Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepiękne japońskie biura w Gliwicach. To Centrum Badawczo Rozwojowe firmy High Technology Machines, projekt Zalewski Architecture Group

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Centrum Badawczo-Rozwojowe High Technology w Gliwicach, Zalewski Architecture, 2019.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Badawczo-Rozwojowe High Technology w Gliwicach, Zalewski Architecture, 2019.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Zakrzewski, Archifolio
Prosto, przejrzyście, biało. Architekci z Gliwic i japońska firma. Architekci z pracowni Zalewski Architecture Group lubią pracować w swym rodzinnym mieście, Gliwicach. Tym razem zajęli się Centrum Badawczo Rozwojowym firmy High Technology Machines. Kompleks podzielony jest na trzy segmenty rozdzielone atriami. Obejmują część szkoleniową, biurową oraz biura zarządu. Oto zdjęcia tej niezwykłej realizacji.

Architekci z pracowni Zalewski Architecture Group lubią pracować w swym rodzinnym mieście, Gliwicach. Tym razem zajęli się Centrum Badawczo Rozwojowym firmy High Technology Machines. Oto efekt tej pracy - nowy biurowiec.

Znacie ich inne projekty biurowe, jak np. wnętrza starej poczty? Było kolorowo, zdobnie, bogato i z przymrużeniem oka. Ten projekt jest inny. Stonowany, elegancki. Trochę przypomina wnętrze pracowni Zalewski Architecture Group w Gliwicach przy Kościuszki.

Zobaczcie zdjęcia

Oto, jak opisują projekt Centrum Badawczo-Rozwojowego High Technology architekci:

Nawiązania niedosłowne. Projektanci znani ze swoich nieszablonowych rozwiązań, a także konsekwencji w projektowaniu,tym razem podjęli się pracy nad projektem Centrum Badawczo- Technology Machines w Gliwicach. Klucz do czytania tej realizacji to precyzja zainspirowana działalnością firmy i jej dalekowschodnie korzenie.Obiekt CBR firmy High Technology Machines w Gliwicach obejmuje zespół 2-kondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni ok. 2000 m2 oraz hali wystawienniczo-laboratoryjnej o powierzchni ok. 1000 m2.

Funkcjonalność przedzielona atriami

Firma High Technology Machines jest dostawcą specjalistycznych rozwiązań numerycznych centrów obróbczych japońskiego producenta.

Obiekt biurowy podzielony jest na trzy segmenty funkcjonalne rozdzielone atriami. Obejmują one kolejno-część szkoleniową, biurową oraz biura zarządu.

Musisz to wiedzieć

Atria poza funkcją doświetlającą i rekreacyjną stanowią przestrzenie komunikacyjne budynku. Pozostała część mieści funkcje związane z prezentacją i konfiguracją maszyn dla potrzeb klienta końcowego.

W części laboratoryjnej prowadzone są specjalistyczne badania z zakresu obróbki precyzyjnej - z tego względu dostosowano ją także do wysokich wymagań klimatycznych i wibromechanicznych. Zarówno precyzja, z jaką kojarzy się działalność inwestora, jak i dalekowschodnie pochodzenie rozwiązań, zostały potraktowane jako baza projektu obiektu, który jest także formą opowieści o firmie,rdzeniu jej działalności oraz postrzeganiu biznesu-zrealizowaną poprzez rozwiązania przestrzenne i plastyczne.

Zobacz koniecznie

Elementy narracji obejmują inspiracje dokładnością-widz może dopatrzyć się licznych kontynuacji formalnych w rozwiązaniach budowlanych i materiałowych, ale także odniesienia do wątków tradycji architektury japońskiej.

Nawiązania niedosłowne

Choć daleko tu do odniesień„wprost”do Japonii-wykorzystano koncepcje i związaną z nimi kreację nastrojów - są tu więc-przenikanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza,które podkreśla zieleń wnikająca do wnętrza budynku oraz elementy budynku i wyposażenia potraktowane jako fragmenty abstrakcyjnych kompozycji, wielowidokowość, przezierność,czy długie perspektywy. Wszystko to zrealizowano z logiką i starannością użycia elementarnych geometrycznych form,monochromatycznych barw i elementów natury. Obiekt łączy intelektualną dyscyplinę oraz artystyczną wrażliwość - znaki szczególne Zalewski Architecture Group. Staje się sprawnie działającą „maszyną”służącą celom firmy, przestrzenią szanującą potrzeby użytkowników i jednocześnie inspirującym wydarzeniem estetycznym.

Zobaczcie biura w starej poczcie w Gliwicach:

Biura firmy The Software House w Gliwicachto też projekt Zalewski Architekci

Gotyckie IT w Gliwicach. Biura The Software House w budynku ...

Nazwa obiektu: CENTRUM BADAWCZO–ROZWOJOWE FIRMY HIGH TECHNOLOGY MACHINES
Autor projektu:Zalewski Architecture Group
Architekci:Krzysztof Zalewski, Grzegorz Ziębik
Autor zdjęć:Tomasz Zakrzewski / Archifolio
Lokalizacja:Gliwice,śląskie
Data realizacji: 2019 r.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera