MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Maciej Konieczny z wizytą w Bielsku-Białej. Lewica stawia na rozwój transportu kolejowego

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Sobotnia konferencja przed siedzibą Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Sobotnia konferencja przed siedzibą Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. KL
Rozwój transportu kolejowego był głównym tematem sobotniej konferencji posła Macieja Koniecznego w Bielsku-Białej. Według kandydata Lewicy do Parlamentu Europejskiego, siatka połączeń kolejowych w regionie powinna być jak najgęstsza. Lewica chce także postawić na połączenia dalekobieżne w UE. - Tak, żeby można było wieczorem wsiąść do pociągu w Bielsku-Białej i rano obudzić się w Amsterdamie czy Barcelonie – podkreślił polityk.

Spis treści

Kolej ma służyć mieszkańcom Bielska-Białej i całego regionu

Maciej Konieczny, poseł Partii Razem i lider listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim, zwrócił uwagę podczas sobotniej konferencji w Bielsku-Białej, że w tej kampanii skupia się na trzech obszarach programowych. Są to: transport kolejowy, problem mieszkaniowy i inwestycje w zieloną energię.

- Dla nas Unia Europejska to jest narzędzie zmiany naszego życia na lepsze. (…) Spotkaliśmy się w tym miejscu nieprzypadkowo. Tuż obok nas biegnie trasa kolejowa na Żywiec, która powinna być odnowiona i powinna służyć mieszkańcom Bielska-Białej i całego regionu. (…) Powinno to być zrobione w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem zieleni, zabytków, tak, żebyśmy zyskiwali na zmianach, ale zachowywali przy tym to, co jest dla nas cenne – przekonywał polityk.

Jak zaznaczył, połączenia kolejowe są stałym elementem, o który dba szczególnie okręg śląski Partii Razem.

- Upominaliśmy się o przywrócenie transgranicznego połączenia Kolei Śląskich do Bohumina. To się już udało. Upominaliśmy się o stałe połączenie pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem. Chcemy, żeby ta siatka połączeń w regionie była jak najgęstsza. Abyśmy mogli pójść na dworzec, nie zastanawiając się, kiedy odjeżdża najbliższy pociąg, bo będzie on odjeżdżał co kilka minut – dodał.

W ocenie Lewicy transport kolejowy powinien gwarantować także możliwość swobodnego poruszania się po Europie. Zdaniem Macieja Koniecznego wzorem dobrze rozwiniętego szybkiego transportu kolejowego dla Europy powinny być Chiny.

- Chcemy mocno postawić na dalekobieżne – także nocne – połączenia kolejowe w Unii Europejskiej, które będą stanowiły wygodną alternatywę dla połączeń lotniczych. Tak, żeby można było wieczorem wsiąść do pociągu w Bielsku-Białej i rano obudzić się w Amsterdamie czy Barcelonie – podkreślił.

Protesty kobiet w Bielsku-Białej. Równe prawa i bezpieczeństwo

W konferencji udział wzięła także kandydatka z tej samej listy w województwie śląskim, bielszczanka i liderka Partii Razem w Bielsku-Białej Magdalena Madzia. Przypomniała, że praca w Parlamencie Europejskim to reprezentowanie lokalnej społeczności.

- Europa jest w tym miejscu, dotyczy każdej bielszczanki i każdego bielszczanina. (…) Chcemy mieć na nią realny wpływ. (…) Skrócić dystans – mówiła.

Jej zdaniem Europa to przede wszystkim możliwości, z których należy odpowiednio skorzystać. To także między innymi Europejska Karta Praw Kobiet.

- Przez Bielsko-Białą przetoczyły się jedne z największych protestów ostatnich lat. Kobiety wyszły tłumnie. Mówiono o Izie i Ani. Walczyłyśmy o równe prawa, o bezpieczeństwo, o legalną aborcję. Mówiłyśmy o opiece okołoporodowej. Po 15 października – z perspektywy Polki i bielszczanki – ja tego bezpieczeństwa nie czuję – dodała.

Bielszczanka odniosła się także do równych płac kobiet i mężczyzn. Jak zadeklarowała, Lewica będzie wspierała w tym zakresie związkowczynie i związkowców.

Lista Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku – województwo śląskie, okręg nr 11

  1. Maciej Konieczny
  2. Wanda Nowicka
  3. Monika Sikora
  4. Tomasz Niedziela
  5. Ewa Surowiec
  6. Grzegorz Sikorski
  7. Grażyna Graś
  8. Piotr Urbańczyk
  9. Marek Niedbał
  10. Magdalena Madzia

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Status komitetu ogólnopolskiego, czyli takiego, który wystawi listy we wszystkich 13 okręgach, ma 7 komitetów: KKW Koalicja Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Lewica, KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Polexit, KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie.

W wyborach do PE, które odbyły się w 2019 r. wybierano 52 europosłów (o jednego mniej niż w tym roku). Wówczas 2 mandaty trafiły do okręgu nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie). Po 3 mandaty trafiły do okręgów: nr 1 (woj. pomorskie), nr 3 (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie), nr 5 (cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego), nr 6 (woj. łódzkie), nr 8 (woj. lubelskie), nr 9 (woj. podkarpackie). Po 4 mandaty trafiły do okręgów: nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie) oraz 13 (woj. lubuskie i zachodniopomorskie). 5 mandatów trafiło do okręgu nr 7 (woj. wielkopolskie). Po 6 mandatów trafiło do okręgów: nr 4 (Warszawa z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego) oraz nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie). Najwięcej, bo 7 mandatów trafiło do okręgu nr 11 (woj. śląskie).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni