Przy Parku Śląskim powstanie osiedle? Deweloper złożył nowy wniosek do Urzędu Miasta w Chorzowie. 8 budynków z ponad 300 mieszkaniami

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wizualizacje z wniosku złożonego przez spółkę Green Park Silesia Mat. Green Park Silesia
Spółka Green Park Silesia chce wybudować osiedle mieszkaniowe na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, przy ul. Targowej 4. Taki plan już był, ale nie zgodzili się na niego chorzowscy radni. Spółka później planowała wyciąć ponad tysiąc drzew i postawić obiekt handlowo-usługowy. Teraz jest nowy wniosek do chorzowskiego Urzędu Miasta i powrót do koncepcji budynków mieszkalnych. Deweloper chce postawić 8 budynków liczących ponad 300 mieszkań.

Green Park Silesia stawia na mieszkania przy ulicy Targowej

Spółka Green Park Silesia ponownie złożyła wniosek do chorzowskiego Urzędu Miasta dotyczący inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Targowej 4, w pobliżu granicy z Parkiem Śląskim. Już w 2018 roku pisaliśmy, że na terenie po hali MTK przy ul. Targowej w Chorzowie ma powstać osiedle mieszkaniowe. Green Park Silesia z początku planował wybudować 15 budynków, które mają 7 i 8 kondygnacji. Liczbę mieszkań wyszacowano 118, a ich łączna powierzchnia zabudowy miała wynosić 12 tys. 962 metrów kwadratowych.

Chorzowscy radni, podczas grudniowej sesji (2018 rok) zagłosowali jednak „przeciw” budowie osiedla mieszkaniowego. W 2019 roku do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął nowy wniosek Green Park Silesia - tym razem o wycinkę ponad 1 200 drzew na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Miała powstać nowa inwestycja - nie osiedle, na które radni się nie zgodzili, a kompleks obiektów usługowych. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego działka przeznaczona jest na bowiem cele handlowe, usługowe i targowe.

Była obawa, że miasto będzie musiało się zgodzić na tę wycinkę drzew. 1 marca inwestor wycofał jednak wniosek. Okazało się, że teraz spółka ma nowy plan dotyczący tego terenu.

We wrześniu 2020 roku do Urzędu Miasta w Chorzowie wpłynął nowy wniosek spółki Green Park Silesia o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na nieruchomości położonej przy ul. Targowej 4. Chodzi o tereny dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego.

Ze złożonych dokumentów wynika, że tam, gdzie stoi obecnie budynek dawnej wytwórni filmowej „Poltel” ma stanąć 8 domów wielorodzinnych. Inwestor, w związku z budową domów planuje wycięcie 90 drzew, w tym 30 chorych. Jednocześnie deklaruje nasadzenie 140 nowych.

- Obszar ten w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na prowadzenie handlu czy usług. Jednak opracowana przez Prawo i Sprawiedliwość specustawa mieszkaniowa, zwana też „lex deweloper”, pozwala na budownictwo mieszkaniowe nawet tam, gdzie miejscowe plany tego nie przewidują. Z takiej furtki korzysta właśnie wnioskodawca - mówi Katarzyna Hohuł z biura prasowego Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Aktualnie trwa etap przyjmowania uwag do wniosku. Następnie dokument trafi pod obrady chorzowskiej Rady Miasta, bo zgodnie ze specustawą mieszkaniową ostateczny głos należy do radnych. Procedowanie nad wnioskiem odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie - dodaje Katarzyna Hohuł.

Pisaliśmy

Osiedle mieszkaniowe przy Parku Śląskim? Taki jest plan

Green Park Silesia chce postawić 8 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi. Budynki te mają liczyć od 376 do 384 mieszkań o powierzchni od 34 do 84 metrów kwadratowych. Jak czytamy w samym wniosku złożonym do chorzowskiego Urzędu Miasta - "dodatkowo na obszarze objętym wnioskiem powstanie wewnętrzny układ drogowy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz elementami małej architektury. Wewnętrzny układ komunikacji (alejki piesze) zostanie połączony z otaczającymi ciągami pieszymi, tak aby zarówno mieszkańcy proponowanego osiedla mieszkaniowego jak i sąsiednich osiedli mogli z łatwością korzystać z pobliskiego Parku Śląskiego"

Projekt zakłada 325-332 miejsc postojowych w garażach podziemnych.

W pobliżu zabudowy mają powstać miejsca rekreacji m.in. z placem zabaw oraz siłownią. Sąsiadująca zabudowa usługowa przy ul. Targowej 5 przewidziana jest do adaptacji na funkcję edukacyjną na potrzeby szkoły podstawowej.

Jak podaje deweloper, w związku z planowaną inwestycją mieszkaniową konieczne są miejscowe wycinki drzew, które jednak zostały ograniczone do niezbędnego minimum. "Zgodnie z wykonaną analizą dendrologiczną zachowane zostaną cenne gatunki drzew, a drzewa wycinane zostaną przesadzone lub zastąpione nasadzeniami zastępczymi. Planowane są przekładki istniejących sieci oraz wykonanie nowych sieci i przyłączy mediów doprojektowanych budynków" - pisze we wnioski inwestor.

Planowana przez Green Park Silesia inwestycja wciąż nie uwzględnia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Deweloper powołuje się jednak na decyzję z 24 lutego 1968 roku.

Musisz to wiedzieć

"Zgodnie z decyzją z dnia 24 lutego 1968 roku w sprawie zatwierdzenia projektu wstępnego dla budowy Zakładu Produkcji i Usług Filmowych wg wersji II-giej w Ośrodku Postępu Technicznego w Katowicach przy ulicy Buczka (aktualnie ul. Targowa 4 w Chorzowie), a także przez działalność prowadzoną na działce przez kilkadziesiąt lat, teren objęty opracowaniem należy traktować jako teren, który w przeszłości był wykorzystywany jako produkcyjny a obecnie ta funkcja nie jest realizowana. Zgodnie z zapisami ustawy teren należy traktować jako poprodukcyjny."

Green Park Silesia przekonuje, że planowana inwestycja nie uwzględnia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyłącznie w zakresie dopuszczalnego sposobu przeznaczenia terenu. Osiedle mieszkaniowe ma być bardziej korzystne niż postawienie w tym miejscu biurowca czy hali produkcyjnej.

"Proponowana inwestycja znacznie korzystniej wpisuje się w sąsiedztwo jakim są Park Śląski oraz powstające po drugiej stronie ul. Bytkowskiej osiedla mieszkaniowe oraz spowoduje jej mniejsze oddziaływanie na sąsiednie tereny chronione. Poniższy wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Chorzów dla części obszaru gminy w rejonie ul. Targowej 4 dla działki nr 1205/68 (przed scaleniem1065/68) wyraźnie pokazuje granicę terenów zieleni parkowej a zarazem granicy Parku Śląskiego oraz granicę strefy ochronnej krajobrazu, w której nie leży działka przeznaczona pod planowaną inwestycję." - zaznacza we wniosku spółka.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niech wytną cały park i postawią mieszkania