Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca „pod chmurką” w ludzkich warunkach

Jadwiga Jenczelewska
Praca przez kilka godzin na otwartej przestrzeni jest uciążliwa nawet wtedy, gdy nie ma silnych mrozów
Praca przez kilka godzin na otwartej przestrzeni jest uciążliwa nawet wtedy, gdy nie ma silnych mrozów Filip Kowalkowski
Ludzie pracujący w chłodzie muszą się gdzieś ogrzać i schronić. Pracodawcy mają szczególne obowiązki od 1 listopada do 31 marca

Grudniowa aura na razie jest łaskawa - wciąż nie ma mrozów, a śnieg zapowiadany jest najwcześniej tuż przed Bożym Narodzeniem. Nic dziwnego, że przy takiej temperaturze, jaką mamy od kilku dni, czyli w dzień 5-6 stopni Celsjusza, wiele firm wciąż prowadzi np. prace remontowe i budowlane na ot-wartej przestrzeni. Dlatego, chociaż nie ma mrozu ani śniegu, problem zimowych obowiązków pracodawców jest aktualny.

- To mój pierwszy grudzień w pracy i chciałbym wiedzieć, czy pracownikom fizycznym należą się jakieś dodatkowe świadczenia w pracy, którą wykonujemy „pod chmurką” - pyta pan Jarosław S. z Bytomia. - Mój szef twierdzi, że dopóki nie ma mrozów i śniegu, to żadna dodatkowa odzież nam się nie należy. A ja słyszałem, że powinniśmy dostawać nawet ciepłą zupę, bo przecież nawet przy temperaturze 5 stopni Celsjusza, gdy się pracuje kilka godzin na powietrzu, naprawdę można porządnie zmarznąć. Napiszcie, co przepisy mówią na ten temat - prosi.

- Przepisy Kodeksu pracy podają dokładnie, co zależy zapewnić pracownikom wykonującym służbowe obowiązki w okresie od 1 listopada do 31 marca, który jest traktowany jako okres zimowy - mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Ekspert OIP wyjaśnia: Gdy pracownik zimą marznie

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom właściwą temperaturę w pomieszczeniach, w których wykonują swoje zawodowe obowiązki - odpowiednią do rodzaju wykonywanych czynności. Tym bardziej ci, którzy pracują na otwartej przestrzeni, nie mogą być narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W pomieszczeniach biurowych lub innych, w których wykonuje się lekką pracę fizy-czną, temperatura nie może być niższa niż 18 st. C. Pozostali pracownicy zatrudnieni w pomieszczeniach pracy, np. w halach produkcyjnych, muszą mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 st. C.

Stanowiska pracy na otwartej przestrzeni powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy byli chronieni przed opadami, niską lub wysoką temperaturą, a także silnym wiatrem. Osoby zatrudnione przy pracach w nieogrzewanych pomieszczeniach (gdy ze względu na technologię produkcji lub z innych przyczyn ogrzanie tych pomieszczeń nie jest możliwe), powinny mieć zapewnione w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się i zmianę odzieży.

Pomieszczenia te powinny być też zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków, a temperatura w nich powinna się utrzymywać na poziomie co najmniej 16 st. C. Jeżeli - ze względu na rodzaje prac wykonywanych na otwartej przestrzeni zimą - nie można zapewnić nawet takich pomieszczeń, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła - przy zachowaniu wymagań ochrony przeciw-pożarowej (np. koksowniki).

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednią odzież ochronną oraz środki ochrony stóp i rąk. Jeżeli w środowisku pracy temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza, pracownicy powinni używać rękawic chroniących przed odmrożeniami.

W okresie zimowym, czyli od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma także obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni posiłki regeneracyjne.

Są one nieodpłatne i przysługują pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych.

Musi to być jedno danie gorące - jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, wówczas może zapewnić w czasie pracy korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych albo przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie - z otrzymanych od pracodawcy produktów. Są to też napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków pracy.

W okresie zimowym, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 st. C, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia napojów pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni. Pracodawca zapewnia pracownikom ciepłe napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby, a rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.

Posiłki i napoje powinny być wydawane pracownikom w dniach wykonywania prac i uzasadniających ich wydawanie - w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy. Natomiast napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej w ilości zaspakajającej ich potrzeby.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!