoczynku i zajęć dostosowanych do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności,
  • żywienia zgodnie z zasadami higieny żywienia,
  • bezpiecznego korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego,
  • bezpiecznego przebywania w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich.

W przypadku stwierdzenia, że wypoczynek jest prowadzony niezgodnie z prawem lub danymi zawartymi w zgłoszeniu wypoczynku, kurator oświaty z urzędu albo na wniosek właściwego państwowego inspektora sanitarnego lub komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej może nakazać organizatorowi wypoczynku usunięcie w wyznaczonym terminie stwierdzonych nieprawidłowości, pod rygorem zakończenia prowadzenia wypoczynku lub natychmiastowo przenieść uczestników wypoczynku do innego obiektu, jeżeli nieprawidłowości powodują bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia uczestników wypoczynku. Może również polecić zakończenie wypoczynku i nakazać organizatorowi niezwłoczne zorganizowanie powrotu uczestników wypoczynku do miejsca zamieszkania.

Ważne informacje dla rodziców i uczestników wypoczynku

Rodzice mają możliwość sprawdzenia w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazy wypoczynku dostępnej na stronie internetowej czy organizator zgłosił wypoczynek do kuratora oświaty.Wystarczy kliknąć TUTAJ

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” . Poradnik znajduje się TUTAJ

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników wypoczynku

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach uruchomił interwencyjną linię telefoniczną o numerze 32 20 77 077, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży.

- Bezpośredni nadzór nad wypoczynkiem pełni kurator oświaty, współpracując z państwowym inspektorem sanitarnym i komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwymi ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku - wyjaśnia Aleksandra Dyla.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera