Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Gliwic odwołał wiceprezydent Ewę Weber ze stanowiska. Kto przejmie jej obowiązki? Adam Neumann stracił zaufanie do zastępczyni

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Adam Neumann - prezydent Gliwic
Adam Neumann - prezydent Gliwic Karina Trojok
Prezydent Gliwic Adam Neumann odwołał wiceprezydent Ewę Weber ze stanowiska. Swoją decyzję uzasadnia brakiem zaufania do swojej zastępczyni. Kto przejmie jej obowiązki?

Adam Neumann odwołał swoją zastępczynię

Adam Neumann odwołał ze stanowiska wiceprezydent Ewę Weber. Zrobił to z „uwagi na utratę zaufania” w stosunku do swojej zastępczyni. W opublikowanym oświadczeniu podkreśla, że powoływanie i odwoływanie wiceprezydenta są jego wyłączną kompetencją i „nie musi on uzasadniać swojego wyboru, ani konsultować się w tej sprawie z Radą Miasta lub innymi podmiotami.”

— Zastępcy prezydenta to jego najbliżsi współpracownicy, a współpraca z nimi wymaga bezwzględnego zaufania. Od pewnego czasu charakter mojej współpracy z Ewą Weber nie spełniał tego warunku. Mimo przykrych okoliczności zakończenia współpracy z Ewą Weber, chciałbym jej podziękować za pełne poświęcenia około cztery lata pracy na rzecz naszego miasta – informuje Adam Neumann.

Warto wspomnieć, że już wcześniej Adam Neumann ograniczał zakres władzy swojej zastępczyni. Pod koniec 2022 roku odebrał jej nadzór nad miejskimi spółkami i przekazał go w ręce pierwszego zastępcy – Mariusza Śpiewoka. 14 listopada tego roku odebrano wiceprezydent nadzór na Wydziałem Edukacji.

Usiłowaliśmy się skontaktować z Ewą Weber, czekamy na jej odpowiedź i stanowisko w sprawie odwołania jej z funkcji zastępcy wiceprezydenta Gliwic.

Czym zajmowała się w Gliwicach Ewa Weber?

Na moment pisania artykułu na stronie Urzędu Miasta Gliwice nie zaktualizowano jeszcze informacji dotyczących wiceprezydentów. Według zamieszczonych danych do zadań III wiceprezydent należała przede wszystkim piecza nad edukacją, kulturą i opieką społeczną oraz bezpieczeństwem publicznym. Prowadziła nadzór m.in. nad żłobkami, przedszkolami, szkołami różnego stopnia i typu, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Domami Pomocy Społecznej, domami dziecka, muzeum, Teatrem Miejskim, Powiatowym Urzędem Miasta. Należy jednak mieć na uwadze to, że prawdopodobnie zakładka nie została zaktualizowana po ostatnim ograniczeniu uprawnień wiceprezydent przez Adama Neumanna.

Kto przejmie obowiązki byłej wiceprezydent?

Adam Neumann nie wskazał publicznie nowego zastępcy. Czy zrobi to przed wyborami samorządowymi na wiosnę 2024 roku?

— Nie zdecydowałem obecnie o powoływaniu nowego zastępcy. Obowiązki realizowane dotąd przez panią Weber zostaną podzielone między pozostałych dwóch Zastępców Prezydenta Miasta - Aleksandrę Wysocką i Mariusza Śpiewoka – pisze Adam Neumann.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera