Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin"

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin"
Prolog odc. 86: Maria Olecha-Lisiecka rozmawia z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic, autorką powieści „Klątwa ruin" ARC
Czy o historii łatwiej jest opowiadać czy pisać książki? Kiedy historia staje się nie tylko pracą, ale wielką pasją? Co mają wspólnego Polska roku 1920 i Gruzja? O tym między innymi rozmawiałam z Magdaleną Walą, pisarką z Mysłowic. Autorka była moim gościem w 86. odcinku Prologu, mojego programu wideo o książkach. Okazją do rozmowy była najnowsza powieść Magdaleny Wali „Klątwa ruin", którą „Dziennik Zachodni" objął patronatem medialnym. Program w czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nagrywany jest zdalnie.

Magdalena Wala jest z wykształcenia historyczką. Na co dzień pracuje jako nauczycielka historii w jednej z mysłowickich szkół. Praca pisarki to jej drugi etat. Wala jest autorką m.in. serii powieści historycznych „Damy i buntowniczki": „Marianna", „Rozalia" i „Natalia" oraz trylogii „Za zakrętem" o II wojnie światowej na Śląsku: „Na moment przed świtem", „Ostatnia iskra nadziei" i „Nazajutrz cię odnajdę".

15 lipca 2020 roku ukazała się najnowsza powieść pisarki pt. „Klątwa ruin". To literacka podróż do roku 1920 i czasów walki o wolność. Aniela Wilczkówna wywodzi się z chłopskiej rodziny, ale dzięki protekcji zdobywa wykształcenie i zostaje zatrudniona w ziemiańskim dworze jako panna do towarzystwa. Poznaje tam krewnego właścicielki - porucznika Rafała Mielżyńskiego. Mimo że oficer jest nią zafascynowany, dziewczyna traktuje go z dystansem. Zdaje sobie sprawę z dzielących ich różnic społecznych, skrywa też własne tajemnice.

Pewnego dnia Aniela poznaje historię ruin pobliskiego zamku. Związana z nimi legenda opowiada o pięknej Rudowłosej i wyrządzonej jej krzywdzie. Czy ma to coś wspólnego z przeszłością Anieli?

Tymczasem nadchodzi lato i zmienia się atmosfera we dworze. Wojska bolszewickie zagrażają Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Wszyscy starają się wspierać walczących na froncie. Aniela wbrew rozsądkowi myśli o Rafale i martwi się o jego życie.

Z Magdaleną Walą rozmawiałam o tym, jak powstawała ta książka, co było inspiracją do jej napisania oraz o analogiach społeczno-politycznych Polski roku 1920 i 2020. Zapraszam do oglądania i komentowania!

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie