MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porcelanowy jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie i deklaracja 7. księcia von Pless

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
20-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie. Henryk Kowalczyk, prezes honorowy
20-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie. Henryk Kowalczyk, prezes honorowy Jolanta Pierończyk
Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie ma 20 lat. W obchodach porcelanowego jubileuszu wziął udział 7. książę von Pless, Peter graf von Hochberg wraz z małżonką Anną. Deklaracja, jaką złożył, wszystkich bardzo ucieszyła.

Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie powstało 2 kwietnia 2004 r. Pomysłodawcą i inicjatorem był Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie od 2000 r. Spotkanie założycielskie odbyło się w świeżo odrestaurowanych piwnicach zamkowych

- Zaproszenie dyrektora do udziału w przedsięwzięciu przyjęło 28 osób: przedsiębiorców, samorządowców, prawników, dziennikarzy, urzędników państwowych, ale też samych pracowników Muzeum Zamkowych. Listę członków założycieli podpisało 29 osób wraz z dyrektorem Maciejem Klussem - przypomina Henryk Kowalczyk, prezes honorowy Towarzystwa Przyjaciół Zamku.

Statut Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie

Komitet założycielski opracował statut.

Istotą i celem powstania Towarzystwa jest między innymi dbałość
o systematyczny rozwój Zamku w Pszczynie,oraz innych obiektów
historycznych związanych z Zamkiem w Pszczynie

, tak brzmi punkt pierwszy (i chyba najważniejszy) paragrafu 5 statutu Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie.
Powstał zatem Statut, którego zapis w paragrafie 5 pkt.1 stanowi:
“Istotą i celem powstania Towarzystwa jest między innymi dbałość
o systematyczny rozwój Zamku w Pszczynie,oraz innych obiektów
historycznych związanych z Zamkiem w Pszczynie”.

Pierwszy zarząd Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie

W lipcu 2004 r. ukonstytuował się pierwszy zarząd Towarzystwa. Prezesem został Paweł Krzystolik, wiceprezesami zostali Henryk Kowalczyk i Stanisław Karpeta.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Katowicach,Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 14 października 2004 roku,
Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie zostało wpisane do KRS pod numerem 0000219403.

Prof. Paweł Krzystolik pozostał prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie do lutego 2018 r. W marcu 2018 r. u steru TPZ stanął Henryk Kowalczyk i kierował nim do maja 2023 (w tej chwili jest prezesem honorowym). Na jego następcę wybrano Tomasza Frydrycha.

W ciągu 20 lat działalności Towarzystwa jego członkami było ponad 100 osób z całego Śląska

- mówi Henryk Kowalczyk.

Działalność Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie

Przez te wszystkie lata, Stowarzyszenie aktywnie wspierało działalność Muzeum Zamkowego w Pszczynie w wielu projektach kulturalnych i promocyjnych,w miarę swoich możliwości finansowych i organizacyjnych. Z inicjatywy Towarzystwa oraz współorganizacji muzeum, odbyło się kilka koncertów w Sali Lustrzanej Zamku Pszczyńskiego z których dochód został przekazany do dyspozycji dyrekcji Muzeum Zamkowego.Ważną inicjatywą Towarzystwa był pomysł zakupienia nowego fortepianu do Sali Lustrzanej oraz klawesyn. Projekt ten został zrealizowany. Stałym elementem, propozycji kulturalnych Muzeum Zamkowego stały się koncerty noworoczne w Sali Lustrzanej, zainicjowane również przez Towarzystwo.W zorganizowanych przez dyrekcję zamku obchodach 70-lecia Muzeum Zamkowego Towarzystwo miało swój udział finansowy. Miło nam było gościć dwukrotnie wszystkich pracowników Muzeum, na spotkaniach opłatkowych w Bażantarni Książęcej

- wylicza Henryk Kowalczyk, prezes honorowy TPZ.

- W 2008 roku, na wniosek wielu członków, zarząd zorganizował pierwszy z szesnastu wyjazd szkoleniowo-integracyjny szlakiem zamków, pałaców oraz muzeów Polski i Europy. Poznawaliśmy historię i kulturę Wiednia, Moraw Północnych i południowych Czech, Niemiec oraz 80 proc. zamków i pałaców na polskiej ziemi. Naszym celem było nie tylko odkrywanie walorów historii sztuki i architektury, ale również promocja zamku pszczyńskiego - wspomina Henryk Kowalczyk.

Dzięki tym wyjazdom setki ludzi w Polsce zobaczyły materiały promocyjne zamku pszczyńskiego. Z tych wyjazdów skorzystało ok. 600 osób. Byli to członkowie TPZ, ich rodziny i przyjaciele.

- Członkowie Towarzystwa spotykają się corocznie nie tylko na walnych zgromadzeniach, ale również na okolicznościowych eventach, tradycyjnym opłatku świątecznym, wycieczkach oraz przy innych okazjach. Zawsze wtedy omawiane są sprawy bieżące dot. statutowej działalności Towarzystwa - mówi Henryk Kowalczyk.

Książę von Pless w Towarzystwie Przyjaciół Zamku w Pszczynie

W spotkaniach Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie brał udział również 6. książę von Pless - Bolko graf von Hochberg, wnuk księżej Daisy i księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV, który zmarł 27 sierpnia 2022 r., przeżywszy 86 lat.

Podczas obchodów 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie obecny był 7. książę von Pless,, Peter graf von Hochberg, którego zaproszono do współpracy z Towarzystwem.

- Na pytanie o moją współpracę z Towarzystwem, odpowiedź brzmi: Ja - powiedział Peter von Hochberg, siódmy książę von Pless i zauważył zbieżność daty swoich urodzin z datą założenia Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie - 2 kwietnia [urodził się 2 kwietnia 1956 r. - red.].

Statuetki 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie

Podczas jubileuszowej uroczystości wręczono statuetki 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie. Otrzymali je m.in. Henryk Kowalczyk; nowy starosta pszczyński Grzegorz Wanot; Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny; Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie czy Paweł Sadza, przewodniczący Ray Powiatu. Jedna ze statuetek przeznaczona była dla 7, księcia von Pless,

Towarzystwo Przyjaciół Zamku od 2023 r. działa z nowym zarządem, na którego stoi Tomasz Frydrych. Jego zastępcą jest Dorota Nycz. Są to nowe twarze w Towarzystwie, które jest otwarte, zwłaszcza na młodych.

Z członków założycieli do dziś w stowarzyszeniu działa tylko pięć osób Są to: Jan i Cecylia Gałaszkowie, Mirela i Zbigniew Radwanowie oraz wspomniany Henryk Kowalczyk.

Nowy zarząd ma wiele pomysłów na dalszy rozwój Towarzystwa, plany nowych projektów pomocowych i promocyjnych

- zapewnia Henryk Kowalczyk.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni