Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin"

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin"
Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin" ARC
Czy o historii łatwiej jest opowiadać czy pisać książki? Kiedy historia staje się nie tylko pracą, ale wielką pasją? Co mają wspólnego Polska roku 1920 i Gruzja? O tym między innymi rozmawiałam z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic. Autorka była moim gościem w 86. odcinku Prologu, mojego programu wideo o książkach. Okazją do rozmowy była najnowsza powieść Magdaleny Wali „Klątwa ruin", którą „Dziennik Zachodni" objął patronatem medialnym. Program w czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nagrywany jest zdalnie.

Magdalena Wala jest z wykształcenia historyczką. Na co dzień pracuje jako nauczycielka historii w jednej z mysłowickich szkół. Praca pisarki to jej drugi etat. Wala jest autorką m.in. serii powieści historycznych „Damy i buntowniczki": „Marianna", „Rozalia" i „Natalia" oraz trylogii „Za zakrętem" o II wojnie światowej na Śląsku: „Na moment przed świtem", „Ostatnia iskra nadziei" i „Nazajutrz cię odnajdę".

15 lipca 2020 roku ukazała się najnowsza powieść pisarki pt. „Klątwa ruin". To literacka podróż do roku 1920 i czasów walki o wolność. Aniela Wilczkówna wywodzi się z chłopskiej rodziny, ale dzięki protekcji zdobywa wykształcenie i zostaje zatrudniona w ziemiańskim dworze jako panna do towarzystwa. Poznaje tam krewnego właścicielki - porucznika Rafała Mielżyńskiego. Mimo że oficer jest nią zafascynowany, dziewczyna traktuje go z dystansem. Zdaje sobie sprawę z dzielących ich różnic społecznych, skrywa też własne tajemnice.

Pewnego dnia Aniela poznaje historię ruin pobliskiego zamku. Związana z nimi legenda opowiada o pięknej Rudowłosej i wyrządzonej jej krzywdzie. Czy ma to coś wspólnego z przeszłością Anieli?

Tymczasem nadchodzi lato i zmienia się atmosfera we dworze. Wojska bolszewickie zagrażają Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Wszyscy starają się wspierać walczących na froncie. Aniela wbrew rozsądkowi myśli o Rafale i martwi się o jego życie.

Z Magdaleną Walą rozmawiałam o tym, jak powstawała ta książka, co było inspiracją do jej napisania oraz o analogiach społeczno-politycznych Polski roku 1920 i 2020. Zapraszam do oglądania i komentowania!

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera