Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodniczy sukces! Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę na Jeziorze Goczałkowickim

Jacek Drost
Jacek Drost
Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę. To duży sukces lęgowy
Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę. To duży sukces lęgowy Materiały Prasowe
Jest sukces! Dla zespołu realizującego projekt – przyrodniczy, dla ptaków – lęgowy. Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim, która powstała powstała w ramach projektu Life Vistula, została zasiedlona przez ptaki.

Projekt Life Vistula ma na celu ochronę siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w Dolinie Górnej Wisły. Realizowany jest w latach 201-2022 przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie we współpracy z Towarzystwem na Rzecz Ziemi oraz Górnośląskim Kołem Ornitologicznym. Działania prowadzone są w czterech obszarach Natura 2000, zlokalizowanych w województwach śląskim i małopolskim, w czego jednym z ważniejszych miejsc jest zbiornik goczałkowicki.

Zalew jest różnie nazywany - Jezioro Goczałkowickie, Zapora Goczałkowicka, Zbiornik Goczałkowicki lub śląskie morze. To zbiornik wody pitnej dla Górnego Śląska. Został wybudowany w latach 1950-56, obecnie dzięki 3-kilometrowej koronie jest jedną z atrakcji regionu. Wspomniany 3-kilometrowy odcinek korony zapory jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Samo jezioro jest miejscem, w którym żyje około 17 gatunków ryb, co roku jest zarybiane, natomiast rejon Jeziora Goczałkowickiego jest naturalnym siedliskiem ptaków.

To właśnie na Zbiorniku Goczałkowickim, w rejonie ujścia Wisły, pod koniec ub. roku powstała sztuczna wyspa o powierzchni 450 m kw., która miała zabezpieczać siedliska rybitwy rzecznej, która od wielu lat gniazduje w tym rejonie.

Kontrole dokonane przez ornitologów i przyrodników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdziły, że ptaki zasiedliły wyspę. – Co prawda założyły swoje gniazda nieco później, niż w innych miejscach – mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. - Ale wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały, musiały się z nią oswoić i przekonać, że to bezpieczne miejsce – dodaje ornitolog.

W maju jako pierwsze na sztucznej wyspie swoje gniazda zaczęły budować śmieszki. W sumie dotąd gniazdowało tam ponad 200 par tej mewy. Rybitwy rzeczne również stwierdziły, że jest to dobre miejsce do lęgów i w czerwcu ornitolodzy stwierdzili tam ponad 20 par lęgowych. Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wyprowadziła na naszej wyspie dwie młode. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane.

Musisz to wiedzieć

- Biorąc pod uwagę, że wyspa ma tylko, lub aż, powierzchnię 450 metrów kwadratowych bez wątpienia możemy już teraz mówić o dużym sukcesie lęgowym – mówi Damian Czechowski z katowickiej RDOŚ, koordynator projektu Live Vistula. - Ptaki również wcześniej zakładały w rejonie wyspy swoje gniazda, jednak były one regularnie zalewane w czasie lipcowych deszczy. Teraz ptaki mogą bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi – dodaje koordynator.

Kolejne kontrole wyspy umożliwią poznanie dokładnej liczby gniazdujących na zbiorniku rybitw rzecznych, które zakładają nowe gniazda także w lipcu.

Budowa wyspy była sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Współpraca: KLM

Nie przeocz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera