Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekazanie karetek dla Ukraińców na festiwalu „Kolory życia. Festiwal Wdzięczności” w skansenie w Chorzowie. Przekazanie karetek. ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały fundacji onkologicznej "Rakiety"
W niedzielę między godziną 12 a 18 na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Festiwal wdzięczności został zorganizowany, aby podziękować za pomoc udzielaną przez Polaków oraz integrować członków społeczności.

Karetki dla Ukrainy

W czasie wydarzenia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe przekazało karetki, które Fundacja Onkologiczne Rakiety przekaże Ukrainie. Stowarzyszenie „Pokolenie” przekazało materiały opatrunkowe do pojazdów.

— Najważniejsze było to, że wydarzenie zostało zrealizowane z inicjatywy osób, które na Śląsk uciekły przed agresją rosyjską z Ukrainy. Chcieli podziękować Polkom za otwarte serca i domy. Dzięki wsparciu instytucji, firm, wolontariuszy (zarówno tych ukraińskich jak i polskich) udało się stworzyć niesamowitą atmosferę, wspólnie spędzić aktywnie czas – mówi Magdalena Sekuła z Fundacji Onkologiczne Rakiety.

Fundacja i jej wolontariusze od początku wojny aktywnie uczestniczyli we wsparciu dla chorych onkologicznie Ukraińców. Zbierali środki, pomagali w transporcie osób z rakiem, znalezieniu wsparcia, pomocy psychologicznej, medycznej – także związanej z tłumaczeniami dokumentów etc. W Dzienniku Zachodnim opisywaliśmy jak ściągnięto z zza granicy ciężko chorego, 12-letniego Rusłana.

Atrakcje na „Kolorach życia”

Podczas wydarzenia nie obyło się bez atrakcji. Przybyli mogli skorzystać ze:

  • strefy ciszy i relaksu (m.in. spotkania z psychologiem, foto portrety, czytanie polsko – ukraińskich bajek, spotkania z pisarzami z Ukrainy, rehabilitacja, samobadanie),
  • strefy mody (spotkania z projektantami, kiermasz, malowanie ubrań),
  • strefy aktywizacji (eko stoiska, tworzenie mini ogrodu, podstawy komunikacji polsko – ukraińskiej, pokazy pierwszej pomocy itp.),
  • strefy gastro (polsko – ukraińska kuchnia),
  • strefy dzieci (karate, malowanie twarzy, animacje polsko – ukraińskie),
  • oglądania występów i pokazów tanecznych na scenie.

W otoczeniu łąk l i domów chorzowskiego skansenu można było usłyszeć m.in. mały koncert muzyków z Filharmonii Śląskiej. To jednak nie wszystko

— Gdy pod batutą Yaroslawa Shemeta z Filharmonii Śląskiej po polsku i ukraińsku chór złożony z amatorów - wolontariuszy odśpiewał „Czerwoną Kalinę” - wielu miało łzy wzruszenia w oczach – opowiada Magdalena Sekuła.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera