Prokuratura w Rybniku nie ściga "polskiej okupacji". Wicewojewoda Spyra - Zadziwiające

Aldona Minorczyk
Aldona Minorczyk
Piotr Spyra
Piotr Spyra Marzena Bugała-Azarko
Prokuratura w Rybniku odmówiła wszczęcia postępowania ws. "komunistycznej i polskiej okupacji". To słowa Jana Rducha, jeszcze kilka lat temu członka Ruchu Autonomii Sląska, który napisał tak w swojej książce pt. Śląsk ziemia nieznana. - Zadziwia postawa tolerowania przestępstwa zniewagi Rzeczypospolitej Polskiej - uważa wicewojewoda Piotr Spyra.

Prokuratura w Rybniku odmówiła wszczęcia postępowania ws. słów, jakie znalazły się w książce pt. Śląsk ziemia nieznana, autorstwa Jana Rducha

Jan Rduch w 2009 r. wydał księżkę pt. Śląsk ziemia nieznana. Napisał w niej m.in. "Po zakończeniu II wojny światowej, reżim hitlerowski zostaje zastąpiony komunistyczną i polską okupacją." I te słowa stały się podstawą do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Tadeusz Galisz, emerytowany pracownik Politechniki Śląskiej napisał list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie umorzenia przez Prokuraturę Rejonową w Rybniku sprawy rzekomego znieważenia państwa przez działacza RAŚ Jana Rducha. Rduch miał powiedzieć, że po wyjściu spod okupacji hitlerowskiej Śląsk znalazł się pod okupacją „komunistyczną i polską”.

- W ciągu ostatnich trzech lat przy współpracy z rybnicką bazyliką zorganizowałem dwanaście wyjazdów do miejsc, z których słynie Śląsk. Razem z księdzem Jackiem Kołodziejem wędrowaliśmy po naszym regionie i podziwialiśmy perły przyrody i architektury - mówił tuż po wydaniu swojej książki Jan Rduch. - Odwiedziliśmy miejsca związane przede wszystkim z historią naszego regionu cmentarze, świątynie, miejsca pielgrzymkowe, to historia tej ziemi przekazywana w rodzinach z pokolenia na pokolenie - dodaje.

Na stronach swojej książki Jan Rduch zamieścił swoje spostrzeżenia z podróży. Wiele z nich opatrzył jednak komentarzami, które nie wszystkim się spodobały.

Jan Rduch nie jest osobą anonimową. W czerwcu 2012 r. zasłynął z akcji zdejmowania plafonu z frontonu budynku I LO im. Powstańców Śląskich, który przedstawia powstanie śląskie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPÓR O HISTORIĘ ŚLĄSKA WYBUCHŁ NA NOWO W RYBNIKU Z POWODU RDUCHA

Twierdził m.in. - Jest to dzieło chorych umysłów i chyba jedyne w Europie witające uczniów szkoły humanistycznej przesłaniem nienawiści i zabijania.
Prokuratura w Rybniku odmówiła wszczęcia postępowania ws. słów, jakie znalazły się w książce pt. Śląsk ziemia nieznana, autorstwa Jana Rducha

Tadeusz Galisz w sprawie cytatów z książki Jana Rducha interweniował u wicewojewody Piotra Spyry.

– Nie mogę negować postanowień prokuratury, ale mogę zabrać głos w publicznej dyskusji. W niedługim czasie dotarło do mnie kilka niepokojących sygnałów w sprawie postanowień rybnickiej prokuratury. Pierwsza dotyczyła decyzji o nie wszczęciu śledztwa w sprawie wypowiedzi Pawła Poloka o "bękarcie wersalskim". Druga sprawy Rducha – mówi Piotr Spyra.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SZEF RAŚ W RYBNIKU PISZE O POLSCE "BĘKART WERSALSKI"

Najwięcej emocji budziła wypowiedź Pawła Poloka. Decyzja prokuratury w jego sprawie jest nieprawomocna.

Paweł Polok zdaniem śledczych nie obraził narodu polskiego, bo jego wypowiedź nie była publiczna – tak prokuratura uzasadnia swoją decyzję o odmowie wszczęcia postępowania. Sprawa zaczęła się, gdy Paweł Polok, wówczas członek Ruchu Autonomii Śląska i szef rybnickiego koła RAŚ, napisał na FB: "Myślałem, że bękart wersalski (a, sorry, Polska) już mnie niczym nie zaskoczy". Wpis ten rozpętał burzliwą dyskusję, a Pawłowi Polokowi zarzucano obrazę narodu polskiego i Rzeczpospolitej.
Do rybnickiej prokuratury wpłynęły aż cztery zawiadomienia w tej sprawie: od Michała Wójcika z Solidarnej Polski, a także z dwóch stowarzyszeń i od osoby prywatnej. Prokuratura nie dopatrzyła się jednak złamania prawa.

Piotr Spyra w sprawie decyzji rybnickiej prokuratury zabrał głos na FB: "Prokuratura w Rybniku odmówiła wszczęcia śledztwa wobec osoby, która twierdzi, że na Śląsku trwa "polska okupacja", a prezydent RP reprezentuje "pospolite chamstwo". Zadziwia postawa tolerowania przestępstwa zniewagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie po raz pierwszy mamy z tym do czynienia."

- Trzeba się wsłuchiwać w głos ludzi. Taka też jest moja rola - podkreśla wicewojewoda i nie ukrywa, że prowadzi spór publiczny z RAŚ-iem.

CO SĄDZISZ O TEJ SPRAWIE? CZY PROKURATURA POWINNA ŚCIGAC Z URZĘDU PODOBNE STWIERDZENIA? NAPISZSZ KOMENTARZ


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 96

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rebeliant
brawa dla Prokuratury w Rybniku!!!.zauwazyli ze,Wicewojewoda Spyra to populista i pusty orzech!!!.
o
opa
Spyra to taki niegdysiejszy harcmistrz Kurzydło - Grażyński.
k
krepel
"Wielkie narody, Polacy" buahahahaha..... nieźle masz nawalone pod sufitem.
c
cycaty cytatoR
J.Gorzelik: "Zwalnianie pod pretekstem reorganizacji niecały rok przed deklarowanym przejściem na emeryturę, po to, by nie wypłacać podwyżki i nagrody jubileuszowej, to styl raczej żałosny."
a
abc-z
j.w.
A
Anton(i)
Zapraszam wszystkich moich znajomych ze szczególnym uwzględnieniem wicewojewody Piotra Spyry oraz przewodniczącego RAŚ Jerzego Gorzelika do Sądu Pracy w Katowicach na rozprawę z powództwa Pani Anny Szreter przeciwko Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu.
Wszyscy zaproszeni będą mieli okazję zapoznać się ze stylem rozstawania się przez Urząd z wieloletnimi pracownikami, przechodzącymi na emeryturę.
Rozprawa odbędzie się w Sądzie Pracy, Katowice, ul. Warszawska 45, w środę 5 lutego 2014 r. o godzinie 10.30 w sali nr 127.

Bogdan Starzyczny
b
bo szpyrka to łokupant
tak kay łon ta życ wrazi ?
a
a skond wisz
666 ZNAK SANDMANA ... no ja styknie kuknoć na text i widomo...
S
Stały 59
Nadzorca w swojej roli.
G
Gość
EGZORCYSTA POTRZEBNY GORO MO NATURA PSA PAMIYNTEJCIE NIGDY GOROLOWI W ŚLYPIA NIY PATRZEĆ i NIY ŚMOĆ SIE PSZI NIYM BO PPOKAZANIE UZYMBIYNIO TO AKT AGRESJI PLUS NAJWINKSZO PPOGARDA DO GOROL TO TO RZE JAKO ROZMUFCA STAWIOSZ SIEBIE NA RUWNI Z ROZMUCO GOROLYM A TIO JURZ DO WULCA JES OBRAZA BO ON BUK I PUMPEK KACZY PYMPEK NATURA TURA POLSKIGO POLACTWA PIES BUTNY DOBERMAN ŁYSY i ZADZIORNY Z PIANOM NA RYJOKU JAK SANDMAN U ARABUFF PIES SYMBOL SZATANA A W POLLASZCE SYMBOL CZLOWIECZKOWSTWA BO NIYWARZNE RZE LUDZI ZABIJOSZ WARZNE RZE MOSZ SABACZY WEŚĆIEKŁY HORYKTER I LOS I PSY KOHOSZ=PODSTAWA ŚŁOWULECTWA ŚLOWIAN NIYEUROPEJSKICH STALINOTFORUF i NAZIVOLLKsSwaGENETYCZNYCH HITLERO PISSudczyKUFF.=GLIWYHLYWIKVICZANINY OWCZAREK RASS0WY GLYWILWOWSKI NADGORElloskI.EGZORCYZMY DO GOROLLYNNAZILALNII BO SYMBOL POLACTWA NARATu TO PIESS I HOPLOTYPY NAssIGOROLE.
S
Szkodnik RAŚowski
"małpa z zegarkiem, pier.ol sie Polsko, ciule z Warszawy, tłuszcza z biało-czerwonymi flagami, polska okupacja Górnego Śląska, polska agresja wojskowa na GŚ, wojna domowa na GŚ, gorole raus, przyszywany Ślązak, mała tocząca sie kulka, itd, itp..." to standardowe słownictwo zarówno elity jak i "dołów" "narodu śląskiego"...;) Cóż, trzeba wykazać cierpliwość i wyrozumiałość...

Wielkie narody, Polacy, Niemcy, Rosjanie podchodza do tych kwestii z dystansem i tolerancją... Małe narody i "narodziki" to ksenofoby.... Np. Litwini szaleją, Polacy zaraz ich zjedzą, albo spolonizują... hahahaha...
666
tySS JeSS faJn boSS SSlUnZ0k. TySS jeSS fóóJ b0SS GhoRRoLL. Do GHarrrDlaa mu SSkocZ i pszgrySS tęTnica, bo to gHorroLL
Ś
Ślonzoki to nie Poloki
IM trzeba prosto i zwięźle artykuły pisać prosto i na temat nie wiem czy pani rozumie?

tz to nie znaczy że to prymitywny naród tak naród bo we wszystkich mediach na temat mówi się o "Ślonzokach" którzy zrobili to czy tamto albo mają takie a nie inne poglądy.

Ale popieram panią należy torpedować chamskie zachowanie...
G
Gość
WEDUG SSandUPMANA PRAWDZIWY POLOK TO SSmaN I KAGIEBOWIEC NADGOROL NADNARODU GOROLINSDP 0NR MO PRAWO DO TAKIEGO ZDZICZYNIO BO AZIJATA I PÓLWARIATA BO SRAMATA.
G
Gość
SKŁÓCIĆ OGŁUPIć I UDUPIĆ ODWRACAć O D DYSKUSJI I TYMATU JONTRZYĆ I ZWADZAĆ =POLISZ BURDEL BO DOCHODZOM NOWI LUDZIE I TRZA IM WPAJAć RZE GOROLSKOŚC TO SŁOWIAŃSKOŚĆ ASŁOWIAŃSKOŚĆ TO MOSKIEWSKOŚĆ A WSZYSKO CO NIY MOSKIEFSKIE WARszczawskie I SOSNOWE TO PRUSKIE AUSTRYIACKE NIYMIECKIE I ŚLONSKIE I CZESKIE A TO ZAWSZE OBCE DO PUSTEGO ZAPITEGO ŁBA SRAMATY Z GLINIANY HATY POD STRZECHOM ZE SIANA .
Dodaj ogłoszenie